Настало довгоочікуване літо, а разом з ним і сезон черешні. Поїдаючи цю соковиту ягоду, ви не лише насолоджуєтеся смаком самого літа, але й приносите користь своєму організму.
У 100 г черешні — 52 ккал. При цьому ягода добре втамовує голод і радує солодким смаком — це десерт для тих, хто бореться із зайвою вагою, створений самою природою.
Користь і шкода черешні
Ці плоди на 82% складаються з води, містять 16% вуглеводів, 1% білка і практично не мають жиру (0,2%). Завдяки меншій кислотності, ніж у вишні, черешні підходять тим, хто страждає печією. Користь черешні пов’язана із вмістом в ній вітамінів А (25 мкг), B1 (0,01 мг), B2 (0,01 мг), С (15 мг), Е (0,3 мг), мікро- та макроелементів (кальцій, залізо, магній, фосфор, калій, натрій, йод), а також органічних кислот, цукрів (фруктоза, глюкоза), пектинів і великої кількості антоціанів — речовин з групи флавоноїдів. Всі разом вони надають ефект, який виводить черешню в ряд лікувальних продуктів.
Ягода багата пектинами, кислотами (наприклад, яблучною), фарбувальними речовинами з групи каротиноїдів, антоціанів. Користь таких плодів при атеросклерозі і гіпертонії неоціненна.
За мінеральним складом черешня досить різноманітна. Найбільше в ній міститься калію, в також присутні кальцій, натрій, залізо, магній, фосфор, йод, хром, нікель, фтор, кремній, цинк, кобальт, марганець, мідь. З вітамінів варто згадати C, РР, каротин, В6 і В1.
Чим корисна черешня за лікарськими властивостями, так це здатність підвищувати апетит, надавати загальнозміцнювальний і тонізувальний вплив на організм. Дані плоди рекомендується вживати при недокрів'ї та слабкій перистальтиці кишківника. Якщо організм не засвоює речовини, що містяться в черешні в сирому вигляді, з ягід можна готувати соки або компоти. Так целюлоза легше перетравиться, а кислоти будуть нейтралізовані.
Користь черешні — в запобіганні утворенням тромбів, звільненні організму від шкідливих продуктів обміну, «поганого» холестерину, допомоги при неврозах, захворюваннях печінки, нирок, здатності знімати набряки, нормалізувати вагу, позбавляти від больових відчуттів при ревматизмі, артриті, подагрі, стимулювати травлення тощо.
Черешня — гарний косметологічний засіб: маски з м’якоті цих плодів знижують шкоду від впливу несприятливого навколишнього середовища, знімають змертвілий верхній шар шкіри, очищають і зменшують пори, живлять шкіру, зволожують її.
Корисні властивості черешні абсолютно марні для людей з цукровим діабетом. Таким пацієнтам фрукти не те що не принесуть користі, а взагалі нашкодять.
В чому ще може проявитися шкода черешні? Її протипоказано вживати пацієнтам з порушеною прохідністю кишківника: це просто погіршить і так тяжке захворювання.
Черешня на зиму
Як і будь-які ягоди, черешню можна заморозити, однак цього зазвичай не роблять через те, що з неї погано видаляються кісточки. Більш поширені варіанти консервації — це варення з черешні без кісточки або з кісточкою, компот, черешня у власному соку. Особливо смачним виходить конфітюр з черешні. Влітку ж черешню здебільшого їдять в сирому вигляді. Однак не розчарує і літній пиріг з цими ягодами — клафуті.
За матеріалами газети «Слава хлібороба» № 26 (9 878).