» » На дебатах з’ясували, чи потрібно об’єднуватися у громади

На дебатах з’ясували, чи потрібно об’єднуватися у громади

На дебатах з’ясували, чи потрібно об’єднуватися у громади

  Швейцарсько-український проєкт "Підтримка децентралізації в Україні" "DESPRO" та Мінрегіон спільно організували вже шості дебати на тему: "Навіщо громадам об’єднуватися". На дебатах спростували п’ять аргументів проти реформи.На дебатах з’ясували, чи потрібно об’єднуватися у громади.  Оскільки об’єднання громад - добровільний процес, думки розбігаються: з одного боку, вже об’єднані громади отримують перші результати роботи й доводять переваги об’єднання, з іншого - залишаються прихильники позиції залишити "все як є" й чекати, доки замість них адміністративним шляхом вирішать, як їм розвиватись. Противники об’єднання висловили п’ять аргументів, які були спростовані експертами.
  Аргумент 1: за чинної системи живеться добре і сільраді не треба ні з ким ділитися грішми.
  Спростування експертів: надання ренти є порушенням принципу ефективної влади - обсяг коштів має відповідати повноваженням. Повноваження очільника громади значно ширші від обов’язків голови сільради за старої системи. Бюджет громади теж більший, але керівництву доводиться й працювати більше: наприклад, створювати Агенцію місцевого розвитку і туристичний кластер, писати проєкти для донорських структур. Раніше можна було просто отримати ренту "зверху" й розподілити кошти на зарплати працівникам апарату. Об’єднані громади не втрачають і ренту, бо у кожній ОТГ власні кошти сіл залишаються на місцях. Шлях громади - це формування активного громадянина, а не просто споживача.
  Аргумент 2: держава могла б давати кошти й селам, які не об’єдналися в громади, й там був би високий рівень життя.
  Спростування експертів: звичайній сільраді не під силу надати гідний рівень життя на селі, скільки коштів в неї не вливала б держава.    Кошти повинні надходити відповідно повноваженням, а за старої системи повноваження на сільському й селищному рівнях обмежуються максимум благоустроєм території. Реформа спрямована на покращення життя села. Коли процес добровільного об’єднання завершиться, держава збалансує систему адміністративно-територіального устрою: до багатих населених пунктів приєднає бідних, до міст приєднає села.

  На селі створюватиметься інфраструктура та надаватимуться послуги. Звичайній сільраді це не під силу без відповідних повноважень й бюджету. А якщо бюджети деяких селищних та сільських рад з тих чи інших причин зростають, то дуже часто ці кошти не освоюються, залишаючись на депозитних чи казначейських рахунках. Як показує практика, створення органів місцевого самоврядування не врятувало села від депопуляції та вимирання. Натомість в ОТГ вже є приклади, коли люди повертаються до села, бо в об’єднаних громадах з’являються робочі місця і комфортне для життя середовище.
  Аргумент 3: потрібно створювати робочі місця, щоб добре жилося, а не займатися непотрібним об’єднанням.
  Спростування: кількість робочих місць у громадах зростатиме, оскільки на розвиток інфраструктури надходять кошти з різних джерел, саме об’єднана громада відкриває широкі можливості для розвитку бізнесу. Раніше голова сільської ради був вимушений у підприємств випрошувати гроші на утримання управлінського апарату. Об’єднаним громадам вже не треба йти до підприємців із простягнутою рукою - у їхньому бюджеті вистачає грошей для різних проєктів. До того ж, громади залучають кошти інвесторів на розвиток.
  Аргумент 4: створювати робочі місця під силу державі, а не якійсь громаді. А якщо держава не спроможна створити робочі місця, то сільрада й подавно.
  Спростування: практика свідчить про те, що у громадах створюються робочі місця, а роль держави полягає в організації бюджетних відносин таким чином, щоб створення робочих місць було вигідним інвесторам. Бізнес починається там, де є необхідна кількість населення й комфортні умови. Перша вимога для створення громади - кількість населення в 5 тис. осіб, й це не випадково, адже бізнесу потрібні як працівники, так і споживачі - жителі. Окрім того, запорука успішного розвитку бізнесу - зняття непотрібних адміністративних бар’єрів. За старої системи, щоб збудувати завод у містечку, інвестору потрібно було домовлятися з головою райдержадміністрації, з головою районної ради, з міським головою, а також іноді й з головою села, з котрим межуватиме підприємство. Об’єднані громади більш привабливі для бізнесу, оскільки вони мають повноваження, територію й необхідну кількість населення. ОТГ зараз починають займатися розвитковими проєктами, які мають додану вартість. Держава створила інструмент для збагачення громад і водночас для збільшення кількості робочих місць, але для того, аби скористатися ним, треба об’єднатися. Міста обласного значення та об’єднані громади зацікавлені у збільшенні робочих місць, бо від цього зростають і надходження з податків, 60% яких залишається на місцях.
  Аргумент 5: реформа потрібна тільки містам обласного значення, бо вони отримуватимуть величезні кошти.
  Спростування: 60% податку на доходи фізичних осіб отримують не тільки міста обласного значення, але й об’єднані територіальні громади. Завдяки об’єднанню будь-яка, навіть найменша сільрада, може набути статус міста обласного значення.
Отже, досвід чинних громад показав, що брати участь у реформі можна і треба, а владу держава дає тим, хто її гідний.

