Займаються волонтерством і допомагають переселенцям, долучаються до тематичних вебінарів та проводять години психології для дітей — так у Фонтанській громаді допомагають долати стрес та боротися з посттравматичним синдромом. Про це повідомляє регіональний офіс «U-LEAD з Європою» в Одеській області.
У березні до громади почали прибувати переселенці. В останні дні місяця тут прийняли понад 100 сімей переселенців з Маріуполя та інших населених пунктів, де тривають воєнні дії. Жителі Фонтанської громади активно допомагають їм облаштуватися на новому місці, забезпечують засобами гігієни та необхідними речами, готують їжу.
Оксана Марінєску, представниця відділу освіти Фонтанської громади
З перших днів війни настрій у жителів громади був різний. Одні стійко трималися, інші впадали в розпач. Але потім люди почали самоорганізовуватися, займатися волонтерством та допомагати іншим.
За її словами, ще одним важливим завданням стала психологічна підтримка дітей та дорослих, як місцевих мешканців так і переселенців.
І тут на допомогу прийшли фахівці Одеського центру громадського здоров’я. Днями мешканці громади долучилися до вебінару, який провела психологиня Одеського ЦГЗ Лейла Гасанова.
Лейла Гасанова, психологиня Одеського ЦГЗ
З перших днів війни директор Крижанівської школи, де я працюю психологом за сумісництвом, запропонував проводити для учнів години психології. Адже діти найбільше страждають від війни, бо не розуміють що відбувається і найбільше стресують. Потім почали звертатися батьки, які хотіли зрозуміти як говорити з дітьми про війну, як пояснити що відбувається на території країни, як впоратися з власним стресом і допомогти дитині з її страхами та емоціями. Так народилася ідея вебінарів, які проводимо ми з колегами психологами і до яких долучаються всі охочі.
Оголошення про онлайн-заходи психологиня публікує на власній сторінці у Facebook. До них можуть долучатися жителі громад Одеської та інших областей. Теми завжди різні і є відповіддю на запит аудиторії та різних цільових груп.
Лейла Гасанова, психологиня Одеського ЦГЗ
Учасники семінарів часто говорять: ми не розуміємо, що з нами відбувається. Для дорослих складно зізнатися, що їм страшно. Але це нормально, коли людина відчуває страх, вона також може відчувати ейфорію, злість або безпорадність, проявляти агресію або навпаки, впадати в апатію. Взагалі, емоції — це відповідь на стрес та ситуацію, в якій опинилася людина. Під час спілкування я пояснюю, як стрес впливає на людину і що з ним робити.
Для тих, хто перебуває в зоні активних бойових дій, найважливішими потребами стають безпека, їжа і сон — фактично це перший-другий рівень піраміди Маслоу. Решта відступає на другий план, відкладається до інших часів.
Лейла Гасанова, психологиня Одеського ЦГЗ
Також на вебінарах багато говоримо про посттравматичний синдром. Мільйони українців наразі змінили місце проживання на більш безпечне. Але навіть, коли гострої фізичної загрози життю переселенців вже немає, велика кількість з них почуваються навіть гірше, ніж до вимушеного переселення: мають постійний страх, безсоння, не можуть позбутися спогадів про травматичну подію тощо.
За її словами посттравматичний стресовий розлад може проявлятися як в перші дні і тижні, так і через пів року, рік.
Найбільш страшними для людини, яка стресує через війну, є байдужість та зациклення на собі. Цей стан потребує фахової психологічної підтримки та має негативні наслідки. Щоб не довести себе до такого стану, Лейла Гасанова радить українцям наступне:
За словами Лейли, дихальні вправи та гімнастика також корисні, а от медитації варто обмежити.