» » Як розвивалося Курісове. Село з неймовірною історією 

Як розвивалося Курісове. Село з неймовірною історією 

Як розвивалося Курісове. Село з неймовірною історією 

  Заснування села Курісове пов’язано з наслідками російсько-турецької війни 1787-1791 рр., коли за Ясським миром до Російської імперії відійшла територія між Південним Бугом та Дністром. Відтоді почалося заселення та господарське освоєння цієї землі нащадками козацьких родин з центральної України, німецькими, грецькими, сербськими та іншими колоністами.

Як розвивалося Курісове. Село з неймовірною історією.Як розвивалося Курісове. Село з неймовірною історією.Як розвивалося Курісове. Село з неймовірною історією.Як розвивалося Курісове. Село з неймовірною історією.  У 1973 році катеринославський намісник відвів 6 тис. десятин землі в гирлі річки Балай начальнику канцелярії графа О. В. Суворова, підполковнику Івану Онуфрійовичу Курісу. Той переселив на ці землі кріпосних селян зі свого маєтку на слобідській Україні, а саме поселення отримало назву Балай.

  1 жовтня 1787 року Курісом була зведена Покровська церква, а поселення стало називатись Покровським, а з 1851 року - Курісово-Покровським. У 1795 році тут мешкало 975 осіб.

Як розвивалося Курісове. Село з неймовірною історією.Як розвивалося Курісове. Село з неймовірною історією.Як розвивалося Курісове. Село з неймовірною історією.Як розвивалося Курісове. Село з неймовірною історією.  Іван Онуфрійович Куріс походив з грецьких поселенців, які поступово злились з українським козацтвом. У 1802 році він вийшов у відставку та поселився на відведеній йому землі та у 1810 році почав зводити поміщицький будинок у вигляді замку. Навіть запросив до себе французьких архітекторів. Будівельним матеріалом слугував камінь-черепашник. За 10 років було зведено розкішний палац у мавританському стилі з елементами готичної архітектури. Помер Іван Куріс у 1836 році. Його поховали у сімейному склепі біля церкви.

Як розвивалося Курісове. Село з неймовірною історією.  Його син, Іраклій Іванович, успадкував Покровське та переселив сюди у 1873 році кріпаків з Харківщини. Він звів вітряний млин, започаткував розведення тонкорунних овець.

  Подальші позитивні зрушення у розвитку села пов’язані з ім’ям Івана Іраклійовича Куріса, який успадкував маєток у 1862 році. Відомий як громадський діяч, господарник, колекціонер та бібліофіл, він був очільником дворянства спочатку Одеського повіту, потім всієї Херсонської губернії. Його маєток у Курісово-Покровському являв собою зразкове господарство. Іван Куріс був постійним учасником сільськогосподарських виставок, де неодноразово отримував нагороди. Займався лісорозведенням (щорічно насаджував 3,5 десятини лісу) та садівництвом. При маєтку були оранжерея та конезавод.

Іван Іраклійвич Куріс  У 1861 році Іван Куріс, разом з матір’ю, відкрив в селі народну школу, яка повністю утримувалась на його кошти, а у 1873 році вона перейшла під опіку Земства. У 1874 році школу відвідувало 42 учні та за 9 наступних років в ній пройшли навчання 344 дитини. З 1876 року школа отримала статус народного училища. Згодом, для нього було зведено нову будівлю з двох класних кімнат і квартирою для вчителя, розбито навчальний сад, в якому учні могли знайомитись з прийомами розведення плодових дерев і городніх культур.

Як розвивалося Курісове. Село з неймовірною історією.Як розвивалося Курісове. Село з неймовірною історією.  У 1904 році Курісово-Покровська земська школа була реорганізована у двокласну з присвоєнням найменування "Зразкова школа імені таємного радника І. І. Куріса".

  Також, завдяки Івану Курісу, у 1872 році у селі була відкрита лікарня.

  У 1891-1892 рр. до старої будівлі замку було добудоване західне крило. Автором проєкту був архітектор М. К. Толвінський.

