Кулик-довгоніг (Himantopus himantopus) — птах із ряду Сивкоподібних, родини Чоботарові. Російська назва: Ходулочник, англійська назва: Black-winged stilt, французька — Échasse blanche, німецька — Stelzenläufer, голландська — Stelkluut. Єдиний вид роду в Україні, представлений номінативним підвидом, передає у Facebook Сергій Курочкін.
Вид неможливо переплутати завдяки надзвичайно довгим червоним ногам. Крила і спина чорні, решта оперення біле, включаючи хвіст і надхвістя, що клином заходить в темне оперення спини. Дзьоб довгий, прямий і чорний. Існують відмінності між статями в шлюбному вбранні: спина і плечі дорослих самців мають зелений вилиск, а оперення самок — з бурим вилиском. Через спорадичне поширення кулик-довгоніг включений до Червоної книги України.
Природоохоронний статус виду: вразливий. Також охороняється Боннською (Додаток II) та Бернською (Додаток II) конвенціями, угодою AEWA. На півдні України кулик-довгоніг охороняється в Дунайському біосферному заповіднику, національному природному парку «Тузлівські лимани», Тилігульському регіональному ландшафтному парку і деяких заказниках.
Задля поліпшення охорони кулика-довгонога, збільшення його популяції в Україні та з метою покращення стану охорони інших рідкісних червонокнижних видів птахів необхідно збільшити площу національного природного парку «Тузлівські лимани», створити замість двох Тилігульських регіональних ландшафтних парків єдиний Тилігульський національний природний парк, а також організувати сезонні орнітологічні заказники в гніздовий період і проводити широкі просвітницькі заходи.
Нагадаємо, гніздування — найвідповідальніший період у житті птахів. В цей час перед пернатими стоїть багато природних викликів. Проте є фактори, з якими важко впоратися — це людина.
Фото: Сергій Курочкін.