В умовах економічної кризи та пандемії коронавірусу люди все більше скаржаться на підвищену агресивність, апатію. І в цьому немає нічого дивного. Бо як і будь-яка жива система, людський організм, відчуваючи несприятливі зміни навколо себе, починає «панікувати», гостріше реагувати на зовнішні факти та події, пов’язані з власною безпекою.
Як у цих умовах зберегти необхідне відчуття реальності та не впасти в депресивний стан, розповіла психіатриня Доброславської багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування Валентина Захарова.
— Валентино Миколаївно, за якими симптомами можна запідозрити, що нервова система тієї чи іншої людини вже не справляється з потоком негативної інформації?
Валентина Захарова, психіатриня КНП «Доброславська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування»
Такі хворі, на прийомі у лікаря, дуже часто скаржаться на порушення сну. І коли з ними починаєш з’ясовувати причини цього, виявляється, що більшість з них практично постійно, до глибокої ночі, дивляться по телевізору безконечні політичні шоу, де обговорюються найрізноманітніші теми нашого непростого буття. Нервова система від цього приходить у стан високого ступеня збудженості й, так скажемо, телефанат в ночі, замість відпочинку відчуває себе знесиленим через безсоння. Якщо так трапляється щоденно, то звичний ритм черговості сну і бадьорості помітно порушується. Організм людини нормально не відпочиває. В ослабленому, втомленому стані їй доводиться йти на роботу. Пов’язані з нею службові, виробничі обов’язки, в даному разі, стають додатковим тягарем. Нервова система змушена існувати в режимі хронічного стресу, пов’язаного з недосипанням, втомою. В такому стані людина, як правило, часто-густо вдається до помилок, прорахунків на роботі.
Виходячи з цього, потрібно чітко розуміти: нормальний сон — необхідний захисний механізм організму людини особливо в умовах кризового стану в суспільстві, коли кількість негативних емоцій значно превалює над позитивними. Тому кількість переглядів політичних та інших шоу, в яких нерідко зашкалюють емоції, а їх учасники не церемоняться в непривабливих оцінках одне одного, краще дозувати, не захоплюватися ними без межі.
— А якщо сон все-таки порушився?
Валентина Захарова, психіатриня КНП «Доброславська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування»
Корисно перед сном прогулятися, заборонити собі при цьому думати про щось погане. А також корисно випити чай з травами або настоянку валер’янки. При стійкому порушенню сну звертайтеся до лікаря.
— Чи може зникнення апетиту говорити про погіршення стану нервової системи?
Валентина Захарова, психіатриня КНП «Доброславська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування»
Звичайно. Згадайте як під час будь-якої хвороби, коли підвищується температура, організм категорично відмовляється приймати їжу. Він просто концентрує усі сили на тому, щоб впоратися з недугою. Так і в ситуаціях, пов’язаних з нервовою напругою, апетит може втрачатися чи, навпаки, різко зростати. І та, і інша ситуація не є нормальною. Не рідкі випадки, коли організм на якийсь період взагалі припиняє перетравлювати їжу. Тому і не рекомендується їсти не заспокоївшись.
— Валентино Миколаївно, що ще ви б порекомендували для того, щоб захистити нервову систему?
Валентина Захарова, психіатриня КНП «Доброславська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування»
Для зміцнення нервової системи, яка тісно пов’язана з імунною, необхідно вести здоровий спосіб життя, повноцінно харчуватися, в достатній кількості вживати звичайної питної води (1,2 — 2,0) літра на добу, а ще — не зловживати алкоголем, відмовитися від вживання енергетичних напоїв та напоїв, які містять багато цукру.
В раціон слід включати ягоди, фрукти, овочі, клітковину, мікроелементи. Слід також займатися спортом, більше проводити часу на свіжому повітрі, особливо у сонячні дні, та уникати стресових ситуацій, не накопичувати в собі негативні емоції. І, звичайно, важливо своєчасно звертатися до лікаря, якщо відчуваєте проблеми зі здоров’ям.
Нагадаємо, що медперсонал КНП «Доброславська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування» робить безоплатно вакцинацію всім охочим з Доброславської ОТГ та інших громад.
Автор: Іван Рафальський.
За матеріалами газети «Слава хлібороба» № 47 (9 902).