Четвертий день жнив, попереду 15,5 тисяч гектарів і ще 3 тижні збирання врожаю озимого ячменю. В такому темпі працюють на землях Лиманського району хлібороби сільгосппідприємства "Агропівдень - 1" і "Агропівдень - 2". Середня врожайність з гектара складе близько 55 центнерів. І це дуже непоганий результат, якщо врахувати, що землеробство на півдні України є ризикованим.
Урожай потрібно ростити як дитину: оберігати, піклуватися, вчасно захищати, щоб він свого часу дав хороший результат. Такий вид діяльності - це тринадцять напрямків економіки, включаючи металургію, машинобудування, комп'ютеризацію, інформатику та транспорт. Коли в нас піковий час, то техніку ми запрошуємо додатково з Вінниці. Наша основна задача - зберегти зерно. Важливо, щоб погода нам дала можливість його виростити та своєчасно прибрати без втрат. Наш клімат і родючість ґрунтів є запорукою гарного врожаю. Плюс нові сорти ячменю і пшениці, нові технології та сучасна техніка. Завдяки цьому експорт зерна зростає з року в рік. Зараз ми висаджуємо сучасні європейські сорти зернових культур. Вони виведені із застосуванням селекції диких трав, які допомагають визрівати та вистоювати колосу в нашому південному кліматі, - розповів Олександр Іванов, директор підприємств "Агропівдень - 1" і "Агропівдень-2".
В середньому, 300 днів проходить з того моменту, як озимий ячмінь після посадки визріває і стає готовим до збирання. У нас агрономів немає періодів для відпочинку. Спочатку землю готуємо, потім після посіву захищаємо сходи від шкідників, чекаємо гарної погоди та вологості. Хочеться побажати всім хороших врожаїв, високих цін на зерно і низьких - на хімічні засоби захисту і добрива, - говорить Іван Король, агроном сільгосппідприємства "Агропівдень-1".
Запорукою гарного врожаю є волога. У центральній частині й більш північних районах України достатня її кількість дозволяє отримувати врожаї до 100 центнерів з гектара, але й ризиків там набагато більше. Морози можуть знищити всі посіви озимих культур і звести до нуля зусилля хліборобів. Сьогодні зерно активно закуповують країни Африки, Туніс, Марокко, Арабські Емірати, Єгипет, Південна Корея та Індія. У них ячмінь не росте, але розвинене тваринництво. Ці країни і є прямими споживачами українських зернових культур.
Хлібороб зі стажем 27 років. Кожен сезон він збирає по 500 тонн зерна і знає, що його якість залежить від любові до рідної землі:
Важливо, щоб не пропала любов до землі та зерна. Без цього жоден врожай не вийде і не виросте. Всім хліборобам хочу побажати гарного врожаю, ну і здоров'я! Щоб вистачило на урожай наступного року, - Павло Ваврик, хлібороб.