На об'єктах ТІС вмінню зводити втрати до мінімуму приділяється прицільна увага. З цією метою на виробництві з недавніх пір впроваджена методологія Lean.
З багатьма з втрат, розповідає фахівець, люди так часто стикаються, що звикли та не звертають уваги. Створюється враження, що такі втрати несуттєві для бізнесу в цілому, тому як в окремо не сильно впливають на якийсь процес, але в сумі вони досить значні. У ТІС відбувається безліч процесів по переміщенню вантажів, обслуговування потужностей та інше, тому будь-яка маленька втрата в сукупності з іншими призводить до втрати часу, грошей і цінності бізнесу для клієнта.
Торік на підприємстві зосередилися на тому, що гальмує щоденні процеси, тому, наприклад, зробили розмітку на ТІС-КТ. Це була ініціатива співробітників, оформлена за методологією дбайливого виробництва. Акціонери виділили інвестиції. Зараз триває розмітка контейнерного складу, підкранових колій, траєкторій руху. Це істотно полегшує транспортування вантажів від складських територій до причальних і назад.
Проаналізувавши процеси, фахівці виявили нестачу транспорту, і керівництво додало відсутніх ресурсів. У цьому році на ТІС планують перерахувати та визначити потужність обладнання контейнерного термінала й підвищити ефективність роботи, скориставшись інструментом картування потоків і створення цінності. Відштовхуватися вирішено від конкретних номенклатур вантажів, враховуючи технологічні особливості перевалки. Алгоритм, як повинно бути, фахівці передадуть керівництву, потім разом визначать, чому це неможливо зараз, і розроблять заходи щодо усунення проблем.
Тут ми підходимо до переосмислення поняття "проблема". Проблема - це не означає "все погано". Якщо ми її бачимо та усвідомлюємо, це добре. Це означає, що ми можемо її вирішити, і стане краще, - Дмитро Муратов, менеджер проєктів дбайливого виробництва ТІС-КТ.
Менеджер поскаржився, що, на жаль, в нашій країні по-старому готують фахівців, орієнтованих на результат "незважаючи ні на що" і "всупереч". А завдання досягти результату, взаємовигідного для компанії та працівника, зазвичай виходить від бізнесу. Але і в цьому шаблоні є зрушення. Наприклад, з'являлися, спочатку як невеликі факультативні, кафедри проєктного управління. Зараз це вже повноцінні кафедри в національних університетах, дуже популярні, з великою кількістю студентів і викладачами-практиками. Також буде і з дбайливим виробництвом, впевнений Дмитро Муратов.
Він додав, що такі міжнародні компанії, як PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young, пропонують навчання дбайливого виробництва, статистичному аналізу за методологією Lean Six Sigma, проєктного управління. У них працюють люди з досвідом успішної реалізації проєктів у великих компаніях. Вчитися у них дуже цікаво.
Я сам закінчив академію PwC по предмету Lean Six Sigma. Ця концепція глибше, ніж дбайливе виробництво, вона працює не тільки з втратами, але і з якістю процесів, - Дмитро Муратов, менеджер проєктів дбайливого виробництва ТІС-КТ.
Крім того, співробітник відділу регулярно підвищує свою кваліфікацію на міжнародних профільних конференціях. Одна з таких - Міжнародна конференція LeanForum, організована PricewaterhouseCoopers. Щорічно в грудні в Києві експерти світового рівня представляють кейси та майстер-класи. Серед них першопрохідці Lean в Україні: "Метінвест", ДТЕК, "Інтерпайп" "ArcelorMittal Кривий Ріг". Вони дають не теорію, а діляться своїм досвідом, зазначив фахівець.
За матеріалами газети "Наш TIS" №1 від січня 2020 року.