Наприкінці року українки із вищою освітою практично всіх спеціальностей дізналися, що їм необхідно стати на військовий облік військовозобов’язаних. У середині грудня 2021 року набув чинності наказ Міністерства оборони про затвердження переліку спеціальностей або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних. Начальник четвертого відділу Одеського районного територіального центру комплектації та соціальної підтримки Олег Номеровський розповів, що в Україні з дня її незалежності існує низка спеціальностей, власники яких зобов’язані перебувати на військовому обліку незалежно від статі.
Олег Номеровський, начальник четвертого відділу Одеського РТЦК та СП
На обліку вже стоять жінки медики, вони мають військові звання. Тут просто розширили перелік облікових спеціальностей, опублікованих у наказі Міноборони № 313.
Олег Номеровський розповів, що у середині січня у їхньому відділі у рамках нововведення на військовий облік стала перша жінка, вона за фахом бухгалтер.
Олег Номеровський, начальник четвертого відділу Одеського РТЦК та СП
Ми маємо першу постановку на військовий облік жінки доповнених спеціальностей, які споріднені з відповідними військово-обліковими. Це мешканка села Фонтанка, яка сама прийшла з побажанням стати на облік, і сьогодні вона вже пройшла медкомісію.
Громадський резонанс щодо указу Міноборони № 313, який був штучно роздутий в Україні опозиційними до чинної влади ЗМІ, призвів до того, що список професій, володарки яких мають стати на військовий облік, можливо, будуть змінювати у бік зменшення. Проте спеціального указу з цього приводу ще не вийшло, тому список поки що залишається тим самим, розповів начальник четвертого відділу Одеського РТЦК та СП Олег Номеровський.
Олег Номеровський, начальник четвертого відділу Одеського РТЦК та СП
Цей список можна побачити в указі Міноборони № 313 від 21.10.21, у додатку, де є всі спеціальності чи професії.
Щоб стати на військовий облік жінці необхідно знайти свою спеціальність у переліку професій та попередити свого роботодавця про обов’язок стати на військовий облік. Прийти до свого територіального центру комплектації та соціальної підтримки за фактичним місцем проживання, мати при собі паспорт, ідентифікаційний код та документи про освіту, потім пройти медичну комісію.
Олег Номеровський, начальник четвертого відділу Одеського РТЦК та СП
Після проходження медкомісії фахівчиня одержить тимчасове посвідчення, в якому буде зазначено її військову спеціальність, як у військовозобов’язаного громадянина.
Чи є сьогодні обмеження щодо працевлаштування у жінок із професією зі списку указу Міноборони 313 від 21.10.21 року, розповів директор Лиманської районної філії центру зайнятості Валентин Ковбаско.
Валентин Ковбаско, директор Лиманської районної філії центру зайнятості
Відповідно до чинного законодавства жодних змін для безробітних щодо їх працевлаштування немає. Щоб стати на облік у службу зайнятості потрібні: паспорт, код, трудова, диплом про освіту. Від роботодавців також ніяких не було заяв що у людини повинен бути військовий облік. Ці документи необхідні у тому випадку, коли людина приходить після служби в армії.
Сьогодні у Міністерстві оборони України розглядають з погляду безпеки можливість постановки на облік фахівчинь споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями в онлайн-режимі. Проте, щоб уникнути штрафів за порушення норм чинного законодавства, жінкам необхідно пройти цю процедуру до кінця 2022 року.
Нагадаємо, що набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про рекламу» щодо протидії дискримінації за ознакою статі», яким визначено поняття «дискримінаційна реклама».
Авторка: Катерина Гончар.