У Визирській сільраді є своя Мистецька школа. Вона була створена в травні 2020 року і стала, за своєю суттю, наступницею філії Лиманської районної музичної школи, яка раніше працювала у Визирці. Ця філія в селі була створена не випадково. У наступному році виповнюється 50 років місцевому дитячому духовому оркестру «Визирські сурми». В цьому славетному колективі, грало не одне покоління визирчан. Переможець багатьох конкурсів він завжди є окрасою районних свят та концертів. Для того, щоб підтримати ефективного керівника і наставника колективу, багато років тому район відкрив тут філію музичної школи. Таким чином діти приходили грати в оркестр вже підготовленими. Вони опановували гру на інструментах та ази музичної грамотності у цій школі, а по її закінченню могли отримати відповідний документ про освіту, розповідає керівник зразкового духового оркестру «Визирські сурми» Степан Скочипець.
Степан Скочипець, керівник зразкового духового оркестру «Визирські сурми»
Я практично нікому не відмовляю в відвідуванні школи. А потім розподіляю по інструментах. Кого на провідні інструменти, кого на групу що акомпанує, так діти розвиваються. 1% таланту і 99% праці, як говорив Петро Ілліч Чайковський, і буде у нас музикант.
Олександр Серяк проживає в селі Визирка. Грати в духовому оркестрі «Визирські сурми» він мріяв з самого дитинства. Сьогодні Олександр навчається в Визирській мистецькій школі, він впевнений, що має реальний шанс грати в оркестрі.
Олександр Серяк, учень Визирської мистецької школи
Це все за бажанням, хто як хоче. Мені подобається займатися музикою, у мене, мабуть, талант.
Свого інструменту поки у Сашка немає. Духову трубу — альт йому видали у місцевому Будинку культури для самостійних репетицій вдома. Своїх інструментів поки немає й у Мистецької школи, розповідає Степан Скочипець.
Степан Скочипець, керівник зразкового духового оркестру «Визирські сурми»
Всі інструменти закуповують для духового оркестру, тому діти грають на них і в колективі, і в Мистецькій школі.
Є юні музиканти, які мають власні інструменти. Це відразу видно і чутно, розповідає керівник оркестру.
Степан Скочипець, керівник зразкового духового оркестру «Визирські сурми»
Він береже його і ставиться до інструменту з повагою і це відразу відбивається на звучанні.
Інколи й працівники сільради плутали, де закінчується оркестр «Визирські сурми» та починається Мистецька школа. Адже навіть директорка цього навчального закладу Олена Самофалова теж грає в музичному колективі на флейті. І все-таки гра в оркестрі «Визирські сурми» не є кінцевою метою Мистецької школи впевнена вона.
Олена Самофалова, директорка Визирської мистецької школи
У нас є свідоцтво про закінчення Визирської школи мистецтв. Якщо це духові інструменти, необхідно вчитися шість років, на фортепіано — п’ять років, на баяні, акордеоні — шість років.
Сьогодні Визирська мистецька школа має свою філію у Першотравневому, де при місцевому Будинку культури є духовий оркестр «Першотравневі гусари». В цілому навчають дітей гри на різних інструментах сім викладачів, розповідає Олена Самофалова.
Олена Самофалова, директорка Визирської мистецької школи
У нас 50 дітей. З них 34 навчаються на народних інструментах, 11 — на баяні, акордеоні й п’ять вчаться на фортепіано.
Крім спеціальності учні освоюють й теорію, розповідає викладач школи, керівник зразкового духового оркестру «Визирські сурми» Степан Скочипець.
Степан Скочипець, керівник зразкового духового оркестру «Визирські сурми»
У нас більше стали приділяти уваги таким предметам, як сольфеджіо та музична література. Діти більш поглиблено вивчають ці предмети.
Важливим є те, що вчитися у Мистецькій школі можуть діти з усіх 19 сіл громади. Поки тих, хто бажає, одиниці, хоча оплата за навчання в цьому позашкільному навчальному закладі одна з найнижчих в районі, розповідає Олена Самофалова.
Олена Самофалова, директорка Визирської мистецької школи
Так, у нас є один хлопчик з села Дмитрівка, Андрій. Він вчиться у першому класі, грає на баяні та відвідує філію в селі Першотравневе.
Мистецька школа може відкрити філії й в інших селах громади, однак для цього необхідна ініціатива жителів цих сіл.
Олена Самофалова, директорка Визирської мистецької школи
Повинна бути заява батьків і не одна, а 9-10. Тому що для такого класу необхідно приміщення, потрібно дати педагогу ставку.
А поки власного приміщення немає й у Визирської мистецької школи. Діти осягають ази музичної творчості в холі Будинку культури, розповідає Степан Скочипець.
Степан Скочипець, керівник зразкового духового оркестру «Визирські сурми»
Знаєте, якщо дитина хоче навчитися, вона навчиться й в коридорі. Але все-таки краще, щоб це було в класі, щоб було світло, чисто, щоб портрети композиторів висіли на стінах, займатися культурно та красиво.
Степан Скочипець бачить у Визирській мистецькій школі кузню кадрів для свого оркестру.
Степан Скочипець, керівник зразкового духового оркестру «Визирські сурми»
У нас не грають тільки учні першого класу, з другого класу вже грають в оркестрі.
Школа мистецтв має й власні творчі успіхи. Її учні стали в цьому році дипломантами фестивалю-конкурсу «Музична мозаїка-2021», «1-го Всеукраїнського конкурсу баяністів, акордеоністів, гармоністів та ансамблів 2021» та Всеукраїнського фестивалю-конкурсу «Best voice».
Нагадаємо, що через ремонт у Будинку культури села Першотравневе Визирської ОТГ, репетицію духового оркестру «Першотравневі гусари» організували на свіжому повітрі.
Авторка: Катерина Гончар.