«Піклувальна рада закладів освіти громади» — робоча зустріч на цю тему відбулася у Першотравневому ліцеї Визирської громади. У ній взяли участь сільський голова Валерій Стоілакі, керівниця відділу освіти Валентина Харламбова, керівники шкіл й дитячих садків та батьки. Зустріч, яку провели представники швейцарсько-українського проєкту «Децентралізація для розвитку демократичної освіти», розпочалася з доповіді на тему національної експертки DECIDE Наталії Бойтемірової.
Наталія Бойтемірова, національна експертка проєкту DECIDE
Піклувальна рада може бути для однієї установи освіти або для кількох. Ми радимо створювати один такий дорадчо-консультативний орган для всіх шкіл та дитячих садків сільради, щоб координувати та збалансовувати їх розвиток. Відповідно до закону, піклувальна рада створюється засновником, у цьому випадку місцевою радою, яка хоче для своїх закладів освіти аналіз та моніторинг використання фінансових коштів, сприяння залученню додаткових фінансових ресурсів та комунікації між державними органами влади, засновником, громадськими організаціями, фізичними особами.
По суті, піклувальна рада — це громадська небайдужість щодо якості навчання та господарсько-фінансової діяльності закладів освіти. Така структура створена при всіх найвідоміших університетах світу і сама практика зарекомендувала себе як дієвий інструмент для прозорого розв’язання нагальних проблем системи освіти, розповіла регіональна представниця проєкту DECIDE, ректорка КЗВО «Одеська академія неперервної освіти Одеської обласної ради» Любов Задорожна.
Любов Задорожна, регіональна представниця проєкту DECIDE, ректорка КЗВО «ОАНО Одеської облради»
Не секрет, коли кажуть, що одну школу більше фінансують, а іншу — менше. У цьому випадку піклувальна рада розглядатиме пріоритетність, крайню потребу та справедливе фінансування. Наприклад, при формуванні бюджету було б правильно відремонтувати дорогу до цієї школи, тому що шкільний автобус купили новий, а дорога вся в ямах. Можливо не ремонтувати харчоблок там, де є і так непоганий, а можливо побудувати новий там, де його взагалі немає.
До піклувальної ради апріорі не можуть входити представники освіти, вчителі та директори шкіл. До нього можуть увійти лише представники органів місцевого самоврядування, батьки, соціально відповідальний бізнес. Оскільки для розгляду нагальних проблем освіти в громаді потрібні різні думки й не заангажованість. А такий досвід у Визирської громади є. Засновники благодійного фонду імені Олексія Ставніцера Олег та Віталій Кутателадзе тривалий час активно брали на себе частину функцій піклувальної ради з питань залучення додаткових фінансів на розвиток системи освіти в селах колишнього Лиманського району. А в селах місцеві фермери часто допомагають школам підготуватися до 1-го вересня, наприклад, як це сталося у селі Любопіль цьогоріч розповідає директорка Любопільської гімназії Жанна Никифорова.
Жанна Никифорова, директорка Любопільської гімназії
Ми зустрічалися з нашими фермерами та просили у них допомоги, радилися в чому вони можуть нам допомогти, як підтримати нашу гімназію. Тому така піклувальна рада дуже потрібна, вона допомагатиме нам вирішувати низку питань.
Наталія Дружиніна на зборах була представником громадськості. Її син навчається у Першотравневому ліцеї та активно бере участь в олімпіадах та конкурсах різних рівнів. Мати вважає, що підтримка обдарованих дітей може стати одним із напрямків діяльності піклувальної ради.
Наталія Дружиніна, мати учня Першотравневого ліцею
Сама ідея піклувальної ради дуже цікава і дуже необхідна. Це стосується і дітей, і вчителів, й батьків. А далі буде видно. Почне працювати рада і при виникненні питань їх вирішуватимемо.
На думку керівниці відділу освіти Визирської сільради Валентини Харламбової, бажання керівництва сільради створити піклувальну раду закладів освіти найкраща демонстрація того, що вона працює відкрито та прозоро.
Валентина Харламбова, керівниця відділу освіти молоді та спорту Визирської сільради
Далі ми зустрічатимемося з різними трудовими колективами, розповідатимемо про нашу ініціативу, подаватимемо кандидатури членів піклувальної ради. Потім ми працюватимемо над розробкою положення про піклувальну раду та проєктом рішення для сесії Визирської сільради, щоб депутати могли проголосувати за створення цієї структури.
На проєкт DECIDE держава покладає великі надії у питаннях організації ефективної системи освіти у сільських громадах, розповідає регіональна представниця проєкту, ректорка КЗВО «Одеська академія неперервної освіти Одеської обласної ради» Любов Задорожна.
Любов Задорожна, регіональна представниця проєкту DECIDE, ректорка КЗВО «ОАНО Одеської облради»
Меморандум про співпрацю підписано головою обласної державної адміністрації. Проєкт підтримало Міністерство освіти та науки, Державна служба якості освіти, Асоціація об'єднаних територіальних громад, Мінрегіон, Міністерство цифрової трансформації. Це дуже цікавий проєкт і серед його технічних завдань в умовах децентралізації є створення піклувальних рад закладів освіти.
У великому міжнародному проєкті «Децентралізація для розвитку демократичної освіти» DECIDE беруть участь лише 4 області, у тому числі Одеська. У кожній з областей для реалізації DECIDE на конкурсній основі було відібрано 4 громади, серед них й Визирська ОТГ.
Нагадаємо, що на сесії депутати Визирської сільради розглянули питання освітянської галузі й прийняли нову редакцію комплексної програми розвитку освіти у Визирській ОТГ Одеського району.
Авторка: Катерина Гончар.