День бабака — це традиційне американське свято, започатковане приблизно у 1841 році, яке поступово вийшло за межі штату Пенсільванія, розповсюдившись не тільки по інших штатах США і Канаді, але й далеко за межами Америки.
Віднедавна День бабака відзначають і в Україні, хоча традиції передбачати погоду за поведінкою тварин чи птахів надзвичайно давні. Традиційна забава в цей день — спостереження за поведінкою бабака, якого будять і витягують з нори. Вважається, що бабак може точно передбачити, якою буде весна. Якщо день похмурий, і бабак не бачить своєї тіні, а потім швидко ховається в нору, то весна буде рання і тепла. Якщо бабак бачить свою тінь перш ніж знову сховатися у нору, то зима триватиме не менше шести тижнів, і буде пізня і холодна.
В українських розсадниках є свої два провісники погоди. Один з них — Тимко, який живе на біологічній станції Харківського національного університету. Другий бабак, на ім’я Маруся — у Львівському міському дитячому еколого-натуралістичному центрі. Марусю зазвичай будять не 2 лютого, а 15-го — на Стрітення Господнє.
І хоча прогнози усіх бабаків, зазвичай, далекі від істини, головне тут саме дійство, шоу: витягування звірятка з нірки, поведінка сонної приголомшеної тваринки під прицілом фото- і телекамер, а ще — нагода забути про офіційний прогноз Гідрометцентру.
«Слава хлібороба», № 3 від 21.01.21 р.