Фермери Кордонського старостинського округу у 2022 році планують вирощувати гречку. Потрібно відзначити, що це дуже патріотичний крок, бо ця рослина не дуже любить південноукраїнський клімат з його суховіями. І все ж таки, коли врожай зберуть, він стане важливим внеском у забезпечення продовольчої безпеки Одеської області. Адже сьогодні купити гречану крупу досить складно, а якщо вона і з’являється у продажу, то дорого коштує.
Сільгоспвиробник Олександр Семенов вже має досвід вирощування гречки. Як підприємець він вважає, що ця культура на півдні України за кінцевим результатом отриманого прибутку явно поступається ріпаку та пшениці. Але час зараз інший і важливо думати ще й про те, чим допомогти державі під час війни.
Олександр Семенов, сільгоспвиробник
З погляду продовольчої програми, так би мовити, тому що пшеницю та горох вирощують багато, а от гречка в нас не дуже культивована, тому хто ризикує, той ризикує. Вийшло так, що в нас ріпак не вдався і ми його просто дискували. Потім подумали, а ну спробуємо гречку. Тому що поле було добре нагодоване, зробили часткову обробку. Зараз чекатимемо, коли температури будуть стійкішими, +5, +10, у цьому діапазоні сіятимемо десь 110-115 гектарів.
Досвід вирощування гречки на Лиманщині має староста Першотравневого старостинського округу Василь Хміленко. Він вважає, що в зоні ризикованого землеробства будь-яка культура може підвести чи навпаки, дати багатий урожай. Що стосується гречки, яка є швидкорослою культурою, їй необхідні два важливі компоненти — волога та захист від бур’янів, хвороб і шкідників.
Василь Хміленко, староста Першотравневого старостинського округу
Гречка одна з небагатьох круп’яних культур, що вирощується на всій території нашої країни. Проте на півдні врожайність значно нижча, ніж, наприклад, у Кіровоградській, Черкаській чи Вінницькій області. Це культура, яка сьогодні має досить високу ціну. Свого часу, коли я працював головним агрономом на Першотравневій птахофабриці, ми вирощували гречку та отримували плюс-мінус тонну з гектара. Сьогодні в такий тяжкий час, коли на продовольчому ринку можуть бути проблеми, варто намагатися сіяти й на півдні України гречку. Сьогодні за ціною 30-40 тис. грн за тонну ця культура є рентабельною і на півдні Одеської області.
Умови, в яких сьогодні доводиться працювати фермерам такі, що орієнтуватися потрібно більше на внутрішній ринок. А коли Україна здобуде перемогу у війні з Росією та знову отримає «відкрите море», робота сільгоспвиробників стане надійним і важливим джерелом майбутніх валютних надходжень до України.
Нагадаємо, аграріям Одеської області дозволили працювати у комендантську годину. У Визирській ОТГ вже формують списки аграріїв для відправлення до районної адміністрації.
Авторка: Катерина Гончар.