Нещодавно пройшов Всесвітній день водно-болотних угідь. Тилігульський лиман входить до переліку водно-болотних угідь міжнародного значення. Тому ця дата викликає особливий інтерес.
На території Тилігульського лиману проживає величезна кількість тварин і ростуть унікальні рослини, серед яких є рідкісні планетарні види. Це місце стало в різні пори року домівкою для 280 видів птахів, що становить більш ніж половину всіх видів птахів в Україні, розповідає Ігор Гержик на сторінці РЛП «Тилігульський».
Історія парку починає свій відлік з 1995 року. Загальна площа парку — 8 195 гектарів, а води омивають береги двох областей — Миколаївської та Одеської, на територіях яких сьогодні створені Южненська, Визирська, Курісовська і Коблівська громади. У довжину лиман простягається більш ніж на 60 км, ширина в деяких місцях близько 4 км, глибина — 21 м, при прозорості води 7 метрів. Вважається, що Тилігульський лиман — найглибший і найпрозоріший в регіоні, а також, найчистіший в Північно-Західному Причорномор'ї.
З боку Чорного моря лиман з'єднаний єдиним штучним каналом, який в останні роки є для Тилігулу рятівним.
Водно-болотні угіддя багато в чому формують клімат, забезпечують високі врожаї, створюючи необхідні умови для життя людей.
Також на території парку виявлено ряд поселень античної епохи, представленої черняхівською культурою. Тилігул визнаний одним з найбільших районів ранньої українсько-козацької цивілізації, промислом яких було мореплавання і рибальство. Сьогодні на цих місцях розташувалися курорти «Коблеве» і «Сичавка».
Унікальним і маловідомим сьогодні є ресурс лікувальних грязей, яких тут різноманіття, а поклади найбільші не тільки в Україні, а й у всій Східній Європі. У складі флористичних комплексів парку — величезна кількість рідкісних і видів, що зникають і занесені до Червоної книги.
Усі ці унікальності розкривають широкі можливості для розвитку як рекреаційного, так і туристичного потенціалу. Багато років для місцевих жителів лиман був улюбленим місцем для відпочинку та оздоровлення. В останні роки формуються групи з-поміж меценатів, представників місцевої влади, бізнесу, вчених, волонтерів, які стали ідейними натхненниками для створення концептуальних стратегій розвитку та примноження території регіонального ландшафтного парку «Тилігульський».
Сьогодні відкриваються можливості для створення додаткового позитивного іміджу, розробки та вибудовування відносин між природою і людиною в ім’я екологічного майбутнього. Зростання потреби в усьому світі екологічного туризму, різних видів рекреаційної діяльності й тренд здорового способу життя — це можливості, як для бізнесу, так і для місцевого населення.
Створення необхідних і ексклюзивних послуг — шлях до розвитку економічного потенціалу сіл прилимання. Тут також є простір для створення як піших, так і велосипедних локальних туристичних маршрутів. Рай для любителів аквакультури, через те, що і сьогодні тут мешкає понад 30 видів риб. Тут є можливість як для відокремленого пляжного відпочинку, так і сучасних кайтинг-напрямків, гастротуризму, наукових експедицій, спостереження за птахами та рослинами.
Нагадаємо, на Тилігульському лимані середньозимовий облік птахів у цьому році дав неймовірні результати.
За матеріалами «Южный округ».