Життя — це завжди рух вперед та розвиток, навіть коли умови для цього, м’яко кажучи, несприятливі. 2022-й для Визирської громади мав стати ще одним роком розбудови та покращення умов для проживання всіх її жителів, проте війна, яка розпочалася 24 лютого внесла свої жорсткі корективи. Минув рік, який, до речі, завершився з певними непоганими результатами. Подивимось на прикладі Першотравневого старостинського округу.
Василь Хміленко, староста Першотравневого старостинського округу
Були виділені депутатським корпусом від «Команди розвитку», керівництвом громади кошти для того, аби села могли розвиватися. Планували закінчити будівельні роботи у Будинку культури, зробити амбулаторію, планувалося асфальтування доріг. Парк на вул. Дунаєва треба було закінчити. Але прийшла війна і ми повинні були змінити плани. Багато хлопців, які були будівельниками, пішли захищати нашу державу, фінансування було призупинено.
Відразу увага керівництва громади зосередилася на забезпеченні найнеобхіднішого. Через періодичну відсутність електрики, страждала автоматика систем водопостачання, всі сили були спрямовані на відновлення якісного мобільного зв’язку, для цього використовували електрогенератори. Все це було зроблено. Жителі громади згуртувалися за для надання допомоги нашим збройним силам.
Василь Хміленко, староста Першотравневого старостинського округу
Все село допомагало армії. Хтось приносив кошти, хтось харчові продукти. Ми відправляли нашим захисникам теплі речі, ковдри, матраци. Це дуже зворушливо. Люди, яким за 70, приносили баночки з варенням. Кожен ніс те, що міг.
Керівництво громади турбується про ті категорії місцевих жителів, котрі потребують постійної уваги — інвалідів 1 та 2-ї груп, одиноких людей похилого віку, родини військовослужбовців, а також внутрішньо переміщених осіб. Останні системно отримують грошову допомогу та продуктові набори. За словами старости Василя Хміленка, у найближчих планах, як потеплішає, упорядкування громадських місць: планують пофарбувати дитячі майданчики, допомогти мешканцям Першотравневого старостинського округу вивезти й утилізувати обрізані під час весняних робіт на присадибних ділянках, гілки дерев та кущів. У 2022-му році багато працював відділ з надання адмінпослуг Визирської сільради при Першотравневому старостаті. Через війну тут додались нові сервіси, ділиться адміністраторка відділу Анна Чайковська.
Анна Чайковська, адміністраторка відділу з надання адмінпослуг Визирської сільради
Люди можуть звернутися до нас для оформлення статусу ВПО, а також для оформлення щомісячної допомоги на проживання. Для цього потрібно звернутися до адміністратора, надати певний пакет документів: паспорт, код, якщо є неповнолітні діти — свідоцтво про народження дитини. Людина отримає довідку про реєстрацію внутрішньо переміщеної особи. Цього ж дня можна подати заяви на отримання допомоги. Дорослим — 2 тис. грн щомісячно, неповнолітнім — 3 тис. грн, люди з інвалідністю отримують 3 тисячі гривень допомоги.
Першотравневий старостинський округ став домівкою для багатьох внутрішньо переміщених осіб, розповідає спеціалістка 1-ї категорії з військового обліку Визирської сільради Юлія Годзь.
Юлія Годзь, спеціалістка 1-ї категорії з військового обліку Визирської сільради
За минулий рік ми прийняли близько 172 заяв, але на сьогодні ця статистика змінилася, у зв’язку зі звільненням територій. Багато хто з людей повернувся додому. Зараз у нас 51 особа — це дорослі (внутрішньо переміщені особи) і 22 дитини.
Як розповіла Юлія Годзь, перші потерпілі від війни приїхали сюди з Гостомеля, Ірпеня та Бучі. Трохи пізніше стали приїжджати з Миколаївської та Херсонської областей. Кажучи про підсумки 2022 року, слід висвітлити й діяльність відділу культури, туризму та культурної спадщини, адже саме працівники цього сектору у всіх будинках культури та сільських клубах Визирської громади активно підтримали українську армію, організувавши місцевий волонтерський рух. Як згадує керівниця відділу культури, туризму та культурної спадщини Катерина Кушнір, котра почала працювати на цій посаді у 2020 році, тоді коли лютував коронавірус й потрібно було налагоджувати роботу закладів культури у новому форматі, той виклик виявився, як то кажуть, «квіточками» у порівнянні з тим, з чим зіткнулася Україна у лютому минулого року. Проте люди згуртувалися навколо високої мети та вистояли, кожен на своєму місці.
Катерина Кушнір, керівниця відділу культури, туризму та культурної спадщини Визирської сільради
Вся наша культурна родина зрозуміла чим ми можемо допомогти нашим захисникам. Тим, що ми можемо робити найкраще! А найкраще ми можемо співати, танцювати, навіть не дивлячись на те, що у нас війна. Українська нація завжди була співочою, навіть, коли їй було погано. Найкращим прикладом того є, до речі, всім раджу подивитися, кінострічка «Щедрик». Ми почали з живих заходів на підтримку Збройних сил України. В нас є також оркестри, духовики. Першотравневий будинок культури, попри те, що в ньому ремонт, який не завершився через початок війни, все одно працював над тим, аби робити свою справу, проводити заходи. До нас приїжджав оркестр 28-ї бригади.
За словами Катерини Кушнір, вже стало доброю традицією, коли колективи закладів культури, як то кажуть, гастролюють селами Визирської громади, даючи концерти на сценах сусідніх населених пунктів.