Афганська війна за свої 9 років відібрала життя в багатьох українських хлопців. Але є й ті, хто повернувся до дому живими. У кожного з них своя історія, свій шлях під назвою «Афган». Володимир Наконечний з Красносільської ОТГ зараз очолює спілку ветеранів, а тоді в далекому 1988, у свої 33 роки, він потрапив до Афганістану, щоб виконати інтернаціональний обов’язок.
Володимир Наконечний, голова спілки ветеранів Афганістану та інших війн (Красносільська ОТГ)
До цього в мене ніякого досвіду бойового не було. Я служив у пункті управління начальника розвідки 40-ї армії. Уся інформація, яку нам передавали розвідчастини стікалася до нас, а далі ми передавали її до штабу 40-ї армії.
Володимир Іванович одразу зрозумів, що потрапив на справжню війну. Однак страху від цього він не відчував, розуміючи, що станеться так, як на роду написано.
Володимир Наконечний, голова спілки ветеранів Афганістану та інших війн (Красносільська ОТГ)
Як тільки я прилетів, одразу почалося бомбування. Тільки приземлився борт в аеропорту Кабула, ми вийшли з літака і розпочався обстріл. Я навіть не побіг до бомбосховища. Там усіх збирали, а я не пішов, бо чекав, коли за мною приїдуть, тому що я їхав, щоб замінити свого товариша, який був з нашої частини. Стояв біля воріт і чекав. Я не хотів потрапити в іншу, бо повинен був замінити його.
Був тоді один випадок, згадує Володимир Наконечний, коли смерть пройшла з ним поряд. У листопаді 1988 року під час обкатування машин, що готувалися до виводу з Кабулу до Термезу, в районі воєнної комендатури у Кабулі із-за паркану, між Володимиром та водієм, неочікувано куля пробила наскрізь скло. Але обоє залишилися живими.
Війна — це не тільки обстріли, бомбування та перемога — це ще й загибель товаришів, втрати, сльози, біль, які залишаються в серці назавжди. Але той Афганістан також подарував військовим справжніх друзів інколи на все життя. Володимир Наконечний, наприклад, саме там познайомився зі своєю майбутньою дружиною.
Володимир Наконечний, голова спілки ветеранів Афганістану та інших війн (Красносільська ОТГ)
Вона служила там з 1985 року. З листопаду 1985 до моменту поки нас всіх не вивели. Вона полетіла літаком, а ми виходили своїм ходом. В Ташкенті ми зустрілися, познайомилися і в цьому ж 1989 році ми й одружилися. Серце йокнуло та підказало, що це саме вона.
З того часу вони разом. Всі «афганці» пройшли сувору школу виживання. Своїм досвідом вони і зараз діляться з підростаючим поколінням, прищеплюючи молоді розуміння справжньої мужності та патріотизму.
Нагадаємо, ветерани-афганці відвідали місця поховання бойових товаришів. Транспорт надали ТІС-Вугілля та БФ імені Олексія Ставніцера, а подарунки для матерів та вдів — Красносільська сільрада.
Авторка: Стелла Дюар.