Торік, галузь медицини, як і всі інші сфери життя українців, пройшла особливі випробування на міцність. Перед нею постали нові завдання, виклики з роботи в умовах воєнного стану. Але на місцях турбота про здоров’я людей всіх вікових категорій та профілактика захворювань, як були, так й залишилися пріоритетами. Наразі у фокусі уваги сімейних лікарів погіршення психічного стану здоров’я населення, розповідають директорка КНП «Визирський ЦПМСД» Еліна Концева та завідувачка амбулаторії села Визирка Ганна Масленнікова.
Еліна Концева, директорка КНП «Визирський ЦПМСД»
На сьогодні в нас є така тенденція в країні, що сімейні лікарі будуть займатися лікуванням психічних станів та розладів. Зараз ВООЗ за підтримки Міністерства охорони здоров’я України та Світового банку проводять низку тренінгів. В нас вже пройшов навчання один лікар.
Ганна Масленнікова, завідувачка амбулаторії села Визирка
Лікарі завжди навчаються і ми — не виняток. Я пройшла останнім часом низку тренінгів. Мені прийшовся до вподоби курс «Психіатричне здоров’я». Це дуже доречно зараз і я багато чого вже практикую і мої пацієнти вже відчувають це.
За оцінками ВООЗ, до 10 мільйонів українців перебувають під загрозою того чи іншого психічного розладу, від тривоги та стресу до тяжких станів. Посттравматичний стресовий розлад — це реакція психіки людина на трагічні події та втрати.
Ганна Масленнікова, завідувачка амбулаторії села Визирка
Психічний стан — це те, що в нас дуже страждає, через воєнний стан — у дітей, у дорослих, у тих, хто чекає на повернення своїх близьких або покинув домівку та є ВПО. Тому надання такої допомоги людям зараз дуже актуально.
Як свідчить статистика, кількість таких випадків зростає, що спонукає ООН запустити онлайн-служби психологічної підтримки, щоб допомагати навчанню українських лікарів.
Еліна Концева, директорка КНП «Визирський ЦПМСД»
Це дуже вагома підтримка з боку європейських партнерів. Ми повинні розрізняти різні стани та своєчасно надавати кваліфіковану допомогу.
Звичайно у тяжких випадках ніхто не замінить роботу вузьких спеціалістів, але допоможе своєчасно вказати людині, або її близьким, на присутні розлади.
Фахівці рекомендують не замикатись у своїх проблемах та тривогах, більше спілкуватися та допомагати одне одному. Але якщо вийти зі стану паніки чи тяжкої депресії самотужки не виходить — треба обов’язково звернутись по допомогу до лікарів.