М. К. Толвінський.Як розвивалося Курісове. Село з неймовірною історією.Як розвивалося Курісове. Село з неймовірною історією.  Добудовали бібліотеку, парадну залу без вікон з верхнім освітленням, терасу напівциркульної форми, житлові та господарські приміщення. Південний та північний фасади були оформлені декоративними прикрасами в готичному стилі. На центральній стіні західної частини замку і відтворено родовий герб Курісів. На ньому зображений лев, який тримає гілку та девіз роду: "Да будет правда". Площа всієї побудови склала 2100 м2.

Як розвивалося Курісове. Село з неймовірною історією.Як розвивалося Курісове. Село з неймовірною історією.  Під час революції 1917 року, мешканці села розгромили маєток Курісів і садиби великих орендарів. На початку 1921 року понад 10 тисяч десятин поміщицької землі було розподілено поміж селян. В селі було сформовано чотири артілі: "Надійна", "Новий світ", "Червоний степ" та "Здатність". У 1927 році вони об’єднались в одну - "Імені 8 Березня" на чолі з С. І. Сураєвим.

  У післяреволюційні роки відбулись і значні культурні перетворення: працювала початкова школа, школа освіти, сільськогосподарська школа у колишньому панському маєтку (з 1929 року вона стала технікумом), професійна школа. Було споруджено клуб (Народний будинок).

Як розвивалося Курісове. Село з неймовірною історією.  У 1921 році на засіданні волвиконкому було вирішено перейменувати село у Петрівське на честь українського старости Г. І. Петрівського. З 1937 року за селом закріпилась назва Петрівка. У 1934 році у Петрівці було створено МТС.

Як розвивалося Курісове. Село з неймовірною історією.  З серпня 1941 по 4 квітня 1944 рр. село було під німецько-румунською окупацією. В маєтку Курісів влаштували румунську комендатуру. При відході румунські війська вивезли старовинні дзеркала, дубові двері, паркет, частково вирубили англійський парк. По завершенню війни була проведена реставрація помістя.

Як розвивалося Курісове. Село з неймовірною історією.  Після перемоги почалася відбудова села. Стали до ладу млин, маслозавод, МТС, почали працювати лікарня, аптека та культурно-освітні заклади: школа, технікум, клуб, бібліотека.

  У 1952 році всі артілі об’єдналися у колгосп "Україна". Це було велике господарство зернового та м’ясо-молочного напрямків. За високі показники у виробництві, впровадження досягнень агрономічної науки та передового досвіду 6 працівників села у 1958 році отримали високі урядові нагороди. За тих часів село було повністю електрифіковано й радіофіковано.

  На 1990 рік була запланована чергова реставрація помістя Курісів, однак, у будинок вдарила блискавка, і воно вщент вигоріло.

  У 2000 році Петрівку відвідав Олександр Олександрович Куріс, прямий нащадок славетного роду, який зараз проживає у Парижі.

  У 2016 році село Петрівка було перейменоване у Курісове.

  Зараз палац-садиба Курісів - пам'ятник культури державного значення. Тривають реставраційні роботи, які планують закінчити у найближчі роки. Садиба Курісів повинна перетворитися в історико-музейний комплекс відкритого типу.

Як розвивалося Курісове. Село з неймовірною історією.Валерій Кондратюк, меценат.

Зачищено все в підвалах. Перекриття зробили і відновили арки. Перекрили перший і другий поверхи. Зараз заливаються армопояси з правої частині покрівлі. Хочемо встигнути до 2020 року до 200-річчя будівлі, але все залежить від фінансування. Маєток реставрується за особисті кошти і кожну копійку для цього необхідно заробити. Намагаємося йти за планом робіт. Взагалі хочемо зробити там музей, проводити різноманітні заходи, створити винний льох, щоб винороби з усіх округ могли представляти свою продукцію, - Валерій Кондратюк, меценат.

Олег Кутателадзе, депутат Одеської обласної ради.

