Адміністративно-територіальна реформа фактично перейшла у стадію примусового формування громад, коли Кабмін має право визначити межі їх територій та відповідні центри, вважають в керівництві ЦВК.
Він спрогнозував, що якщо в регіоні буде 800-900 дільничних виборчих комісій, то районній територіальній виборчій комісії буде складно чи й неможливо їх сформувати, а потім прийняти від них виборчу документацію.
Фахівець в інтерв’ю інтернет-виданню Gazeta.ua підкреслив, що ВР має завершити реформу до призначення виборів. Другий момент, на його думку - зміни виборчого законодавства. Верховна Рада за Конституцією має призначити чергові місцеві вибори не пізніше 90 днів до дня голосування. А виборчий процес починається за 50 днів. Тобто на завершення реформи є півтора місяця. Інакше вибори відбудуться за тією системою адміністративно-територіального устрою, яка є зараз.
Очільник ЦВК прокоментував і заяви, які роблять в Офісі Президента, відносно виборів на окупованих територіях Донбасу.
Вибори в Україні й без окупації часто бували конфліктними. А коли територія після воєнних дій, коли у людей на руках зброя, ризиків значно більше. Треба готуватися виважено, додав експерт.
Крім того, для організації процесу місцевих виборів на деокупованих територіях, там мають відновити свою роботу органи влади України, суди, правоохоронні органи, банки, засоби масової інформації. Політичні партії мають відновити роботу осередків. Незрозуміло, які громадяни там фактично проживають, хто може бути включений у список виборців, в яких приміщеннях проводити голосування, як забезпечити право голосу тимчасово переміщеним особам. В ідеалі, було б добре дати час на реінтеграцію територій, на зміну свідомості виборців, вважає Олег Діденко.
Підсумовуючи, він наголосив, що для організації виборів на деокупованих територіях необхідне, як відновлення державного суверенітету України та забезпечення гарантій безпеки громадян, так і відповідне законодавче врегулювання.
Нагадаймо, раніше голова ЦВК аналізував можливості проведення виборів 25 жовтня, з точки зору фінансування та законодавства.