Правовий захист підприємців, відновлення довіри інвесторів, прийняття для цього відповідних законодавчих актів на державному рівні, діалог на рівних між представниками влади й бізнесу — такі теми для обговорень лягли в основу інвестиційного форуму «Business & Legal Infrastructure Forum», який відбувся в одному з мальовничих місць Одеси. Захід залучив значну кількість підприємців, представників великого бізнесу та юридичних компаній. Форум відвідали губернатор Одеської області Сергій Гриневецький та мер Одеси Геннадій Труханов, які привітали всіх учасників заходу та висловили свою думку щодо перспектив економічного розвитку Одеського регіону.
Сергій Гриневецький, голова Одеської обласної державної адміністрації
Спільними зусиллями у нас відпрацьовується сьогодні програма з потенційними проєктами. Вчора була її презентація, це проєкти, які можуть бути підтримані, як державою, так й інвесторами.
Геннадій Труханов, Одеський міський голова
Міська влада ініціювала реалізацію проєкту, зони паритетного розвитку, зі створення індустріального парку. Це єдина територія міста для розширення й будівництва нових об’єктів. Вільна площа близько 1 000 гектарів. На державному рівні зараз проводиться законодавча робота з надання нових стимулів для компаній, які будуть займатися облаштуванням індустріальних парків.
Програма «Business & Legal Infrastructure Forum» передбачала у собі кілька сесій з дискусіями на ключові теми, як-то: інвестиційний потенціал, реалізація інфраструктурних проєктів та захист інвестицій. Про свої очікування від проведення цього заходу поділився заступник голови Одеської районної державної адміністрації Олександр Ілько.
Олександр Ілько, заступник голови Одеської районної державної адміністрації
Якщо раніше рішення зі стратегічних питань приймали міністерства та відомства, тепер громади отримали більше повноважень. Тому дуже важливо всім інвесторам донести готовність Одеського регіону до реалізації вагомих проєктів. Бо ми зацікавлені у додаткових робочих місцях, у наповненні місцевого бюджету.
У першій сесії обговорень разом з представниками міністерств економіки та інфраструктури України, Офісу Національної інвестиційної ради, голови комітету Верховної ради з питань правової політики, а також транспорту та інфраструктури, взяв участь співзасновник компанії ТІС Олег Кутателадзе, який озвучив своє бачення того, в якому напрямку, економічному та законодавчому, треба рухатися державі, аби дати змогу бізнесу працювати, а також наголосив на великій потребі активного розвитку інфраструктури.
Олег Кутателадзе, співзасновник компанії ТІС
Інфраструктура — це найважливіший елемент розвитку країни. Якщо розвинута інфраструктура, то і країна теж розвинута. Будь-які країни, візьміть, США, Німеччину, Англію. Коли почала будуватися залізниця, а це головне питання інфраструктури, відразу розвивається країна, починають рухатися товари, відбувається експорт, імпорт. Але інфраструктура потребує значних капіталовкладень, без інвестицій країна жити не може.
На думку Олега Кутателадзе, для залучення коштів, по-перше, треба відновити довіру місцевих інвесторів, за якими у майбутньому підтягнуться й іноземні, вони будуть дивитися на успіхи українських бізнесменів та налагоджувати з ними партнерські зв’язки.
Олег Кутателадзе, співзасновник компанії ТІС
Багато питань залежить від стабільності, від правил права, які повинні виконуватись всіма, бо бізнес дуже уважно за цим спостерігає. Якщо є стабільність, якщо не пресують бізнес, тих, хто будує, якщо легко реєструється власність, якщо правила є такими, що країна в цьому на першому місці, то сюди йдуть інвестиції.
А ще одним зі шляхів залучення грошей до української економіки, вважає Олег Кутателадзе, є власні кошти та заощадження пересічних громадян, у яких, до речі, на депозитних рахунках, наприклад, у 2019 році було 469 мільярдів гривень, це на той час приблизно 16 мільярдів доларів. І це лише п’ята частина того, що по факту є у людей. Олег Кутателадзе впевнений у тому, що ці гроші повинні працювати на економіку України й в тому, що самі громадяни країни можуть виступати в ролі інвесторів. Для цього потрібно забезпечити людям гарантії захисту їх вкладів.
Автор: Сергій Бяков.