» » Досвід децентралізації в Польщі: політика у сфері місцевого самоврядування, бюджету та будівництва доріг

Досвід децентралізації в Польщі: політика у сфері місцевого самоврядування, бюджету та будівництва доріг

Досвід децентралізації в Польщі: політика у сфері місцевого самоврядування, бюджету та будівництва доріг

  Серед безлічі реформ, децентралізація та розвиток місцевого самоврядування в Україні займають особливе місце. Вивчення та аналіз досвіду країн з аналогічним потенціалом допомагає визначити свої перспективи, не повторюючи чужих помилок.
  Наприклад, стартові можливості України й Польщі у цьому процесі були багато в чому ідентичні. І якщо в 1990 році різниця ВВП на душу населення в Польщі та Україні становила 124 доларів, то через 25 років цей розрив зріс до цифри 10553 доларів. У рейтингу Міжнародного валютного фонду, за підсумками 2015 року, Польща займала 54 місце, а Україна була 133 зі 186 порівнюваних країн. Чому ж країни сусіди з практично однаковим стартовим соціально-економічним потенціалом через чверть століття отримали кардинально різні показники?Досвід децентралізації в Польщі: політика у сфері місцевого самоврядування, бюджету та будівництва доріг.  Фото з відкритих джерел.
  У Польщі владі вдалося мобілізувати суспільство на зміну системи для проведення глибокої трансформації системи державного управління. А в Україні, сформована система політичної влади, використовувала доступ до державного бюджету лише для власного збагачення шляхом концентрації влади та перерозподілу доступних їй ресурсів.
  Ще один приклад - до старту реформи децентралізації в Україні "Укравтодор" відповідав за величезну мережу автодоріг протяжністю 170 тисяч кілометрів. Цілком очевидно, що якісно обслуговувати магістралі в таких масштабах було нереально. Ніде у світі центр управління такою величезною мережею доріг ніколи не зосереджувався в одній точці. Тепер, зі стартом децентралізації, "Укравтодор" відповідає лише за частину системи - це 50 тисяч км. доріг. У Польщі з 300 тисяч км. доріг центральна влада, тобто уряд, відповідає тільки за 90 тисяч. Решта дорожньої інфраструктури - це вже сфера відповідальності місцевої влади. На піку інвестування, у 2011-2013 роках, на розвиток доріг Польща витрачала, в перерахунку на українську валюту - понад 100 млрд. грн. щорічно.Досвід децентралізації в Польщі: політика у сфері місцевого самоврядування, бюджету та будівництва доріг.  Фото з відкритих джерел.Досвід децентралізації в Польщі: політика у сфері місцевого самоврядування, бюджету та будівництва доріг.  Фото з відкритих джерел.
  Після 2007 року, коли до влади прийшов уряд Туска, настав період стабільності. Саме тоді особливо активно створювалася інфраструктура: будувалися дороги, стадіони, залізниці, аеропорти, морські порти, школи, лікарні. Якість життя поляків зросла. Для Польщі стабільність стала вирішальним фактором. У сусідній з Україною державі були припинені політичні чвари, політики зуміли домовитися про співпрацю в різних сферах. Зокрема - в питанні розвитку інфраструктури, оскільки дороги важливі для всіх: і для політиків, і для виборців.Досвід децентралізації в Польщі: політика у сфері місцевого самоврядування, бюджету та будівництва доріг.  Фото з відкритих джерел.
  Суть реформи місцевого самоврядування в Польщі полягала в укрупненні громад і передачі влади на місця. Польські органи самоврядування самостійно розпоряджаються всіма своїми коштами, і несуть за це повну відповідальність. Саме на місцях вирішують, на що витратити бюджетні гроші: на ремонт дороги, лікарні, школи або на інші цілі. Укрупнення - коли кілька маленьких сіл були об'єднані в гміну - адміністративно-територіальну одиницю, яка в середньому налічує 5-8 тисяч жителів, - сприяло кращому наповненню місцевих бюджетів. Але для цього довелося потрудитися - не скрізь жителі маленьких містечок йшли на об'єднання добровільно.

