Олександр Тищенко — механізатор з великим стажем. В його житті ці жнива вже тридцяті. Бути комбайнером — відповідальна та дуже важка місія, вважає він. Спочатку землю готують, потім сіють зерно і дуже чекають того, яким буде врожай.
Олександр Тищенко, комбайнер
Кожного року тяжко — від погоди багато залежить та від того, як техніка себе покаже. Жара така, що не можна висидіти в цьому комбайні.
Станом на середину липня по Одещині вже прибрано третину посівних площ. Аграріями Одеської області обмолочено 32% засіяних земель, що становить майже 367 тисяч гектарів ранніх зернових та зернобобових культур. Середня врожайність по області становить майже 24 центнери з гектара. Головна хлібна культура — озима пшениця, у середньому дає 23 центнери з гектара. Врожайність озимого ячменю вища та становить майже 25,5 ц/га. Але у Визирській громаді ці показники вищі, розповідає голова Визирської сільської ради Валерій Стоілакі.
Валерій Стоілакі, Визирський сільський голова
У Визирській ОТГ зроблено перевірку зі збирання зернових культур у шести господарствах. Зібрано пшениці з площі посіву 1 509 га, скошено 371 га, намолочено 271 тонну, врожайність становить 38,7 центнера з гектара. Ячменя скошено цими ж господарствами на площі 836 га, а загальна площа 876 га. Намолотили 189 тонн, тобто середня врожайність — 37,8 центнера з гектара.
Золото країни — так зернові називає староста Першотравневого старостинського округу Визирської сільради Василь Хміленко. Земля півдня України, а саме, Визирської громади — дуже родюча.
Василь Хміленко, староста Першотравневого старостинського округу
Сім тисяч гектарів у Першотравневому старостаті. Культури вирощують різні — це пшениця, льон, ячмінь, ріпак, соняшник — насіння вітчизняне. Дуже полюбляють фермери сорт «Пріора». Додатково Одеський селекційний інститут надає сорт «Антонівка». Тобто проблем з насінням сьогодні немає — фермери працюють і вирощують врожай.
Пошук запчастин для сільгосптехніки та комбайнів й технічна сторона жнив, забезпечення пальним, видача перепусток, щоб фермери мали змогу працювати в полі та возити зерно в комендантську годину, створення максимально сприятливих умов — всім цим зараз займаються на місцях у старостатах Визирської громади.
Василь Хміленко, староста Першотравневого старостинського округу
Завжди була битва за врожай. При таких умовах, в яких зараз працюють фермери — вони герої! В них багато витрат, в кращому випадку вони вийдуть по прибутках в нуль. Але всі працюють, тому що не можна жити без хліба і треба годувати людей.
Воєнний стан, блокада портів півдня України та відсутність можливості зберігання зернових — це головні перешкоди боротьби за врожай цього року, кажуть хлібороби.
Олександр Тищенко, комбайнер
Перед жнивами вони ламали голову — куди дівати це зерно, де його зберігати? Нам було надано інший склад — це пташник у минулому. Готували цю будівлю, перекривали шифер. Біль цього року — зберігання зерна.
Перемовини з пайщиками та досягнення порозуміння допомагають у збереженні зернових, розповідає староста Першотравневого старостинського округу Визирської сільради Василь Хміленко.
Василь Хміленко, староста Першотравневого старостинського округу
Якщо раніше 80% зерна одразу віддавали під час збирання врожаю, то зараз зерно неможливо здати. Тому фермери звернулись до пайщиків про допомогу, щоб ті з розумінням ставились та брали зерно на зберігання.
Головне завдання у Визирській громаді — зібрати врожай та нагодувати людей, щоб уникнути дефіциту не тільки зерна, а й інших агропромислових культур, вважає голова Визирської сільради Валерій Стоілакі.
Валерій Стоілакі, Визирський сільський голова
У зв’язку з тим, що стоять наші порти та аграріям нікуди подіти зерно — вони вимушено зберігають його. Але потім, коли почнеться експорт, зможуть заробити більше, ніж зараз. Звичайно — бюджет громади поповниться.
Перші вісім суховантажів з українським зерном вже вирушили до Румунії через канал «Дунай-Чорне море» — це важливий крок в подоланні продовольчої кризи у світі, але недостатній — кажуть експерти. Адже 80 відсотків усього експорту аграрної продукції в Україні припадають саме на морські порти.