У цьому році компанія ДТЕК планує розпочати будівництво вітрових електростанцій в районі села Анатолівка Коблівської ОТГ. У зв’язку з тим, що інвестор зайняв соціально відповідальну позицію, на просторах громади представляється можливим вирішити ряд важливих проблем.
Володимир Панич, Коблівський сільський голова
Укладаємо договір соціального партнерства на 13 млн грн і надалі протягом 20 років соціальне партнерство буде діяти, плюс ми ще розв’язуємо питання по будівництву тієї дороги на Анатолівку 1,1 км, яка не увійшла в їх проєкт. Тобто вони теж обіцяють зробити на цій ділянці дороги тверде покриття для з'єднання Анатолівки з Коблівською сільрадою.
Крім програми соціального партнерства, співпраця з ДТЕК дозволила вирішити одну з нагальних проблем природоохоронного об'єкта. Регіонально-ландшафтний парк «Тилігульський» за столом переговорів представив кілька своїх проєктів, на один з них компанія ДТЕК дала позитивну відповідь. Результатом спільної співпраці стало будівництво штучних островів для гніздування птахів. Цієї весни в районі села Коблеве було побудовано 500 м² платформ.
Олег Деркач, директор РЛП «Тилігульський»
Зрозуміло, що парк своїми зусиллями це не міг зробити, тому всі біотехнічні заходи були виконані безпосередньо завдяки сприянню та допомоги ДТЕК ВДЕ. У нас в межах Коблівської громади будується Тилігульська ВЕС. Це своєрідний такий компенсаційний захід.
Негативно на гніздування і розмноження птахів впливають люди, випас худоби, також на них полюють хижаки й негативно впливає ряд природних чинників. Це і стало причиною будівництва штучних островів для гніздування птахів.
Олег Деркач, директор РЛП «Тилігульський»
Природні місця часто затоплює. Птахи загніздилися і їх затопило, тому ми давно впроваджуємо такі біотехнічні заходи як штучні гніздування. Ми їх називаємо штучні острівці для птахів. Для цього вибираємо достатню глибину водойми. Ось місця Тилігульського пересипу це найбільш підходяще місце для цих цілей. Вони мілководні досить.
Штучні острови будують з природних матеріалів, в основному з дерева. Для настилу використовують очеретяні зарості, на поверхню застеляють сіно або солому. У районі села Коблеве такий острів зробили біля природного, на якому теж викосили зарості й підготували місце для гніздування. Залежно від конструкції, острови можуть заселятися різними видами птахів.
Олег Деркач, директор РЛП «Тилігульський»
Які потенційні види можуть там гніздитися — це улюблені місця для таких рідкісних куликів, занесених до Червоної книги як кулик-довгоніг і шилодзьобка. Вони навіть символи нашого парку. Вони гніздяться на пересипу, але, на жаль, успішність виведення потомства дуже низька. Потім з таких масових видів це крячок рябодзьобий. Це вони зараз займають ці довгі платформи.
У цьому році була побудована перша серія островів, а в наступному за рекомендаціями вчених і після проведення тривалого спостереження за поведінкою птахів буде прийнято рішення про подальше будівництво. Директор РЛП «Тилігульський» Олег Деркач сподівається, що природоохоронні заходи компанією ДТЕК будуть проводитися не тільки під час будівництва ВЕС, а й в подальший період його експлуатації.
Нагадаємо, на Тілігульському лимані знайшли свій притулок багато птахів, це те місце, де вони не тільки гніздяться, а й в міграційний період зупиняються для відпочинку й підгодівлі.
Автор: Оксана Дмитренко.