Прийняти рішення про відкриття власного бізнесу під час війні справа з непростих, насамперед коли йдеться про мінімізацію ризиків. Але жителька села Першотравневе Ірина Бондаренко все ж наважилася зробити певні кроки й сьогодні її кав’ярня під назвою «Кайф» вже пропонує запашну каву та солодощі жителям й гостям цього немаленького села.
Ірина Бондаренко, власниця кав’ярні «Кайф»
Працюю в Одесі, там в мене основна робота, але є в мене син-підліток і я стикнулася с такою проблемою, що у нашому селі підліткам та дітям нема куди піти, нема де зустрічатися. Спочатку був коронавірус, зараз війна, а дітям потрібно спілкуватися. Тому виникло бажання відкрити кафе, щоб воно було сімейного типу.
Ідея відкрити кав’ярню у Першотравневому в Ірини виникла ще до російської навали. Для цього вона викупила приміщення у центрі села та у травні 2021 року подала всі відповідні документи до сільради. Дозвіл на відкриття цього об’єкту їй видали через пів року і в березні 2022 планувалося його відкриття. Але минув ще один, страшний, кривавий, повний трагедій рік. І все ж таки Ірина Бондаренко ризикнула вкласти власні кошти у цей бізнес в Україні у своєму селі. Відремонтувала приміщення, закупила обладнання і почала працювати.
Ірина Бондаренко, власниця кав’ярні «Кайф»
Потрібно щось робити, бо якщо у війну ти не будеш нічого робити, не будеш рухатися вперед, то не виживеш. Я думаю що ми будемо жити.
Допомагає доньці підіймати бізнес її батько Сергій, який теж не сидів без діла і знайшов собі справу.
Сергій, батько Ірини
Я допомагаю доньці, тримаю 40 овець, свиней. Може будемо допомагати ЗСУ, тому що війна — це наша спільна проблема, яку ми маємо вирішити.
Невеличка кав’ярня у центрі Першотравневого якось відразу стала місцем тяжіння для місцевих жителів.
Олена, жителька Першотравневого
Ірина відкрила. Молодець. Люди приходять відпочивають. Діти приходять, щоб вдома в інтернеті не сидіти.
Наталя, жителька Першотравневого
Багато мам гуляють з дітьми, заходять сюди кави попити.
Люди визнають що сьогодні тих, хто лишився без роботи побільшало. У цей період бажання займатися власною справою йде на користь не тільки самій людині, а й громаді загалом, вважає Визирський сільський голова Валерій Стоілакі.
Валерій Стоілакі, Визирський сільський голова
Я думаю, що це треба робити в усіх населених пунктах громади, щоб люди відкривали власний бізнес, щоб з’являлися робочі місця, щоб люди отримували від цього задоволення.
Ми звернулися з запитом до штучного інтелекту — чату GPT про те, чи є майбутнє у такого бізнесу, як кав’ярня на селі. Нам відповіли, що потрібні певні знання, це: ефективні планування меню, управління запасами, обслуговування клієнтів, маркетинг та бухгалтерський облік. Однак, якщо правильно планувати та управляти таким малим бізнесом, кав’ярня на селі може стати прибутковим підприємством.