В умовах постійного стресу живуть українці вже понад півтора року. Війна з її жахливими наслідками — дуже важкий тягар для психічного здоров’я будь-якої людини. Тому для профілактики психологічних травм, в Україні розроблена та реалізується Всеукраїнська програма ментального здоров’я «Ти як?». В рамках цієї програми всі медичні працівники Визирської громади пройшли підготовку з надання психологічної підтримки. У цьому напрямку місцевий Центр первинної медико-санітарної допомоги співпрацює з Державним закладом «Український медичний Центр реабілітації матері та дитини МОЗ України».
Еліна Концева, директорка КНП «Визирський ЦПМСД»
Ми проводимо консультування діток, які потребують психологічної підтримки, консультації логопеда та психіатра. Така робота вже проведена в амбулаторії села Визирка. За підтримки сільської ради, ми привозили до неї дітей з віддалених сіл нашої громади. Дітки пройшли консультування, потім багато з них були запрошені до Центру реабілітації матері та дитини для подальшого консультування і лікування.
На першому етапі було обстежено 15 дітей за показаннями сімейних лікарів. Загалом це діти, котрі стоять на обліку з певними вадами здоров’я, які пов’язують з хронічним стресом.
Ганна Масленнікова, завідувачка Визирської амбулаторії
Зміни в поведінці — це найчастіше порушення сну, страх засинати самому у кімнаті, страх тривоги, відмова від повсякденних обов’язків, небажання вчитися. Це все може бути наслідком хронічного стресу у дитини.
Найчастіше з симптомами хронічного стресу звертаються діти, що переїхали з місць окупації та зони активних бойових дій. Також мають велике стресове навантаження діти, які перебували за кордоном і повернулись, діти, чиї близькі родичі воюють на фронті.
Консультації дітей, які потребують психологічної підтримки, також були проведені в амбулаторії села Першотравневе. В рамках налагодженої співпраці з навчальними закладами Визирської громади, було оголошено директорам шкіл про такі прийоми, щоб вони попрацювали з батьками та запросили їх дітей на консультації, якщо вони цього потребують. Важливо те, що фахівці Державного закладу «Український медичний Центр реабілітації матері та дитини МОЗ України» заздалегідь попередили на що потрібно звернути увагу лікарям та батькам перед записом на консультування дитини. Це можуть бути не тільки страхи, але і їхня відсутність при певних обставинах.
Ганна Масленнікова, завідувачка Визирської амбулаторії
Якщо дитина не проявляє страхи, це не означає, що вона не переживає. Дитині треба приділяти максимум турботи і любові, аби вона себе відчувала комфортніше у такій стресовій ситуації.
Нещодавно Всесвітня організація охорони здоров’я передала Визирській СТГ гуманітарний вантаж. Медикаменти вже розподілені по всіх медичних закладах громади.