» » Чудеса української децентралізації. Який вектор розвитку обере Визирська ОТГ?

Чудеса української децентралізації. Який вектор розвитку обере Визирська ОТГ?

Чудеса української децентралізації. Який вектор розвитку обере Визирська ОТГ?

  Міністерство регіонального розвитку постійно публікує рейтинги областей України за рівнем розвитку ОТГ. В черговий раз серед лідерів виявилася Дніпропетровська область. З початку реформи децентралізації в цьому регіоні реконструювали майже 60 дитячих садків, а 5 - звели з нуля. Капітально відремонтували 70 шкіл, зуміли побудувати десятки спортивних об'єктів, реалізували понад 60 екологічних проєктів, побудували й відновили 56 водоводів, капітально відремонтували понад 500 комунальних доріг. Яскравий приклад досягнень - село Волоське Новоолександрівської об'єднаної територіальної громади.

Чудеса української децентралізації. Який вектор розвитку обере Визирська ОТГ?  Фото з відкритих джерел.

  Три роки тому воно вимерло. Тільки 10% жителів мали водопровід, сміття з села практично не вивозилося. Школа була без ремонту, а в дитячому садку другий поверх не використовувався, оскільки протікав дах. У селі не було жодного вуличного ліхтаря. Молодь розбігалася. Одного разу рекорд відсутності води склав 33 доби. Зі створенням Новоолександрівської ОТГ, централізоване водопостачання з'явилося у 99% населення Волоського. "Водна реформа" обійшлася майже у 30 мільйонів гривень. Обласна рада, місцеве населення і грант від уряду Швейцарії - так, з миру по нитці, вирішили найгострішу проблему. Ще один грант від уряду США дозволяє односельцям не спалювати листя, а за допомогою пластикових компостерів отримувати біогумус для городів. Тут сільрада з сараю перетворився в сучасний офіс з залом засідань та бібліотекою.

Чудеса української децентралізації. Який вектор розвитку обере Визирська ОТГ?  Фото з відкритих джерел.

  У селі активно впроваджують коворкінг і буккросинг, під'єднали інтернет, відновило роботу відділення пошти. Створено студію для духового оркестру та безкоштовний тренажерний зал. Сьогодні у Волоському, де проживає близько півтори тисячі осіб, будують другий корпус школи. Там буде актовий і два спортзали. А ще фізична, хімічна та біологічна лабораторії, плюс майстерні. Волоська обсерваторія і стадіон з повнорозмірним футбольним полем - стануть ще одним предметом гордості односельців. Такий "відрив від реальності" був зроблений всього за 3 роки!

Чудеса української децентралізації. Який вектор розвитку обере Визирська ОТГ?  Фото з відкритих джерел.

  Ще один цікавий приклад децентралізації на Дніпропетровщині є у Могилевської ОТГ. Там 12 підприємців об'єдналися в аграрний кооператив і вирощують разом до 150 тонн полуниці й малини в рік. Перший ягідний кооператив менш ніж за 2 роки став брендом громади!

Чудеса української децентралізації. Який вектор розвитку обере Визирська ОТГ? Фото з відкритих джерел.

  Цілком очевидно, що кожна ОТГ обирає свій шлях розвитку, з огляду на географічне розташування, кліматичні особливості та масштаб ініціативи жителів громади. Так в Полянській ОТГ на Закарпатті замахнулися на проєкт світового масштабу з випуску БАДів (Біологічно активні добавки - прим. ред.). Проєкт будівництва Міжнародного медбіотехіндустріального парку "Інноваційне місто довголіття", вартістю 300 млн. євро, вже зацікавилися університети Словаччини, Угорщини, Польщі, Німеччини, України та Китаю.

Чудеса української децентралізації. Який вектор розвитку обере Визирська ОТГ?  Фото з відкритих джерел.

  Трохи скромніші амбіції - проєкт на 14 млн. доларів США - у Любашівської ОТГ в Одеському регіоні. Процес залучення інвестицій для будівництва сонячної електростанції вже стартував. За найскромнішими підрахунками її робота принесе 1 млн. гривень щорічно у вигляді податків в бюджет ОТГ.

