Виживати поодинці непросто. Керівники невеликих фермерських господарств Визирської громади дійшли висновку, що об'єднавшись їм буде легше розв’язувати нагальні проблеми, які виникають на кожному етапі їхньої сільськогосподарської діяльності, розповідає староста Першотравневого старостинського округу Василь Хміленко, який має 16-річний досвід фермерської діяльності.
Василь Хміленко, староста Першотравневого старостинського округу
Зробити свою невелику дорадчу службу, в якій був би бухгалтер, юрист, обов’язково агроном, ветлікар чи зоотехнік. Така структура могла б надавати консультаційну допомогу фермерам та одноосібникам.
Степан Бирка, керівник невеликого фермерського господарства «Мрія», яке працює на території Кордонського старостинського округу. Підприємство успадковував від батька. Степан впевнено освоює тонкощі цього виду діяльності.
Степан Бирка, керівник СФГ «Мрія»
У мене в таких питаннях життєвого досвіду небагато, але підтримку мені було б цікаво мати юридичну, консультації агронома. Я вважаю, що це потрібно, тому що я молодий фермер, і мені доводиться шукати багато інформації, але вона не завжди буває правдивою.
При Визирській сільраді немає відділу сільського господарства через те, що сьогодні це вид підприємницької діяльності та місцева адміністрація не може коштом громади допомагати окремо взятому бізнесу. Колись у районній адміністрації працювало управління сільського господарства, але воно було неефективним для розв’язання проблем окремо взятого фермера, згадує Микола Білаш, керівник фермерського господарства «Ніка» у селі Любопіль.
Микола Білаш, керівник фермерського господарства «Ніка»
Чесно кажучи, то для сільського господарства вони нічого не робили. Там були просто звіти, хто скільки посіяв, хто скільки зібрав.
Микола Білаш упевнений, організація, яка б могла представляти інтереси невеликих фермерських господарств громади вкрай необхідна. Насамперед це дозволить реалізовувати врожай за більшою ціною.
Микола Білаш, керівник фермерського господарства «Ніка»
Великі зернові комплекси не хочуть купувати невеликі обсяги. А якщо врожай об'єднати, той має 5 тонн, той 10-20 і так можна здавати за найкращою ціною. Теж саме з хімією. Маленькі обсяги засобів захисту або добрив коштують дорожче, якщо купити в складину більше — буде дешевше, будуть хороші знижки.
Сьогодні маленькі фермерські господарства здають свій врожай зернотрейдерам, які заробляють на посередницькій діяльності, часто ставлять дуже низьку ціну і фермерові нема куди подітися, оскільки найчастіше ніде зберігати врожай, розповідає Василь Хміленко.
Василь Хміленко, староста Першотравневого старостинського округу
І 20-30% вартості зерна вони недоотримують. А через організацію можна об'єднати врожай та укласти контракт із великими зерновими компаніями, тим паче, що на території Визирської громади вони працюють.
У 2020 році аномальна посуха знищила більшу частину врожаю місцевих сільгоспвиробників зернових і кожен із фермерів самостійно збирав документи та оббивав пороги різних інстанцій для отримання передбаченої допомоги від держави й у більшості випадків не отримав. Гуртом такі питання вирішувати простіше вважає керівник СФГ «Мрія» Степан Бирка.
Степан Бирка, керівник СФГ «Мрія»
Дощі цього року створили складнощі при збиранні врожаю, а минулого року посуха нам дуже заважала. Я думаю, що нам потрібно об'єднатися і разом працювати, і тоді ми зможемо досягати великих результатів. І навіть якщо у когось будуть труднощі, разом ми їх подолаємо.
Важливо те, що багато фермерів, які працюють на території Визирської громади, обрані місцевим населенням до сільської ради своїми депутатами. Така довіра мешканців викликана своєчасною оплатою оренди за паї та тією соціальною активністю, яку фермери ведуть у селах. Це допомога населенню, збирання снігу, листя, сміття. Допомога школам, дитсадкам. Фінансова підтримка при організації свят та днів села.
Нагадаємо, що Валерій Діброва, директор ТОВ «П’ятидні» — партнера ТІСа, розповів про підприємство, подальшу співпрацю з ТІСом та про перспективи виробництва.
Авторка: Катерина Гончар.