Архів
Листопад 2024 (32)
Жовтень 2024 (45)
Вересень 2024 (46)
Серпень 2024 (48)
Липень 2024 (56)
Червень 2024 (38)
ЛАН » Головні події дня » Як «закон про ліцеї» вплине на освіту в громадах

Як «закон про ліцеї» вплине на освіту в громадах

Як «закон про ліцеї» вплине на освіту в громадах

  У серпні президент підписав Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення механізмів формування мережі ліцеїв для запровадження якісної профільної середньої освіти», яким оновлено певні правила функціонування профільної школи. Огляд змін розібрав Сергій Дятленко, експерт з освітньої політики Програми «U-LEAD з Європою», на сайті «Децентралізація».

  Реорганізація закладів загальної середньої освіти. Тепер законом «Про повну загальну середню освіту» (абзац 2 частини 2 ст. 32) передбачено, що будь-якій зміні шкільної мережі в сільській місцевості має передувати громадське обговорення тривалістю не менше ніж 1 рік. Тобто проєкт рішення про реорганізацію, зміну типу чи ліквідацію закладу загальної середньої освіти у сільській місцевості має бути оприлюдненим за рік до прийняття відповідного рішення.

  Зважаючи на цю норму, засновники, які планують внести зміни у свою мережу закладів загальної середньої освіти, мають зробити це терміново до початку навчального року. 

  Жодних змін не зазнала норма Закону України «Про освіту», яка відводила 5 років на переоформлення установчих документів закладів освіти з метою приведення їх у відповідність із цим Законом. Отже, з 28 вересня 2022 року в територіальних громадах не може бути жодних ЗНЗ зі ступенями (звідки і йде поняття «пониження ступеня»), НВК чи НВО. Лише початкові школи, гімназії та ліцеї. На приведення у відповідність або «перейменування» у всіх ще є рік.

  Всі територіальні громади мають право бути засновниками ліцеїв. При цьому їм потрібно виконати умови, визначені в законі:

  • створення безпечного, інклюзивного та цифрового освітнього середовища відповідно до вимог законодавства;
  • підвезення (у разі потреби) учнів і педагогічних працівників до закладу освіти (місця навчання, роботи) та у зворотному напрямку до місця проживання (за потреби) на відстань, що визначається законодавством;
  • забезпечення проживання учнів у пансіонах у разі, якщо час їхнього доїзду до ліцею буде більше норми, визначеної законодавством;
  • забезпечення учасникам освітнього процесу вільного і безоплатного бездротового доступу до мережі Інтернет з характеристиками, що відповідають вимогам законодавства, у приміщеннях закладу освіти, у тому числі у пансіоні;
  • забезпечення здобувачів освіти харчуванням у порядку та відповідно до вимог, визначених Кабінетом Міністрів України.

  З 2027 року, коли профільна середня освіта у ліцеях буде здобуватися протягом трьох років, потрібно буде виконувати ще три умови:

  • функціонування ліцею як окремої юридичної особи, відокремленої від початкової школи та гімназії. Однак, за рішенням засновника ліцей зможе також забезпечувати здобуття базової середньої освіти та, як виняток, здобуття початкової освіти;
  • функціонування не менше двох класів за трьома профілями навчання на рівні профільної середньої освіти (протягом 10-12 років навчання учнів);
  • забезпечення здобуття учнями профільної середньої освіти відповідно до профілів навчання з навчальним навантаженням та з можливістю обрання учнями навчальних предметів (інтегрованих курсів, інших освітніх компонентів) в обсягах, що визначаються законодавством.

  Перелік вимог не є виключним, оскільки вони можуть бути передбачені ще в ліцензійних умовах та в положенні про ліцеї, що має затвердити Кабінет Міністрів України.

  Закон зобов’язує Верховну Раду Автономної Республіки Крим, обласні (з урахуванням пропозицій міських, сільських, селищних рад), Київську та Севастопольську міські ради до 1 вересня 2024 року затвердити плани формування мережі закладів освіти, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти.

  Рішення про утворення комунальних початкових шкіл, гімназій як окремих юридичних осіб, їх реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) приймають міські, сільські, селищні ради. Обласні чи районні ради не можуть бути засновником таких закладів освіти.

  З 2027 року початкові школи мають функціонувати як окремі юридичні особи або як структурні підрозділи гімназій. Також окремими юридичними особами мають бути гімназії. Але, як вже згадувалося, за рішенням засновника ліцей зможе забезпечувати здобуття базової загальної середньої освіти і, навіть, початкової.

  Також з 2027 року дошкільні структурні підрозділи початкових шкіл чи гімназій мають розміщуватися в окремій будівлі або відокремленому приміщенні з окремими входами/виходами й територією для вихованців дошкільного підрозділу.

