Коли був винайдений магнітний компас, точно невідомо, але є документальні підтвердження його використання для орієнтування в напрямку північ-південь ще у третьому тисячолітті до нашої ери. Початок вивчення земного магнетизму відносять до XV століття і пов’язано це було з розвитком мореплавання і навігації. У залі Одеської національної наукової бібліотеки дуже тихо. Звучить доповідь, присвячена 125-річчю початку систематичних магнітних вимірів в Одесі та 85-річчю магнітної обсерваторії у селі Степанівка. Від її створення до сьогодення — за півтора століття час сильно змінив світ та науку. Змінилася й обсерваторія та її наукові пріоритети, але головний підсумок минулих років в тому, що знання поза часом — такою стала ця презентація дослідника та краєзнавця Сергія Сєдих, який опікується подальшою долею садиби видатного художника Миколи Кузнєцова, що знаходиться у селі Степанівка Визирської ОТГ.
Сергій Сєдих, дослідник та краєзнавець
Так склалося волею долі, що саме в садибі Миколи Дмитровича Кузнєцова, біографією і творчістю якого я займаюся, була створена магнітна обсерваторія. Про Кузнєцова зібрано багато інформації, про відомих людей і вчених. А от пов’язаної з магнітною обсерваторією інформації мало, відомостей майже ніяких немає. Коли стало зрозуміло, що в цьому році 125 років — тоді пошук пішов на повну.
Так, окрім науковців-послідовників, які продовжують наукову роботу вже у Мінську, вдалось знайти родичів засновника магнітної обсерваторії Марка Аганіна в Америці у Нью-Йорку. Тепер важливо плідно працювати з сімейним архівом, та знахідки не дадуть себе довго чекати, впевнений Сергій Сєдих. Окрім цього дуже велику кількість рідкісних видань вдалося знайти у фондах Одеської національної наукової бібліотеки.
Сергій Сєдих, дослідник та краєзнавець
За радянських часів була видана одна книга — в шістдесяті роки. Все інше — це дореволюційний пласт. Недарма ж вона вважалася однією з кращих — сама обсерваторія. Ось карта того, як поширюється магнітна аномалія. Це безпосередньо співробітники обсерваторії, які внесли такий великий внесок у світову науку. Завдяки цим дослідженням «Розподіл магнетизму на земній поверхні» виник розділ геології «Пошук корисних копалин за допомогою магнітних досліджень».
Виставка наукових журналів, виписок, статей та різноманітних видань за період з кінця XIX століття по наш час — такою плідною стала сумісна робота науковців з Одеської національної наукової бібліотеки та дослідника і краєзнавця Сергія Сєдих, який зумів ланцюг фактів викласти через літопис розвитку країн-нащадків майже за півтора століття. Царська Росія — Радянський Союз — Незалежна Україна — червоною стрічкою через роки перед нами постає галерея науковців, які самовіддано служили світовій науці, розповідає бібліограф першої категорії Алла Діденко.
Алла Діденко, бібліограф першої категорії ОННБ
Студентам і школярам про це розказують, але ніколи не говорять про наших рідних науковців. Тому коли досліджують цю тематику — ми тільки «за», за це все. Є газета «Одесские новости» 1896 року про магнітну обсерваторію та є сучасні видання про село Степанівку і магнітну обсерваторію у цьому селі. Ця тема є тільки в книгах старих, але ніхто її не розвивав. А Сергій Сєдих зробив колосальне дослідження і нам сьогодні розповів.
Цікавий факт — в середині минулого століття таких обсерваторій на земній кулі було тільки 50. А в Радянському союзі — 15. В Україні — одна єдина у Степанівці. Так, до Другої світової обсерваторія за кількістю та якістю оснащення й обсягом своїх робіт вважалася однією з кращих. Її виміри увійшли у світові магнітні карти, які надзвичайно необхідні для навігації мореплавання та авіації, для створення шахт і тунелів, а також у військовій справі. Студентам Одеського професійного ліцею морського транспорту лекція прийшлася до вподоби, каже першокусник Георгій Гринь.
Георгій Гринь, студент Одеського професіонального ліцею морського транспорту
Магнітні явища — це дуже цікаво. Я люблю фізику, захоплююся магнітною особливо. Можу сказати про лекцію — дуже було цікаво. Дивуюся людям, які це все відкрили, пишаюся ними.
Як діамант, що відкрив свої нові грані, але вже не з точки зору культури чи туризму, а з боку історії науки та розвитку магнітних вимірювань — такою постає тепер садиба Кузнєцова у Степанівці. Важливо, що знахідки та факти мають значення не лише для Одеської області й України, а взагалі — для історії розвитку світової науки. Створення там музею є вкрай необхідним, каже мистецтвознавець Володимир Кудлач.
Володимир Кудлач, мистецтвознавець
В наш час я думаю, що дуже важливо, щоб там було створено музей. Експозиція там вже є, але можна залучити більшу кількість людей, фізиків, художників і мистецтвознавців. Цей шлях, що обирає Сергій — він мені дуже імпонує.
Важливим є комплексне збереження культурної, наукової та історичної спадщини, яка стане новим місцем тяжіння у Визирській громаді, вважають Афанасій Гайдаржі, головний редактор газети «Слава хлібороба» та Катерина Кушнір, керівниця відділу культури, туризму й охорони культурної спадщини Визирської сільської ради.
Афанасій Гайдаржі, головний редактор газети «Слава хлібороба»
Визирська громада цим питанням зацікавилась і дійсно є багато пропозицій, щоб цей об’єкт став культурологічним та туристичним. Сюди з усієї України прибувають туристи. Думаю, що найближчим часом ця робота може бути значно пожвавлена.
Катерина Кушнір, керівниця відділу культури, туризму і охорони культурної спадщини Визирської сільської ради
В 30-х роках минулого століття була відкрита ця магнітна обсерваторія у Степанівці. Діє зараз всього 3 — це Київ, Львів та Одеса. Окрім того, ми плануємо з паном Сєдих створити експозицію перших приладів вимірювальних. Ми також готуємось 22 жовтня провести виставку художніх робіт, що тут були написані під назвою «Магія Степанівки».
Нагадаємо, що в Петрівському аграрному коледжі Курісовської ОТГ пройшла презентація робіт художників зі всієї України, їх роботи були присвячені садибі Курісів.
Авторка: Ганна Валанцевич.