ЛАН » Головні події дня » Маленькі історії. Коблівські юні географи знайшли інформацію про унікальність Тилігульського лиману

Маленькі історії. Коблівські юні географи знайшли інформацію про унікальність Тилігульського лиману

Маленькі історії. Коблівські юні географи знайшли інформацію про унікальність Тилігульського лиману

  У 2008-му році за завданням вчителя географії Наталії Дмитрівни Панич коблівські школярі взялися за вивчення Тилігульського лиману, на узбережжі якого, власне, і розташовано їхнє село. Зібрані дітьми матеріали були оприлюднені на шкільній конференції та лягли в основу узагальнених висновків про водойму. Про це пише видання «О Коблево».

  Тилігульський лиман разом із прилеглими до берегів долинами, пісками не випадково називають перлиною Причорномор’я. Довжина його досягає 60 км, а ширина — 4,5 км. Але найбільше приваблюють його флора і фауна. Являючи собою слабосолону водойму, він і фауну має відповідну. Крім прісноводних риб і організмів, можна зустріти й морські. Вода в лимані відрізняється чистотою, тому що на його водозбірній площі немає промислових підприємств, тваринницьких ферм, до того ж значно зменшено використання пестицидів, мінеральних добрив в сільськогосподарському виробництві.

  Основний гідрохімічний показник води — солоність — змінюється при різних обставинах в досить широкому діапазоні. У 30-40-ті роки минулого століття цей показник був стабільним і не перевищував 9%.

  Але з боку побудованого штучного каналу, який з'єднав лиман з морем, прийшла солона вода, так що солоність значно підвищилася. Аміачний, газовий і нафтовий термінали, розташовані неподалік, на думку юних географів, складають потенційну загрозу водойми. Крім того, надмірне розорювання водозбірних площ провокує ерозійні процеси ґрунту і замулення.

  У верхній частині лиману, де в нього впадає річка Тилігул, водяться переважно прісноводні види риб: лин, плотва, ялець, пічкур та інші. Залежно від солоності води, змінюються і підводні мешканці. Тюлька, рилець, морський судак, тарань, краснопірка, лящ, сазан — все це види риб, які масово водилися в лимані в колишні часи. Причини, про які згадувалося вище, а також безконтрольний вилов привели до того, що багато видів зустрічаються вкрай рідко, а то і зникли зовсім.

  Азово-Чорноморське узбережжя в цілому, а Тилігульський лиман зокрема, є також найбільш насиченими регіонами Євразії за кількістю птахів. Цьому сприяють різноманітність ландшафтів, великі площі, де є можливість гніздування. Понад 200 видів птахів зустрічаються на території Тилігульського лиману. Серед них можна зустріти й рідкісних, в тому числі занесених до Червоної книги України та до Європейського Червоного списку: коровайка, чапля жовта, орлан-білохвіст, ходуличник, пісочник морський, кулик-сорока та інші.

  На прибережній території водойми зареєстровано близько 80 видів рослин, 15 з яких занесені в Червону книгу України. Крім того, тут помічені 8 видів рептилій, багато ссавців.

  Саме влітку 2008-го року в тихих заводях Тилігульського лиману лебедині пари вперше вивели потомство. Принаймні, юні натуралісти внесли у свою дослідницьку роботу свідоцтво коблівського єгеря Павла Малинкіна (2008 р.) про те, що йому вперше вдалося побачити лебедят. До настання холодів з гидких каченят вони перетворилися в царствених птахів.

  Раніше лебеді восени відлітали в теплі краї. Але в останні роки минулого століття почали залишатися на Тилігулі на зимівлю. І тоді єгерям нерідко доводилося рятувати птахів любові від браконьєрів і хижаків. А коли товстий лід сковував водойму — підгодовувати. Траплялося, що в люті морози лебеді вмерзали в лиман, тоді представники природоохоронних організацій і активісти виходили на замерзлу водойму з металевими ломами та намагалися розколоти лід навколо, щоб звільнити пернатих.

  Знайшли юні дослідники інформацію і про унікальність Тилігульського лиману. Виявляється, копії Тилігулу немає у всьому світі. Над ним постійно гуляє протяг. Пілоти називають його повітряним «сифоном». Перетинаючи його по повітрю, потрібно стежити за приладами, щоб не отримати похибки, відхилення від курсу. Дотепер ніхто не пояснив, чому саме тут «сифон»: влітку — південний вітер, взимку — північний. Якщо по всьому регіону від Березанки до Южного тихо-тихо, то над Тилігулом все одно гуляє протяг.

Друк
Схожі новини:
Ведення сайтів: в освітянській сфері Визирської ОТГ пройшов семінар (фото)16:24
11 тра
Пояс бойової слави: в Новобілярському старостаті Южненської ОТГ відзначили 9 Травня (фото)15:16
11 тра
До поминальних днів у Першотравневому Визирської ОТГ пройшли толоки (фото)14:53
11 тра
У Першотравневому ліцеї Визирської ОТГ відремонтують тир (фото)12:30
11 тра
Президент підписав закон про «декрет» для чоловіків10:53
11 тра
У Сичавці Южненської ОТГ пройшли заходи до 9 Травня (фото)09:01
11 тра
Ніна Гевеленко з Дмитрівки Другу світову війну пройшла зенітницею (відео)20:32
10 тра
В Кордоні Визирської ОТГ привітали жертву нацистських переслідувань часів Другої світової війни (відео)20:10
10 тра
Анатолій Березовський — в Кінному Визирської ОТГ привітали ветерана (відео)19:50
10 тра
В Доброславі пройшли обласні зональні змагання «Шкіряний м’яч» (фоторепортаж)19:39
10 тра
В Кінному Визирської ОТГ привітали ветерана Другої світової війни (фото)19:32
10 тра
Староста Любопільського старостинського округу: про плани Визирської громади та їхнє виконання (відео)17:57
10 тра
В Кордоні Визирської ОТГ привітали місцеву жительку, яка постраждала в Другу світову війну (фото)17:20
10 тра
Збільшено штрафи за неправдиві виклики спец. служб та невиконання постанов ДСНС15:40
10 тра
Працівник ТІСу: про бджільництво як хобі15:31
10 тра
Валерій Стоілакі: «Цей вікопомний день уособлює героїзм, ратну працю й вічну скорботу»12:00
09 тра
Віталій Кутателадзе: привітання зі святом 9 Травня11:00
09 тра
Олег Кутателадзе: «9 Травня — наша гордість і наш біль, це сльози радості завойованої свободи»10:00
09 тра
Визирчанки склали пісню про односельця, що втратив сина під час Другої світової війни15:00
08 тра
Руїни мосту біля с. Калинівка Визирської ОТГ — свідоцтво подій Другої світової війни13:30
08 тра
Ніна Гевеленко — жителька Дмитрівки, що стала учасницею Другої світової війни12:00
08 тра
Віра Георгіївна Бенько — партизанські стежки юної зв’язкової10:30
08 тра
У Визирському ліцеї Одеського району готуються до травневих свят (фото)18:48
07 тра
Визирська ОТГ: навчальні заклади взяли участь в екоакції «Зелене будівництво України» (відео)15:30
07 тра
У бібліотеці Першотравневого ліцею Визирської ОТГ підготували виставку до 9 Травня (фотофакт)15:00
07 тра
TOP