  Закон вносить до повноважень військово-цивільних адміністрацій населених пунктів на відповідній території прийняття рішень відповідно до законодавства щодо врегулювання правових, організаційних та економічних засад функціонування і розвитку системи загальної середньої освіти.

  На час дії в окремих областях, частинах територій областей військово-цивільних адміністрацій повноваження органів місцевого самоврядування, передбачені Законом України Про повну загальну середню освіту, здійснюють на відповідних територіях військово-цивільні адміністрації.

  Варто зазначити, що засновник має забезпечувати в закладах освіти безпечне освітнє середовище. Законом окремо визначено, що це: сукупність умов у закладі освіти, що унеможливлюють заподіяння учасникам освітнього процесу фізичної, майнової та/або моральної шкоди, зокрема внаслідок недотримання вимог санітарних, протипожежних та/або будівельних норм і правил, законодавства щодо кібербезпеки, захисту персональних даних, безпечності та якості харчових продуктів та/або надання неякісних послуг з харчування, шляхом фізичного та/або психологічного насильства, експлуатації, дискримінації за будь-якою ознакою, приниження честі, гідності, ділової репутації (зокрема шляхом булінгу (цькування), поширення неправдивих відомостей тощо), пропаганди та/або агітації, у тому числі з використанням кіберпростору, а також унеможливлюють вживання на території та в приміщеннях закладу освіти алкогольних напоїв, тютюнових виробів, наркотичних засобів, психотропних речовин.

  Законом змінено визначення опорного закладу. Тепер це заклад загальної середньої освіти, що має у своєму складі філії та/або здійснює підвезення здобувачів освіти, педагогічних працівників (за потреби) до цього закладу й у зворотному напрямку, а також забезпечений кваліфікованими педагогічними кадрами, має сучасну матеріально-технічну і навчально-методичну базу, безпечне освітнє середовище та спроможний відповідно до вимог цього Закону забезпечувати здобуття на належному рівні початкової, базової та/або профільної середньої освіти на рівні державних стандартів.

  Нагадаємо, що за новим законопроєктом в Україні хочуть почати продавати sim-карти тільки за паспортом.

Друк
У тисячний день повномасштабного вторгнення у Визирській СТГ вшанували пам’ять героїв (фото)11:38
20 лис
Творчі колективи Визирської громади підтвердили свої звання «народний» та «зразковий» (фото)13:43
19 лис
20-22 листопада у селах Визирської громади заплановано відключення електропостачання12:19
19 лис
У Визирській СТГ імунізують хижих лисиць від сказу (відео)10:00
19 лис
У Визирській громаді оголосили конкурс на найкращий ескіз пам’ятника загиблим воїнам12:00
18 лис
Володимир Жердецький: про підготовку Дмитрівського старостату до зими (відео)11:56
18 лис
У Визирській громаді проводять імунізацію лисиць від сказу (фото)11:11
18 лис
На дорозі у селі Бутівка встановили обмежувачі швидкості (відео)10:00
15 лис
Вугільні брикети для опалення11:16
14 лис
У селі Бутівка встановили обмежувачі швидкості на дорозі (фото)10:59
14 лис
У Причорноморському на 14-16 листопада заплановані відключення електроенергії12:58
13 лис
У Визирській громаді модернізували системи оповіщення про небезпеку (фото)14:00
12 лис
У Визирській громаді створюють інтернет-бібліотеки для закладів освіти (відео)12:00
12 лис
У Визирській СТГ провели заходи для внутрішньо переміщених осіб (відео)10:00
12 лис
У Визирській СТГ модернізували системи оповіщення про небезпеку (відео)15:52
11 лис
Визирська СТГ — серед лідерів з підтримки Сил безпеки та оборони в Одеській області12:44
11 лис
У Першотравневому ліцеї відкриють сучасну інтернет-бібліотеку (фото)11:25
11 лис
У Визирській громаді проводять заходи для ВПО (фото)10:00
11 лис
У Визирці відбудеться прийом громадян з пенсійних питань14:17
09 лис
Захищаючи Україну, загинув військовий з Причорноморського Віктор Магурян18:11
08 лис
11 листопада у селах Визирської громади заплановано відключення електропостачання14:28
08 лис
Кордонська гімназія отримала у подарунок мобільний підйомник (відео)12:00
08 лис
Музиканти з Визирської СТГ взяли участь у благодійному фестивалі в Одесі (відео)10:00
08 лис
У Кордонській гімназії встановили підйомник для доступу до укриття (фото)15:10
07 лис
Колектив «Визирські сурми» взяв участь у благодійному «Арт-вікенді» в Одесі (фото)11:13
07 лис
TOP