  Столиця теж не втрачає час: там оцінили переваги індустріальних парків. Уже п'ять міст-супутників Києва ведуть переговори про співпрацю з Інститутом вільних економічних зон. Цей напрямок вигідний для інвесторів, невеликих громад і міст-супутників. Цілком очевидно, що все регіони й території не можуть розвиватися однаково і рівномірно. Неминуче, що хтось виявиться серед лідерів за темпами економічного зростання, по залученню інвестицій і рівнем зарплат. Розвинені економіки, засновані на успіху "точок зростання": великих промислових, наукових, фінансових центрів і прилеглих до них територій. Загальновідомий факт, що на ринку перемагає той, хто зумів зосередити максимальні ресурси в стратегічно важливому пункті.

Чудеса української децентралізації. Який вектор розвитку обере Визирська ОТГ?Чудеса української децентралізації. Який вектор розвитку обере Визирська ОТГ?  У цьому сенсі не можна недооцінювати потенціал, який вже є у Визирської об'єднаної територіальної громади: географія, клімат, транспортна інфраструктура. Й, звичайно - порт, який відпрацьовує п'яту частину національного вантажообігу та агропромисловий комплекс. У Визирці вже зараз зареєстровано понад 75 підприємств і ведеться розробка транспортного вузла, логістичної системи, технологічного індустріального парку. У такому поєднанні Визирська ОТГ просто приречена на успіх!

  Великою мірою, де б не перебувала громада - в передмісті Києва, в Карпатах або на півдні України, важливо, щоб її очолювали прогресивно мислездатні керівники, які беруть на себе відповідальність. Адже реформа децентралізації дає рівні шанси усім ОТГ. А далі все вирішує людський фактор.

Друк
Бетонну огорожу "ТІС-Контейнерний термінал" розмалювали до Дня народження транспортного вузла (фото)15:00
22 жов
У Доброславі зробили капітальний ремонт Центру дитячої та юнацької творчості (фото)14:00
22 жов
У Першотравневому по вулиці Дунаєва ремонтують дорогу (фото)13:42
22 жов
У Южному розподілили 20 мільйонів для ОСББ міста (фото)12:42
22 жов
У Першотравневому привітали ветерана Другої світової війни з Днем народження (фото)11:00
22 жов
У Коблевому провели щорічну конференцію для орнітологів зі всієї України (фото)10:00
22 жов
Відбулася 36 позачергова сесія Лиманської районної ради у Доброславі (фото)15:50
21 жов
Електроні карти, молодь та платформа для бізнесу: як зробити громаду привабливою для інвестицій14:00
21 жов
Валерій Стоілакі: "Наша команда працює заради того, щоб життя людей у селі змінювалося на краще"13:00
21 жов
Спортсмени Лиманщини перемогли на обласних змаганнях з легкоатлетичного кросу12:00
21 жов
У Лиманській районній лікарні можна пройти діагностику шлунку та отримати ефективне лікування (фото)11:41
21 жов
Поетеса з Любопіля презентувала збірку віршів "У краплі любові" (фото)10:00
21 жов
У Новобілярському та Кремидівському начальних закладах призначили директорів12:00
19 жов
У селі Новофедорівка Коблівської ОТГ обговорили розвиток території11:00
19 жов
Позитивні зміни за рік у Сербківській школі (фото)10:00
19 жов
У Крижанівці приступили до будівництва баскетбольного майданчика (фото)15:30
18 жов
Студенти Петрівського аграрного коледжу закріпили знання на практиці (фото)15:00
18 жов
У Доброславі школярів познайомили з важливістю математики у професіях (фото)14:00
18 жов
Діана Франжолі: Компанія "ТІС" піклується про екологію і здоров'я жителів навколишніх населених пунктів13:00
18 жов
Медицина у селі: будні Сербківської амбулаторії (фото)12:00
18 жов
Южненська міська рада провела аукціон на землі під будівництво заводу та автомийки11:00
18 жов
Подружжя з Кремидівки відзначило 60 років з дня весілля (фото)10:00
18 жов
У Доброславі відбудеться позачергова сесія райради17:00
17 жов
У Коблевому відсвяткували День захисника України (фото)16:19
17 жов
"ТІС" відкрив новий фідерний сервіс по маршруту "ТІС"-Поті (фото, відео)15:32
17 жов
TOP