Під час проведення у Києві Національного прес-клубу було запропоновано Концепцію змін до Конституції в питаннях місцевого самоврядування. Ініціатор цього процесу Асоціація міст України (АМУ). В основу концепції закладені фундаментальні принципи Європейської хартії - справедливість, однакова якість фінансового забезпечення та якість публічних послуг.
АМУ пропонує дворівневу модель управління. Муніципалітет на чолі з мером наділити сильними повноваженнями, надавши їм змогу реалізовувати свої передвиборчі програми. Але якщо відбуваються конфлікти на рівні муніципалітету та оголошується недовіра меру муніципальною радою, то обидва йдуть на перевибори. Якщо мер оголошує недовіру раді, знову обидва йдуть на перевибори. Це стане хорошим інструментом вчитися домовлятися та знаходити компромісні рішення, упевнений очільник Асоціації.
У питаннях контролю пропонується зупиняти та скасовувати акти органів місцевого самоврядування виключно у судовому порядку, а через територіальні представництва органів державної влади здійснювати державний нагляд за виконанням делегованих центром повноважень.
Точку зору Асоціації щодо ринку землі презентував директор Аналітичного центру АМУ Ярослав Рабошук. Для муніципалітетів, в які АМУ пропонує перейменувати об'єднані громади, земля важливе джерело наповнення свого бюджету. Воно значно збільшується в процесі передачі земель з державної в комунальну власність громад. Тому необхідно розглядати ринок землі, як один з інструментів комплексної земельної реформи, яка повинна відбуватися безпосередньо за участю територіальних громад та органів місцевого самоврядування, впевнений він.
Громада має писати стратегію розвитку, визначаючи свої конкурентні переваги серед інших громад. Якщо вони розвивають промисловість, то, згідно з прийнятим плануванням території, виділяють під це окремі, інвестиційно-привабливі ділянки землі. Саме під ці ділянки робиться містобудівна документація.
Ярослав Рабошук нагадав, що розв'язання багатьох питань місцевого значення: благоустрій, житлово-комунальне господарство, освіта, охорона здоров'я, соціальна допомога багато в чому залежить від ефективного використання земель громади.
Нагадаємо, Національний прес-клуб під назвою "Децентралізація: що далі?" відбувся на початку березня у Києві. Це шостий щорічний інформаційний захід, який проводить Асоціація міст України для регіональних ЗМІ. Прес-клуб є частиною проєкту "Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні" (ПУЛЬС), який асоціація реалізує за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку USAID.
Асоціація міст України, - це найавторитетніша в Україні недержавна організація, що представляє позицію та захищає права місцевого самоврядування. АМУ об'єднує 878 територіальних громад, в яких проживає понад 80% населення України. Серед членів АМУ - 486 ОТГ. Асоціація є співавтором 224 чинних законів України у сфері місцевого самоврядування. Представники АМУ на постійній основі беруть участь у засіданнях Уряду та парламентських комітетів з правом дорадчого голосу при розгляді питань місцевого самоврядування.
Авторка: Катерина Гончар.