Керівниця відділу культури, туризму та культурної спадщини Визирської сільради Катерина Кушнір в інтерв’ю телерадіокомпанії «ТІС-ТВ» розповіла про проблеми, пов’язані зі збереженням культурної спадщини, і перші кроки, які вони зробили для їх розв‘язання.
Катерина Кушнір, керівниця відділу культури, туризму та культурної спадщини Визирської сільради
Культурна спадщина — важливе і дуже важке питання, тому що, перш за все, потрібно розуміти, що будь-який об’єкт повинен мати свої документи, паспорт. У нас об’єктів на території громади дуже багато, але, на жаль, майже ніякий з цих об’єктів не має своєї облікової документації. У 2021 році була проведена робота стосовно того, як взагалі цю облікову документацію можна створити, тому що там дуже багато підводних каменів. І перше, що ми зробили — створили свою електронну базу об’єктів які в нас є, туди увійшла інформація, яку нам надала область.
Також Катерина Кушнір розповіла про культурну спадщину, яка розташована на території Визирської громади.
Катерина Кушнір, керівниця відділу культури, туризму та культурної спадщини Визирської сільради
Є в нас такий відбиток культурної спадщини — це садиба Кузнєцова, в якій з 30-тих розміщена магнітна обсерваторія років, що і сьогодні функціонує. Дуже класно, що на території нашої громади є люди, яким доля культурної спадщини не байдужа, до них відноситься волонтер Олександр Чебручан, який опікується садибою Кузнєцова спільно з Віталієм Кутателадзе. Окрім того, було створено благодійний фонд «Відновлення храму святого благовірного князя Олександра Невського села Визирка», в рамках якого планують відновити храм. Завдяки Олександру Чебручану, ми розміщували сітілайти, які й зараз висять, аби люди розуміли що відбувається стосовно культурної спадщини. І ще у нас у Визирці триває проєкт з відновлення козацької спадщини, в нас є поховання й наразі тривають переговори з істориками, які могли б довести, що це козацькі могили на території села, такі ж самі могили є в Любополі. Я вважаю, що тут роботу потрібно проводити колосальну й потрібно розуміти що це не робиться за 2 хвилини, навіть на створення історичної довідки, на базі якої вноситься об’єкт до переліку культурної спадщини, йде мінімум три-чотири місяця.
За словами Катерини Кушнір, про культурну спадщину вони не забувають, намагаються привертати до неї увагу, підтримувати об’єкти власними силами чи силами меценатів, брати участь в грантових програмах. Як раз зараз планується подання гранту на збереження культурної спадщини, однак все упирається в документи та облікову документацію.
Нагадаємо, що в жовтні 2021 року в Одеській національній науковій бібліотеці відбулося відкриття виставки, присвяченої 125-річчю початку систематичних магнітних вимірів в Одесі та 85-річчю магнітної обсерваторії у селі Степанівка Визирської ОТГ.