Музей міста Южне - місце, в якому зберігається історія населеного пункту не лише з часів його існування. Коли будували "Одеський припортовий завод", було знайдено чимало артефактів минулого: черепки, монети, персні. За сорок років таких знахідок зібралося чимало. Раніше музей знаходився у маленькому приміщенні, і розмістити там всі спогади з минулого було неможливо. Після переїзду місця з'явилося більше, тому є де розмістити постійні виставки. Так, у музею є три експозиційні кімнати: "Українська світлиця", "Історія Южного з першого кілочка та сучасність". І вони мають попит не лише серед дорослих.
Гордість музею - його експонати. Збирали їх, як то кажуть, всім світом. Наприклад, українську світлицю майже повністю облаштували завдяки мешканці Южного, котра при переїзді віддала чимало артефактів української культури: скриню, котра дійсно є історією, колиску, стільці та багато іншого. Піч теж допомогли облаштувати, бо ж яка хата без печі. Є навіть старовинне Євангеліє.
В експозиціях зображена історія Южного, тут відразу поринаєш у минуле, на 40 років назад. Тут є все: і світлини міста, коли воно ще було кукурудзяним полем, і початок роботи "ОПЗ", і фото людей, котрі зводили перші будинки. Та найбільше "дихають історією" артефакти побуту мешканців, котрі приїхали до нового населеного пункту.
Кімната сучасності виглядає сумно, бо в ній - артефакти війни. Южне втратило двох солдатів на Сході України. Їхні подвиги збережено у музеї. Місто пам'ятає, якою ціною дається свобода.
Роботи у музею вистачає. До кожної дати тут готують тематичні виставки, запрошують гостей. А ще, у минулому році, розпочали великий музейний проєкт "Календар по-южненськи", в рамках якого кожного місяця розповідають про те, як жило місто, наприклад, у листопаді, впродовж сорока років.