Як повідомляє сайт «Сегодня», ціна на газ на європейському ринку вже досягла 950 доларів за тисячу кубометрів, побивши історичний рекорд, про що свідчать дані лондонської біржі ICE.
Основна причина рекордних цін на ринку — країни Європи в цьому році не встигли закачати в підземні сховища достатні обсяги запасів газу в умовах обмежених постачань по трубопроводах і дефіциту постачання зрідженого газу.
До переходу від закачування до відбору газу з підземних сховищ залишається трохи більше як місяць, і в випадку холодної зими Європа ризикує зіткнутися з небувалим дефіцитом газу.
Чи загрожує Україні дефіцит газу
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль запевнив, що власний видобуток газу в Україні повністю покриває потреби населення напередодні осінньо-зимового періоду. За його словами, ціна на газ для побутових споживачів переглядатися не буде мінімум до травня наступного року, поки діє річний тариф.
Шмигаль стверджує, що підготовка до опалювального сезону проходить згідно з графіком і енергосистема готова до нього на 90%, в сховища закачано понад 18 млрд кубометрів газу, що є найвищим показником за останні 10 років на поточний період.
Денис Шмигаль, прем'єр-міністр України
В цілому річне споживання газу населенням і промисловістю становить близько 22-23 млрд кубометрів. Трохи більше ніж 13 млрд кубів — це власний видобуток НАК «Нафтогаз» і приватних українських компаній. Фактично весь цей газ йде на споживання населенням.
Денис Шмигаль також запевнив, що встановлена «Нафтогазом» ціна на газ для населення (7,96 грн/м3) дозволяє забезпечити собівартість його видобутку і постачання. Він додав, що вартість газу для бюджетної сфери та підприємств теплокомуненерго складе 7,44 грн/кубометр, що дозволить не підвищувати тарифи на тепло і гарячу воду.
Своєю чергою експерт Економічної дискусійного клубу Олег Пендзин нагадав, що для підприємств теплокомуненерго даються ліміти на газ, які розраховуються виходячи з середнього споживання за останні три роки.
Олег Пендзин, експерт Економічної дискусійного клубу
Якщо зима буде холодною, теплокомуненерго цей ліміт перевищать. Все, що вище ліміту, буде продаватися за ринковою ціною НАК «Нафтогаз», і це може серйозно вдарити по доходах теплокомуненерго.
Він не виключив можливості підвищення тарифів на тепло в окремих регіонах, однак висловив упевненість, що обсяг власного українського газовидобутку і компенсація теплопостачальним підприємствам різниці в тарифах з держбюджету дозволить Україні без проблем увійти в осінньо-зимовий період.
Олег Пендзин, експерт Економічної дискусійного клубу
Я думаю, що в Україні проблем серйозних не буде, а для європейців, у яких немає газових родовищ і австрійські газові сховища є єдиним джерелом зимового забезпечення, це проблемне питання.
Нагадаємо, що в жовтні в Україні зміняться тарифи на електроенергію.