Лиманський район славиться далеко за своїми межами. На території району є такі пам'ятки, як регіональний ландшафтний парк Тилігульський, маєток Кузнєцова в Степанівці. Особливої уваги заслуговує замок Курісів у Курісовому. Це дійсно перлина Лиманщини. Маєток представляє величезну цінність не тільки для жителів, але і для туристів, адже тут можна постійно проводити екскурсії. Тому потрібно його відродити. Звичайно, це добре, що зараз його хочуть відродити. Сподіваюся, що і колишній англійський парк теж буде відроджений, який раніше був розбитий біля замку, - Олег Кутателадзе, депутат Одеської обласної ради.

  Поблизу села функціонує Петрівський загальнозоологічний заказник загальнодержавного значення та орнітологічний заказник загальнодержавного значення - Коса Стрілка.

Як розвивалося Курісове. Село з неймовірною історією.Як розвивалося Курісове. Село з неймовірною історією.  Загальновідомий за межами району й держави - Петрівський державний аграрний коледж, відомості про його історію очікуйте в наступних матеріалах.

За матеріалами книг:  

Петрівський державний аграрний технікум. Літопис технікуму. - Петрівка: ПДАТ, 2010.  

Да будет правда. История дворянского рода Курисов. - В. Кондратюк, В. Михальченко, А. Сивирин. - Одесса: Эвен, 2018.  

Друк
Скажемо "НІ" оплаті в конвертах. Віталій Кутателадзе: "Ми хочемо, щоб працівники компанії ТІС отримували гідний заробіток" (фото)15:45
28 тра
У Визирській громаді літніх таборів при школі в цьому році - не буде14:47
28 тра
Квартира для сироти. У Курісовому ще одна дитина-сирота отримала власне житло14:01
28 тра
Гострі запитання для посадовця: у Красносільській ОТГ відбулася пресконференція за участі наймолодших репортерів (фото)13:18
28 тра
Жіночий погляд на закон. Лариса Дімова про роботу в юридичному департаменті ТІС 12:00
28 тра
Готувалися дистанційно, а складати іспити будуть наживо. У Визирській ОТГ школярі готуються до ЗНО11:00
28 тра
Олег Кутателадзе: "Проведення чергових виборів до новоутворених ОТГ згідно з чинним законодавством України у 2020 році неможливе"10:00
28 тра
Відновлено рух транспорту між селами Визирської ОТГ та Лиманського району (фото)16:48
27 тра
Скласти іспити та вступити онлайн. Петрівський аграрний коледж запрошує абітурієнтів (фото)15:38
27 тра
Оксана Третякова: "Масштабних проєктів з Визиркою ще не було, але у допомозі не відмовляють"13:29
27 тра
Досвід ТІСа у сфері протидії шахрайству зацікавив західних експертів12:12
27 тра
До сервісного центру МВС у Доброславі звертається понад 50 осіб щоденно (фото)11:12
27 тра
Мальовнича водойма: у селі Іванове з’явилася майбутня туристична родзинка (фото)10:27
27 тра
Оксана Третякова: "Я знаю, що звернувшись до "Команди розвитку" можна отримати будь-яку допомогу"16:00
26 тра
У Фонтанці ремонтують дорогу та дитячі майданчики (фото)14:50
26 тра
Петрівський аграрний коледж проведе День відкритих дверей (фото)14:22
26 тра
Королева стафіровки. Олена Константинова, фахівець з організації та проведення стафірувальних робіт13:11
26 тра
Вночі як вдень: у Зорі Труда вулиці освітлюють сучасні LED-лампи (фото)12:35
26 тра
Дитячі садочки в Лиманському районі запрацюють з 1 червня12:10
26 тра
Андрій Ставніцер: "Частка Maersk в загальному контейнерному вантажообігу України з 2018 року зросла на 40%"11:46
26 тра
Карантин змінив звичний погляд людей на життя не лише у містах, але й на околицях (фото)16:37
25 тра
Через небувалу посуху в аграріїв Визирської громади загинула майже третина врожаю (фото)16:26
25 тра
Медики Лиманського району проходять обов’язкове тестування на COVID-1916:17
25 тра
У Визирській ОТГ буде школа мистецтв, служба у справах дітей та одразу два ЦНАПи (фото)14:50
25 тра
Оксана Третякова: "Об’єднання з Визирською ОТГ збереже наше село"13:48
25 тра
TOP