  На початку свого шляху поляки розробили "дорожню карту" децентралізації. У 1990 році вони змінили понад 90 законів, що стосуються розвитку самоврядування, порядку розподілу фінансів, передачі землі, державного майна тощо. Першим і вирішальним кроком на шляху децентралізації стали вибори до місцевого самоврядування нижчого рівня - гміни. Створення через дев'ять років другого - повітів (районів) - і третього - воєводств (областей) - рівнів місцевого самоврядування потребувало прийняття ще 150 нових законів.Досвід децентралізації в Польщі: політика у сфері місцевого самоврядування, бюджету та будівництва доріг.  Фото з відкритих джерел.
  Так була ліквідована монополія центральної влади, держвласності та єдиної бюджетної політики. Лише після проведення реформи децентралізації жителі відчули, що самі можуть впливати на життя у своїй територіальній громаді. Люди побачили, як навколо реально стала змінюватися транспортна та соціальна інфраструктури, причому місцева влада їх побажання стала чути, а думку враховувати. Така демократична система управління стала набагато ефективнішою за колишню бюрократичну систему. У законах чітко прописані повноваження влади на місцях і завдання, які вирішує місцеве самоврядування. При цьому кожна його одиниця має свій окремий бюджет, незалежний від бюджету всієї країни. Прозорість публічних фінансів і гласність прийняття кошторису громадських витрат мінімізує корупцію.Досвід децентралізації в Польщі: політика у сфері місцевого самоврядування, бюджету та будівництва доріг.  Фото з відкритих джерел.
  Так, поляки місцевому самоврядуванню відразу віддали 40% всіх бюджетних коштів, а зараз в його розпорядженні вже 60%. Перш ніж ці люди витратять кожен злотий, вони серйозно зважать і визначать, як ефективно розпорядитися наявними активами. Мало того, вони ще й проконтролюють, як органи місцевого самоврядування витратять отримані кошти. Польська гміна має статус юридичної особи, що докорінно змінило її стосунки з центральною владою. Завдяки децентралізації в Польщі були фактично ліквідовані основні монополії. Досвід польської демократії показав, що з власної волі ніяка влада, навіть якщо вона заявляє, що хоче реформ, не бажає ділитися ресурсами й своїми повноваженнями. Лише тоді, коли люди організуються і почнуть вимагати реальної децентралізації, влада стане працювати в цьому напрямку, враховуючи, що громадяни країни - первинні.Досвід децентралізації в Польщі: політика у сфері місцевого самоврядування, бюджету та будівництва доріг.  Фото з відкритих джерел.
  Зараз відносини між гмінами в Польщі будуються на економічно взаємовигідних умовах. Об'єднуючи свої ресурси, громади більш ефективно використовують місцеві бюджети. Від раціональної взаємодії сусідніх гмін виграють всі: в наявності економія бюджетних коштів, а люди отримують якісніші послуги.Досвід децентралізації в Польщі: політика у сфері місцевого самоврядування, бюджету та будівництва доріг.  Фото з відкритих джерел.Досвід децентралізації в Польщі: політика у сфері місцевого самоврядування, бюджету та будівництва доріг.  Фото з відкритих джерел.
  Польща вже пройшла певний шлях децентралізації та розвитку місцевого самоврядування. Вона своїм прикладом показала, що таку реформу можна здійснити. Необхідні політична воля, підтримка суспільства й експерти-професіонали. Самі поляки кажуть, що децентралізація влади у них все ще триває. Але шлях довжиною в більш ніж чверть століття вже приніс їм свої відчутні результати.

 За матеріалами: "КП в Україні", "Паралель Медіа", delo.ua.

Друк
Тилігульський лиман - місце, де можна відпочити та помилуватися мальовничими картинами природи (фото)13:00
14 гру
У Доброславі до Дня святого Миколая приготували феєричний зимовий фестиваль "Доброславські Миколаї"12:00
14 гру
На "ТІС" спецодяг для працівників створений з урахуванням їх рекомендацій (фото)11:00
14 гру
З квітня 2020 року частина медичних послуг стане безкоштовною для населення10:00
14 гру
У Южному вшанували пам'ять ліквідаторів на ЧАЕС (фото)15:33
13 гру
У Южненській школі нововведення: екокоробки для сортування сміття та інтерактивні дошки (фото)15:00
13 гру
На ремонт амбулаторії в селі Лугове витратять 300 тисяч гривень14:00
13 гру
Боксери з Доброслава взяли участь у Чемпіонаті України (фото)13:30
13 гру
Першотравневе готують до нового, сучасного режиму енергоефективності (фото)13:00
13 гру
У порту "Південний" встановили абсолютний рекорд за 41 рік роботи12:00
13 гру
У Визирці надали допомогу людям з інвалідністю (фото)11:00
13 гру
У Южненській першій школі використовують цікавий метод боротьби з гаджетами на уроках (фото)10:00
13 гру
У Южному розпочали прикрашати ялинку: планують встигнути до кінця тижня (фото)16:55
12 гру
В Лиманській філії центру зайнятості пройшов КВК "Світ професій" серед учнівської молоді (фото)14:30
12 гру
Співробітники Южненського міського центру зайнятості розповіли про свої будні (фото)14:00
12 гру
Сучасні потужні навантажувачі Volvo обробляють руду та вугілля на "ТІС" (фото)13:00
12 гру
Українська хустка: Іванівський НВК приєднався до Всеукраїнського флешмобу (фото)12:30
12 гру
Відбулася IX позачергова сесія Визирської сільської ради (фото)11:59
12 гру
"Команда розвитку" та "ТІС-ТВ" допомогли оновити фонд Визирської бібліотеки (фото)11:00
12 гру
У Визирській об’єднаній територіальній громаді підбили підсумки за 2019 рік (фото)10:00
12 гру
Мешканці Лиманського району залишаться без води07:30
12 гру
Оксана Помінчук: "Визирська громада активно розвивається. Культура у нас на високому рівні"15:00
11 гру
На Одеському припортовому заводі здійснюють перевантаження аміаку на експорт (фото)14:03
11 гру
Завершився конкурс "Професії моєї громади": оголошено переможців13:00
11 гру
Порт-рекордсмен "ТІС" висунули на номінацію "Лідер морегосподарської галузі" (фото, відео)12:00
11 гру
TOP