Чітка робота порту залежить від багатьох факторів, в тому числі й від людей, що відповідають за прийняття і відправлення вантажів. Саме за те, щоб вантаж відповідав зазначеному маркуванню, мав цілісний вигляд, відвантажувався та завантажувався швидко і без накладок, відповідає тальман.
Назва цієї професії походить від англійського слова tallyman, що перекладається як "рахувальник".
У компанії ТІС, під керівництвом Марини Миколаївни Круш, успішно працює жіночий колектив тальманів. Про тонкощі професії розповіли Лариса Булат, Наталія Кичко та Галина Богачук.
У кожної з жінок свій шлях до професії. Галині Богачук хотілося спробувати щось нове. Спробувала, сподобалося, і ось вже чотири роки вона успішно працює в ТІС.
Наталія Кличко, прийшла в компанію майже рік тому. Роботу обрала свідомо: вона була в курсі, хто такі тальмани.
Лариса Булат прийшла в порт за романтикою, а присвятила професії 28 років.
Свою роботу жінки вважають складною, але цікавою. Робочий день тальмана починається з... вайбера. У спеціально створену групу приходить рознарядка. Начальник підрозділу погоджує завдання з начальником зміни, а той розподіляє працівників по всьому порту. Це дуже економить час, пояснюють працівниці. Порт - величезний, тальман - працівник універсальний, а значить, може знадобитися у будь-якій точці, де потрібна його участь.
В обов'язки тальмана входить багато завдань: прийняти вантаж, перевірити його на наявність дефектів, оформити транспортні документи, передати вантаж одержувачу або транспортної компанії. Всі жінки запевняють: головне при прийманні та відправленні - це знання та увага. Такий фахівець повинен розбиратися в усьому. У порт заходять різні вантажі - навалочні, метал, зерно. Завдання тальмана - прийняти та передати вантаж цілим та неушкодженим згідно з документами.
За зміну група може відвантажити більше тисячі контейнерів. Останній рекорд їх зміни - 1325 контейнерів за 11 годин роботи.
Але головна складність в роботі, запевняють жінки, це погодні умови. Зміна триває 12 годин, і майже весь цей час тальман знаходиться просто неба. Якщо чоловіки працюють в основному на платформах, то жінки - на причалі.
У складній і важливій роботі жінок-тальманів дуже підтримують колеги чоловіка. І часто роблять це зовсім не на словах. Коли дуже холодно, коли жінки замерзли або намокли, вони їх міняють, щоб ті могли зігрітися, обсушитись, попити чаю. Якщо у когось трапляються проблеми в житті, відразу ж включається принцип взаємодопомоги.
Але робота залишається роботою, і "нести" її додому не варто, переконані жінки. Тут діє головне правило для всіх: переступила робочий поріг - включила робочий режим, вийшла назад через прохідну - включаєш домашній режим. А вдома будь-яка жінка-тальман, знову перетворюється в жінку - зі своїми радощами та турботами.
За матеріалами газети "Наш TIS" №2 від лютого 2020 року.