На календарі останній місяць осені — листопад. Ось-ось, як і має бути, настане зимова пора. Тож саме в цей період переохолодження організму, через різкий перепад температури, може статися зовсім несподівано.
Як діяти в такому випадку, щоб не погіршити своє самопочуття, або взагалі не захворіти? Про це розповіла сімейна лікарка КНП «ЦПМСД» Лиманської райради Тетяна Райніс.
Основна причина переохолодження організму — тривале перебування людини на холоді. Ознаки переохолодження: озноб, тремтіння, синюшність шкіри, губ, зниження температури тіла, біль у пальцях рук і ніг, поява «гусячої шкіри», позіхання, затьмарення свідомості. У постраждалого настає апатія, сонливість, загальна слабість, поверхневе дихання. Ступінь і швидкість переохолодження залежать від температури повітря та адаптації організму до холоду.
Щоб уникнути переохолодження, слід закривати ділянки тіла, які найбільш схильні до відмороження: пальці рук, вуха і ніс. Необхідно також вживати більше теплої рідини, що сприяє кращій терморегуляції організму. Якщо ж немає гарячої, пити побільше води помірної температури. Треба уникати вживання напоїв, які містять алкоголь та кофеїн.
При перших симптомах застуди негайно необхідно знайти затишне місце, де можна зігрітися. Якщо одяг промокнув на холоді, бажано швидше переодягнутися в сухий, випити гарячого чаю, виконувати інтенсивні фізичні вправи.
Коли людина через переохолодження сама не може допомогти собі, то треба потерти її вовняною тканиною, зігріти під теплим душем (у ванні температуру води підвищувати поступово від 30-35 °С до 40-42 °С), зробити масаж усього тіла та укласти в ліжко. У разі необхідності — викликати лікаря.
Якщо стався важкий ступінь переохолодження (з’являється втрата свідомості, життєві функції поступово знижуються), то викликати лікаря негайно та виконувати всі заходи першої допомоги, як і при середньому ступені переохолодження. У будь-якому разі важно пам’ятати: серце постраждалого від переохолодження зупиняється при температурі тіла 26 °С.
Автор: Іван Ільчук.