На передній частині замку Курісів в однойменному селі (колиш. Петрівка, - прим. ред.) проходить період відстоювання армопоясу (залізобетонний шар уздовж зовнішніх стін будівлі по всьому периметру, необхідний для підвищення міцності носійних зовнішніх стін і збереження цілісності конструкції при просіданні ґрунту і навіть його зсуві, - прим. ред.). Потім будуть підіймати балки й крокви. Нещодавно тут закінчили міжповерхові перекриття, горищні приміщення і відновили покрівлю задньої частини будівлі.
Хочу протягом пари місяців, якщо знову якась хвороба типу коронавірусу на нас не нападе, закінчити перекриття першої частини, дуальної. А та, що обрушилася частина - з нею все значно складніше, тому що ніякі каменярі не беруться за цю роботу, я шукаю по всій Україні. Раніше муляр клав 5-6 каменів в день, міліметровий шар підгонки один до одного на вапні. Нині так ніхто не робить. Крім того, наш камінь не підходить, а ми хочемо відновити замок у первозданному вигляді. Проблем багато, поки займаємося покрівлею і сподіваємося, що якийсь вихід знайдемо, - Валерій Кондратюк, меценат.
Бізнесмен пояснив, що черговість відновлення покрівлі прийнята не просто так. Задня частина з боку лісу - стара частина будівлі - має петровські напівкруглі склепіння. І щоб туди опади та волога не потрапляли, потрібно було накрити цю частину в першу чергу. Він також зазначив, що нещодавні зливи особняку вже не страшні, бо закінчені роботи над підвалами, вони закриті. А в передній частині підвальних приміщень немає.
Трохи займаємося сільським господарством, перероблюванням. Все, що заробляємо, не додому веземо, а веземо в замок, так і відновлюємо. Я пропонував багатьом не бідним людям взяти участь в інвестуванні цього об'єкта. Але всі говорять: було б це на березі моря, тоді є сенс, а в Курісове хто поїде, кому це треба, - Валерій Кондратюк, меценат.
Це більше для душі, додав підприємець у відповідь на питання про повернення інвестицій шляхом зеленого, культурного і гастротуризму. Але при цьому запевнив, що жалю з приводу зробленого 6 років тому не відчуває.
Я говорю тільки про те, що все це швидко не окупиться. Є швидкі гроші, є довгі. Це - дуже довгі гроші, - Валерій Кондратюк, меценат.
Він нагадав, що в цьому році замку (старій його частини, - прим. ред.) виповнюється 200 років, і в Аграрного коледжі - 100-річчя з дня заснування. Тому є плани провести восени до Дня села спільний захід, який посприяє і популяризації садиби, як туристичного об'єкта.
І на початку серпня ми обумовили з нашим Театром музкомедії можливість проведення благодійного костюмованого, театралізованого концерту. У зв'язку з коронавірусом проведення таких заходів на свіжому повітрі зараз актуально. У замок приїдуть близько 50 артистів. Ми не розраховуємо на особливу фінансову віддачу від цього заходу, але сподіваємося, що він приверне увагу, - Валерій Кондратюк, меценат.
У планах бізнесмена на цей рік - закрити покрівлю та почати відновлювати звід. З наступного року є мрія перейти до внутрішніх робіт - вікна, двері, великі фасадні роботи повинні проводитися на основі того ж принципу автентичності.
Терміни планувати безглуздо. Нас же ніхто не фінансує, ми все робимо своїми силами, тому, поки є можливість, просуваємося вперед. Тим більше, що ніхто не знає, що буде завтра - в країні, у світі. Якщо посилять карантинні заходи, - а це все економіка - всі наші наміри відкладуться знову. Хотілося б протягом декількох років зробити камінний зал, банкетний, задню драбину з поручнями, передню частину, що обрушилася - основні сегменти зробити. Ну, і зовнішній вигляд фасаду довести до ладу. А там - як Бог дасть, - Валерій Кондратюк, меценат.
Нагадаємо, раніше бізнесмен підкреслював, що розглядає садибу, як туристичну локацію.
Він придбав останки палацу на аукціоні у 2014 р. Повну історію садиби та однойменного населеного пункту редакція публікувала у 2019 році.