  За матеріалами ініціативи "Децентралізація"

Друк
Схожі новини:
Машиніст крана - цілком жіноча професія, вважають співробітниці компанії ТІС12:00
30 тра
У Визирській ОТГ планується проведення модернізації бібліотек (фото)11:00
30 тра
На деяких вулицях Доброслава очікуються перебої з електропостачанням10:00
30 тра
Формування ОТГ у Лиманському районі внесе зміни в роботу позашкільних закладів початкової музичної освіти (фото)17:00
29 тра
Лиманська центральна районна лікарня отримала 1500 експрес тестів16:00
29 тра
Голова Одеської ОДА не вийшов: жителі Сичавки приїхали до Одеси за відповідями (фото)15:27
29 тра
Мешканці Сичавки вийшли на мітинг в знак протесту (фото)14:33
29 тра
Оксана Третякова: "Спуск до лиману у селі Кордон - не просто мрія, а необхідність" (фото)13:00
29 тра
Приймання та відправка вантажів - справа відповідальна12:00
29 тра
На ремонт спортзалу Доброславської ДЮСШ виділено близько 1,5 млн гривень (фото)11:00
29 тра
797 вагонів - новий рекорд по вивантаженню встановили на ТІС-ВУГІЛЛЯ10:00
29 тра
Скажемо "НІ" оплаті в конвертах. Віталій Кутателадзе: "Ми хочемо, щоб працівники компанії ТІС отримували гідний заробіток" (фото)15:45
28 тра
У Визирській громаді літніх таборів при школі в цьому році - не буде14:47
28 тра
Квартира для сироти. У Курісовому ще одна дитина-сирота отримала власне житло14:01
28 тра
Гострі запитання для посадовця: у Красносільській ОТГ відбулася пресконференція за участі наймолодших репортерів (фото)13:18
28 тра
Жіночий погляд на закон. Лариса Дімова про роботу в юридичному департаменті ТІС 12:00
28 тра
Готувалися дистанційно, а складати іспити будуть наживо. У Визирській ОТГ школярі готуються до ЗНО11:00
28 тра
Олег Кутателадзе: "Проведення чергових виборів до новоутворених ОТГ згідно з чинним законодавством України у 2020 році неможливе"10:00
28 тра
Відновлено рух транспорту між селами Визирської ОТГ та Лиманського району (фото)16:48
27 тра
Скласти іспити та вступити онлайн. Петрівський аграрний коледж запрошує абітурієнтів (фото)15:38
27 тра
Оксана Третякова: "Масштабних проєктів з Визиркою ще не було, але у допомозі не відмовляють"13:29
27 тра
Досвід ТІСа у сфері протидії шахрайству зацікавив західних експертів12:12
27 тра
До сервісного центру МВС у Доброславі звертається понад 50 осіб щоденно (фото)11:12
27 тра
Мальовнича водойма: у селі Іванове з’явилася майбутня туристична родзинка (фото)10:27
27 тра
Оксана Третякова: "Я знаю, що звернувшись до "Команди розвитку" можна отримати будь-яку допомогу"16:00
26 тра
TOP