Яскраві відмітини на обличчі, руках, плечах і грудях хтось вважає своєю родзинкою, хтось все життя бореться з веснянками, а для деяких людей така пігментація стає лякаючою. Дерматовенерологиня Юлія Теплюк розповіла, чи варто боятися веснянок і позбавлятися від них, повідомляє Первый городской.
— Звідки беруться веснянки? Чи відносяться пігментні плями, які з’являються на шкірі навесні й влітку, до веснянок?
Юлія Теплюк, дерматовенерологиня
Є таке загальне поняття в медицині — дисхромія, порушення пігментації на шкірі. Веснянки, або ефеліди, — це спадкова особливість, вона не залежить від наявності або відсутності сонця. Веснянки є 12 місяців в році, їх наявність є показником того, що шкіра чутлива до сонячних променів. Ті цятки на шкірі, які з’являються у зв’язку з сонячною активністю, — це не веснянки, а сонячне лентіго. Воно може проявлятися зовсім у різних людей: на тлі гормонального збою в молодому віці, під час вагітності, в зрілому віці шкіра також більш активно накопичує меланін.
— Чи можуть веснянки або сонячне лентіго перерости в злоякісне утворення?
Юлія Теплюк, дерматовенерологиня
Даний специфічний окрас на шкірі не є злоякісним і не має тенденції змінюватися. Однак варто пам’ятати, що на тлі будь-якої пігментації на обличчі, руках, плечах (відкритих ділянках) можуть ховатися злоякісні захворювання, вони маскуються під лентіго або веснянки.
— Чи можна позбутися веснянок і сонячного лентіго?
Юлія Теплюк, дерматовенерологиня
Пігмент при сонячному лентіго знаходиться дуже глибоко в шкірі, аж до базального шару епідермісу, позбутися його досить важко. На те, щоб освітлити лентіго на 50%, знадобиться не один осінньо-зимовий сезон. Однак апаратна косметологія активно й успішно цим займається. Креми навряд чи вам допоможуть у цій ситуації. Веснянки ж не варто чіпати взагалі, вони проявлять себе знову в будь-якому випадку.
— Як захистити шкіру від сонця в активний період?
Юлія Теплюк, дерматовенерологиня
Захиститися можна, тільки використовуючи сонцезахисні креми з високим фактором захисту 50 в моменти активного сонця (кінець весни — початок осені), весь інший час поріг захисту повинен бути 15-30. Захисний крем потрібно використовувати протягом усього року. Зараз уже потрібно скасувати агресивні косметологічні процедури (хімічні, апаратні). І ні в якому разі не користуйтеся солярієм, це модно серед одеситів — підготуватися до пляжу, засмагнути… Ми не завжди можемо побачити якісь утворення на своєму тілі, а штучне випромінювання набагато агресивніше природного ультрафіолету. Воно стимулює розвиток злоякісного захворювання. Тому краще ходити на пляж. УФ-випромінювання сонця найсильніше в проміжок з 10 години ранку до 4 годин дня. Намагайтеся обмежити час перебування на сонці в цей час.
Нагадаємо, стоматологиня-ортодонт дала корисні поради, як зберегти зуби здоровими, які зубні щітки ефективніше і якими пастами не можна користуватися.