Згідно з другим етапом медичної реформи пацієнт має можливість сам обирати лікарню та лікаря для отримання спеціалізованої допомоги. На це не впливає ані реєстрація, ані форма власності закладу. Головна умова вибору - контракт лікарні з Національною службою здоров’я України.
Національна служба уклала договори більше ніж з 1600 спеціалізованими закладами охорони здоров’я. Серед них є 65 приватних закладів та ФАПів. За договорами Національна служба здоров’я за один місяць вже встигла виплатити більше ніж 5,6 млрд грн. 1000 закладів за договором зі службою здоров’я внаслідок реформи отримали більше коштів ніж вони отримували за медичною субвенцією, - Оксана Мовчан, очільниця НСЗУ.
Умовою фінансування є надання закладами електронної звітності. Кожна надана послуга, кожна консультація фіксується в електронній системі охорони здоров’я. Вірогідні дані - основа для прийняття рішень, в тому числі й фінансових.
Наразі в електронній системі охорони здоров’я вже виписано 100 тис. електронних направлень. Електронні медзаписи ведуться для понад 2 млн пацієнтів. Електронна система охорони здоров’я працює. Реєстри наповнюються цінними даними, на яких потім будується державна політика. Їх бере до уваги головний лікар, він розуміє, які є у нього витратні статті, дохідні статті, яким чином працює його лікарня, які вона послуги надає, яка може бути стратегія, тактика у цього конкретного закладу, - Оксана Мовчан, очільниця НСЗУ.
Бюджет Програми медгарантій становить 72 мільярди гривень. Таким чином, близько тисячі закладів охорони здоров’я матимуть фінансування від Національної служби здоров’я у 2020 році в межах програми більше ніж було в них за субвенцією 2019 року.
В межах уваги Південного міжрегіонального департаменту перебувають 179 закладів, які надають спеціалізовану та екстрену медичну допомогу у 3-х областях - Одеській, Миколаївській та Херсонській. Сума їх контрактів з НСЗУ на рік складає майже 5,5 млрд грн. За квітень 175 закладів отримали аванс на загальну суму понад 504 млн грн. Одеська область на п'ятому місті за кількістю законтрактованих закладів, це 91 заклад, а також на п'ятому місті за розміром виплат від Національної служби здоров’я України у квітні, - Дмитро Самофалов, директор Південного міжрегіонального департаменту НСЗУ.
На Одещині 8 лікарень уклали договір на надання такої пріоритетної послуги як "Медична допомога новонародженим у складних неонатальних випадках". Це другий після Києва регіон за кількістю лікарень, які надаватимуть таку безкоштовну послугу наймолодшим пацієнтам.