26 січня 2016 року у нашій країні був ухвалений Закон «Про внесення змін до законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту дітей та підтримки сімей з дітьми», який законодавчо закріпив таку сімейну форму влаштування дітей, як патронатна сім’я. Для України це явище відносно нове, однак у європейських країнах завдяки такій формі влаштування дітей практично вже не існує дитячих будинків. Співробітники служби у справах дітей Визирської сільської ради вирішили реалізувати такий формат влаштування дітей у патронатні сім’ї. За словами начальника служби Надії Бритченко, у Визирській громаді є діти, які потребують проживання у більш комфортних та спокійних умовах.
Надія Бритченко, начальник Служби у справах дітей Визирської сільської ради
Патронат — це тимчасовий догляд за дітьми, який здійснюється патронатним вихователем. Чому ми підняли цю тему? Тому що на території нашої громади досі не створено жодної патронатної сім’ї. Хоча проходила інформаційна компанія, але чогось ніхто не зважився. Ніхто не звернувся до Служби у справах дітей, хоча ми запрошували. Я думаю, що необхідно хоча б одну патронатну сім’ю, або декілька, створити на території нашої громади. У нас на території є багато сімей, в яких діти перебувають в складних життєвих обставинах. Щоб не позбавляти батьків їхніх батьківських прав, ми можемо взяти дітей і тимчасово влаштувати їх в патронатну сім’ю на реабілітацію.
Долучитися до реалізації цієї ідеї працівники служби у справах дітей запропонували старостам всіх старостинських округів Визирської громади. Оскільки у службі працюють лише дві людини, вони самотужки не можуть охопити всі населенні пункти громади — ходити по подвір’ях та розповідати про те, що таке тимчасове влаштування дітей у родини. На зустрічі зі старостами Надія Бритченко надала повну інформацію про патронат та роздала відповідні інформаційні буклети. Ідея створення патронатних сімей у громаді викликала підтримку з боку старост.
Володимир Жердецький, староста Дмитрівського старостинського округу
По-перше, всі ми розуміємо в який час ми зараз живемо. Бачимо, що російська агресія не зупиняється, а навпаки збільшується і є багато дітей, які залишаються поза опікою. Тому сьогодні ми обговорили це питання. У Дмитрівському старостаті створена група в якій вся ця інформація буде висвітлена. Також в нас щопонеділка проводяться службові наради, де присутні всі представники соціальної сфери, там теж буде надана ця інформація.
Оксана Третякова, староста Кордонського старостинського округу
Ця проблема існувала завжди, тому що діти — це діти. Одна ситуація, коли дитина вилучається від батьків і відправляється до інтернату. Діти до цього не готові, у нас в старостаті вже була така ситуація і це дуже критично. Друга ситуація, це коли дитина вилучається і попадає в сім’ю. Це зовсім інша обстановка, це люди, які ближчі ніж вихователі в інтернаті. Тому я вважаю, що це завжди актуальна тема.
Важливо зазначити, що тимчасове виховання дитини, яка опинилася в складних життєвих обставинах, лягає не лише на плечі прийомних батьків. Держава надає фінансову допомогу патронатній родині на утримання кожної дитини, також і соціальні служби завжди готові надавати таким сім’ям всю необхідну інформаційну та юридичну підтримку.