Бджолярство є досить поширеним видом сільськогосподарської діяльності серед жителів сіл Визирської громади. Найбільшу кількість пасік можна побачити в селах розташованих вздовж Тилігульського лиману, наприклад, в Любополі та Ранжевому, де вулики встановлені майже в половині домогосподарств. Крім того, на території Любопільського старостинського округу часто гостюють виїзні пасіки з сусідніх об'єднаних громад, тому що тут багато лугових трав, завдяки чому тут і мед виходить корисний та пахучий. Разом з тим на території округу працюють фермерські господарства в яких багато полів засіяні ріпаком. Під час цвітіння він активно вабить бджіл, розповідає Олександр Рембач, староста Любопільського старостинського округу.
Олександр Рембач, староста Любопільського старостинського округу
Є фермери, які тут мають свій бізнес і, на жаль, сьогодні вирощувати ріпак без використання хімікатів неможливо, у зв’язку з виробничою необхідністю. Тому що є шкідники, які можуть повністю знищити посіви ріпаку. Наші фермери попереджають жителів сіл, що буде проводитися обробка полів. У нас є своя сторінка у Facebook нашого старостинського округу і там про це я сам читав оголошення.
Йдучи назустріч бджолярам, керівники сільгосппідприємств організовують обробку полів у вечірній час, коли бджоли вже знаходяться по вуликах.
Олександр Рембач, староста Любопільського старостинського округу
І фермери підлаштовуються. В будь-якому випадку фактів, що у нас було отруєння бджіл, я не виявляв. Такого в нас не було.
Ще один рай для бджолярів Визирської громади — село Кордон. Староста округу Оксана Третякова добре знає проблеми цієї галузі, бо сама тримає у своєму домогосподарстві кілька вуликів. У Кордонському старостинському окрузі налагоджено ефективний зв’язок з фермерами, тож коли планується обробка полів, вони своєчасно інформують жителів про ці майбутні роботи. Але так відбувається далеко не по всіх селах України.
Оксана Третякова, староста Кордонського старостинського округу
Бджолярі страждають, бджоли гинуть, адже бджола — це не тільки дохід конкретної сім'ї — це обпилювач усіх рослин.
Плодові дерева та кущі не дадуть врожаю, якщо їх не запилює бджола. За інформацією Оксани Третякової, в їх селах тих, хто розводить бджіл багато, а офіційно зареєстрованих бджолярів одиниці. Це не дає можливості навіть на рівні Визирської сільради зрозуміти наскільки розвинена ця галузь у громаді.
Оксана Третякова, староста Кордонського старостинського округу
Більшість бджолярів займається цим для власних потреб сім'ї. Вони не оформляють документи, тому що це клопітно. Ті ж, хто оформив документи, звичайно вони себе відчувають захищеними, тому що на них поширюються всі державні програми й в разі підмору бджіл, вони мають право на компенсацію.
У травні 2021 року депутати Визирської сільради проголосували за створення постійної комісії по встановленню фактів отруєння бджіл на території громади, про це розповідає Анастасія Дорошенко, керівниця відділу земельних відносин та комунальної власності.
Анастасія Дорошенко, керівниця відділу земельних відносин та комунальної власності
Якщо такі випадки будуть відбуватися, то комісія, яка створена, буде виїжджати на місце та складати акти. До комісії входять представники сільради, власники пасік, працівники національної поліції та представник Держпродспоживслужби.
Після створення постійної діючої комісії по встановленню фактів отруєння бджіл, усі сільськогосподарські підприємства, які працюють на території Визирської сільради зобов’язані попереджати адміністрацію про майбутні роботи по обробці полів отрутохімікатами. Своєю чергою цю інформацію передають бджолярам працівники сільради, однак тільки тим, хто офіційно зареєстрований, а це всього три людини, бо відомостей про інших власників пасік в сільраді поки немає.
Авторка: Катерина Гончар.