- Які незаперечні переваги об'єднаних територіальних громад?
Сьогодні в Україні близько 20% населення, а це майже 7 млн громадян, живуть в громадах, які отримали нові джерела доходів. Розширилося коло повноважень: землевпорядкування, архітектурно-будівельний контроль, забезпечення функціонування місцевих шкіл. Громади тепер мають значні ресурси для реалізації великих інфраструктурних проектів. Крім цього ОТГ також можуть укладати між собою угоди про співробітництво, чиє законодавче регулювання є частиною реформи місцевого самоврядування. Громади укладають між собою різні договори про співпрацю у сферах управління інфраструктурою, комунального господарства, освіти, охорони здоров'я, надання адміністративних послуг. Крига зрушила і про переваги тепер уже самі представники громад активно діляться між собою.
- Ваші рекомендації тим населеним пунктам, які ще не визначилися з цього питання?
Ми неодноразово зустрічалися і неодноразово консультували такі населені пункти Одеського регіону з питань об'єднання громад. Можу запевнити, що у самих керівників міст, міських рад таке бажання є. Вони розуміють всі переваги реформи децентралізації та об'єднання громад. На жаль, ще поки не розуміють цього в належному обсязі деякі керівники сільських населених пунктів, переважно знаходяться поруч з цими містами. Це обумовлено багатьма причинами. Однак, все одно переговори ведуться десь більш активно, десь менш активно. Ми, Асоціація міст України, наполягаємо на тому, щоб процес децентралізації відбувався в добровільному порядку. Хоча вже зараз розвивається тема про можливу примусову децентралізацію.
- Чи є впевненість, що картина зміниться і децентралізація буде більш активною в Одеському регіоні?
Що стосується Південної частини Одеського регіону, тут є варіанти об'єднань і переговори тривають. Ми сподіваємося, що до 2020 року в Одеській області з'являться ще ряд об'єднаних громад. Як очікується, їх центрами стануть саме райцентри. В першу чергу тому, що це найбільш перспективний напрямок. Але приймати рішення населені пункти будуть самостійно. Важливо розуміти перспективи розвитку, які відкриваються перед ОТГ. Це факт, що дебати про українську децентралізацію поступово переходять у русло демонстрації реальних результатів. Подивіться - багато громад буквально за кілька років збільшили свої бюджети в рази! ОТГ мають можливість отримувати державні фінанси для забезпечення реалізації соціальних функцій. Працює нова система субвенцій місцевим бюджетам та надано доступ до засобів Державного фонду регіонального розвитку. Переваг багато. Важливо мати професійний менеджмент для реагування в нових умовах.