Малий Аджаликський лиман, який в народі називають ще Григорівський, утворений невеликою степовою річкою Малий Аджалик. Річка ця бере свій початок в селі Трояндове Доброславської ОТГ. Сьогодні в нижній частині лиману, на лівому його березі, розмістився порт Південний, а навколо лиману розташовані села Григорівка на східному березі, Нові Білярі на західному березі, а також Булдинка, Визирка, Міщанка, Нова Вільшанка, Першотравневе, Степанівка, Трояндове і Кінне. Про історію назви цього лиману розповів краєзнавець Віктор Красюк.
Віктор Красюк, краєзнавець, житель м. Южне
Чому він Аджаликський? Як і інші назви тут, дуже багато походять від тюркських. Ця територія довгий час була окупована спершу татарами, а потім ще й турками. Тюркською групою народів, які залишили тут свої назви. Аджалик — це гірка вода, гірка калюжа.
Малий Аджаликський лиман має скошені схили, які обрамлені скелями. Крутішим є східний берег, де глини значно більше, ніж каменю. Кам’яні кар'єри для видобутку каменю раніше, за словами краєзнавця, були й в Булдинці, і в Нових Білярах. Крім того, в Булдинці, біля берегів лиману, досі добре видно відвали, які виконані штучно при ритті кам’яних кар'єрів. За словами Віктора Красюка, на цьому місці колись був океан Тетіс, а потім Сарматське море, яке з плином часу зійшло, а камінь залишився — пресовані мільйонами років раковини молюсків.
У селі Григорівка відкривається прекрасний вид на лиман у районі порту Південний. Тут розташований меморіал Григорівському десанту, створений в пам’ять про солдатів і офіцерів, які загинули тут за часів оборони Одеси в 1941 році. Саме з цього місця, розповідає краєзнавець Віктор Красюк, можна починати оглядову туристичну екскурсію.
Віктор Красюк, краєзнавець, житель м. Южне
У туристичному плані тут можна від пам’ятника відштовхуватися. Пам’ятник Григорівському десанту, в 1967 році, коли його відкривали, сказали, що він завершує Пояс слави навколо Одеси. Тут стояли німецькі гаубиці, які обстрілювали порт Одеси. Можна звідси, наприклад, оглядову екскурсію починати, рухаючись на північ в Булдинку.
У Булдинці можна спостерігати ще одну панораму території Малого Аджаликського лиману, навколо якого розташований великий кам’яний масив, вздовж нього проходить залізнична гілка, яка забезпечує роботу порту Південний і транспортного вузла ТІС. Вода тут в лимані солона, але не забруднена промисловими відходами, мальовнича природа дає місце для життя своїм мешканцям. Ці стежки ще невідомі відпочивальникам, проте в перспективі розвитку туристичного напрямку в Южненській громаді, можливе створення тут екскурсійних маршрутів з приголомшливими видами й знайомством з багатою історією цього краю. Перспективу розвитку туризму в громаді відзначає і депутат Южненської міської ради Віталій Кутателадзе.
Віталій Кутателадзе, депутат Южненської міської ради
Ми дійсно маємо те, чого не мають інші громади в нашій країні. Це чудове північне Причорномор’я. Лікувальний клімат і море, яке саме по собі є курортною цінністю, навіть відповідно до закону. І потенційно ця місцевість може бути курортом, визнаним курортом. Ми всі розуміємо, що в місті Южному є пляж, в Сичавці, Кошарах велике морське узбережжя і ми розуміємо, що ці місця потрібно розвивати.
Розвиток інфраструктури туризму в Южненській громаді тільки починається, проте хороші перспективи в цьому напрямку вже очевидні кожному.
Авторка: Оксана Дмитренко.