Міністерство регіонального розвитку постійно публікує рейтинги областей України за рівнем розвитку ОТГ. В черговий раз серед лідерів виявилася Дніпропетровська область. З початку реформи децентралізації в цьому регіоні реконструювали майже 60 дитячих садків, а 5 - звели з нуля. Капітально відремонтували 70 шкіл, зуміли побудувати десятки спортивних об'єктів, реалізували понад 60 екологічних проєктів, побудували й відновили 56 водоводів, капітально відремонтували понад 500 комунальних доріг. Яскравий приклад досягнень - село Волоське Новоолександрівської об'єднаної територіальної громади.
Три роки тому воно вимерло. Тільки 10% жителів мали водопровід, сміття з села практично не вивозилося. Школа була без ремонту, а в дитячому садку другий поверх не використовувався, оскільки протікав дах. У селі не було жодного вуличного ліхтаря. Молодь розбігалася. Одного разу рекорд відсутності води склав 33 доби. Зі створенням Новоолександрівської ОТГ, централізоване водопостачання з'явилося у 99% населення Волоського. "Водна реформа" обійшлася майже у 30 мільйонів гривень. Обласна рада, місцеве населення і грант від уряду Швейцарії - так, з миру по нитці, вирішили найгострішу проблему. Ще один грант від уряду США дозволяє односельцям не спалювати листя, а за допомогою пластикових компостерів отримувати біогумус для городів. Тут сільрада з сараю перетворився в сучасний офіс з залом засідань та бібліотекою.
У селі активно впроваджують коворкінг і буккросинг, під'єднали інтернет, відновило роботу відділення пошти. Створено студію для духового оркестру та безкоштовний тренажерний зал. Сьогодні у Волоському, де проживає близько півтори тисячі осіб, будують другий корпус школи. Там буде актовий і два спортзали. А ще фізична, хімічна та біологічна лабораторії, плюс майстерні. Волоська обсерваторія і стадіон з повнорозмірним футбольним полем - стануть ще одним предметом гордості односельців. Такий "відрив від реальності" був зроблений всього за 3 роки!
Ще один цікавий приклад децентралізації на Дніпропетровщині є у Могилевської ОТГ. Там 12 підприємців об'єдналися в аграрний кооператив і вирощують разом до 150 тонн полуниці й малини в рік. Перший ягідний кооператив менш ніж за 2 роки став брендом громади!
Цілком очевидно, що кожна ОТГ обирає свій шлях розвитку, з огляду на географічне розташування, кліматичні особливості та масштаб ініціативи жителів громади. Так в Полянській ОТГ на Закарпатті замахнулися на проєкт світового масштабу з випуску БАДів (Біологічно активні добавки - прим. ред.). Проєкт будівництва Міжнародного медбіотехіндустріального парку "Інноваційне місто довголіття", вартістю 300 млн. євро, вже зацікавилися університети Словаччини, Угорщини, Польщі, Німеччини, України та Китаю.
Трохи скромніші амбіції - проєкт на 14 млн. доларів США - у Любашівської ОТГ в Одеському регіоні. Процес залучення інвестицій для будівництва сонячної електростанції вже стартував. За найскромнішими підрахунками її робота принесе 1 млн. гривень щорічно у вигляді податків в бюджет ОТГ.
Столиця теж не втрачає час: там оцінили переваги індустріальних парків. Уже п'ять міст-супутників Києва ведуть переговори про співпрацю з Інститутом вільних економічних зон. Цей напрямок вигідний для інвесторів, невеликих громад і міст-супутників. Цілком очевидно, що все регіони й території не можуть розвиватися однаково і рівномірно. Неминуче, що хтось виявиться серед лідерів за темпами економічного зростання, по залученню інвестицій і рівнем зарплат. Розвинені економіки, засновані на успіху "точок зростання": великих промислових, наукових, фінансових центрів і прилеглих до них територій. Загальновідомий факт, що на ринку перемагає той, хто зумів зосередити максимальні ресурси в стратегічно важливому пункті.
У цьому сенсі не можна недооцінювати потенціал, який вже є у Визирської об'єднаної територіальної громади: географія, клімат, транспортна інфраструктура. Й, звичайно - порт, який відпрацьовує п'яту частину національного вантажообігу та агропромисловий комплекс. У Визирці вже зараз зареєстровано понад 75 підприємств і ведеться розробка транспортного вузла, логістичної системи, технологічного індустріального парку. У такому поєднанні Визирська ОТГ просто приречена на успіх!
Великою мірою, де б не перебувала громада - в передмісті Києва, в Карпатах або на півдні України, важливо, щоб її очолювали прогресивно мислездатні керівники, які беруть на себе відповідальність. Адже реформа децентралізації дає рівні шанси усім ОТГ. А далі все вирішує людський фактор.