Обмежувальні заходи карантину, які були введені в Україні 11 березня та покликані зберегти людське здоров'я та життя, на жаль, жорстко б’ють по економіці країни. Минулі два тижні депутати, представники з різних фракцій та груп, готували законодавчі зміни необхідні для зменшення економічних негативних наслідків коронавірусу.
Зрозуміло, що напрацьований документ далеко не ідеальний і не буде панацеєю, адже, в умовах обмежених ресурсів втримати від падіння власну економіку повністю не вдасться.
Серед досягнень підготовленого депутатами законопроєкту №3275 можна вважати те, що вдалося відстояти хоча б частково інтереси місцевого самоврядування. В тексті документу збережено надходження ПДФО до місцевих бюджетів, повернення податку на землю та нерухомість вже з квітня (який був на березень-квітень скасований в законі №3220), та можливість місцевій владі встановлювати розмір єдиного податку і проводити засідання Рад в режимі відеоконференцій по питаннях запобігання коронавірусу.
У проголосованому документі мається чотири основних блоки питань.
Перший блок - соціальний. Він передбачає встановлення медикам, які працюватимуть з хворими на коронавірус, надбавки до 300% службового окладу, працівникам територіальних центрів до 100%. Також планується продовження соцдопомог, допомога по безробіттю без нових заяв до державних органів, гнучкий графік роботи з дому.
Другий блок - це податкова допомога та стимули. Вона включає зміни до оподаткування під час пандемії, які допоможуть представникам бізнесу і волонтерам закуповувати та завозити до лікарень все необхідне, звільнення від ПДВ ввезення медикаментів та медичного обладнання, заборона банкам підвищувати проценти за кредитами на час карантину та звільнення малого бізнесу від сплати оренди за приміщення, якими вони через карантин не можуть користуватися.
Третій блок – щодо дефіциту та високих цін на засоби індивідуального захисту, дезінфекторів, ліків, необхідних для боротьби з коронавірусом. У цьому напрямку законодавець передбачає, що українські виробники масок, респіраторів, захисних костюмів підлягатимуть спрощеній швидкій сертифікації, а виробництво якісних антисептиків на підприємствах "Укрспирту" буде максимально спрощене. На період карантину на технічний спирт, що буде використовуватися для дезінфекційних засобів - прибирається акциз та спрощується постача спирту і процедура реєстрації.
Четвертий блок - це те, що потребує регулювання. Тобто, перенесення на час карантину процесуальних строків в судах, позовної давності, відеослухання в судах при згоді, забезпечення виконання судових рішень.
В прикінцевих положеннях, які внесла Лариса Білозір, передбачено, що Кабінет Міністрів України протягом тижня з дня набрання чинності цим Законом повинен:
- забезпечити працівників служби екстреної медичної допомоги, працівників сфери соціального захисту населення, які безпосередньо надають соціальні послуги за місцем проживання/перебування отримувача соціальних послуг (вдома), товарами протиепідемічного призначення і засобами індивідуального захисту, необхідними для захисту працівників від коронавірусної хвороби COVID-19 і запобігання її поширенню;
- забезпечити оперативну взаємодію між всіма службами оперативного реагування та управління, вжити заходи щодо впровадження єдиної багатозонової системи цифрового радіозв'язку;
- розробити та затвердити перелік товарів протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню епідемій, пандемій, в тому числі, коронавірусної хвороби (COVID-19);
- розробити та затвердити перелік товарів, що мають істотну соціальну значущість;
- забезпечити відповідно до вимог Закону України "Про ціни та ціноутворення" здійснення державного регулювання цін на лікарські засоби, товари медичного та протиепідемічного призначення, також товари, що мають істотну соціальну значущість;
- встановити додаткові, до встановлених законодавством, доплати до заробітної плати працівникам сфери соціального захисту населення, які безпосередньо надають соціальні послуги за місцем проживання/перебування отримувача соціальних послуг (вдома), у розмірі до 100 % заробітної плати на період виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), визначених у рішенні Кабінету Міністрів України про встановлення карантину, до завершення виконання цих заходів.
Нині перед країною постало безліч викликів. І завдання будь-якої влади зараз - забезпечити прийняття зважених та дієвих управлінських рішень. Саме це дозволить пережити кризу з мінімальними втратами для країни та громадян.
За матеріалами сайту Децентралізації.