Історія створення та становлення відділення образотворчого мистецтва комунального закладу «Мистецька школа» Фонтанської сільської ради Лиманського району Одеської області розпочалась ще в далекому 1965 році, а пов’язана насамперед з трьома особистостями, про яких піде мова — Василь Іванович Карпенко, Христина Василівна Єремеєва та Олександр Іванович Кіртока.
Під час будівництва Фонтанського сільського будинку культури для оздоби фасаду виникла ідея прикрасити його мозаїкою. ЇЇ виконав професійний художник, який працював в галузі монументально-декоративного мистецтва, Віктор Васильович Маринюк.
Мабуть, художник працював з таким натхненням і такою любов’ю до свого виду мистецтва, що вже тоді посіяв зерна надії на те, що колись в цьому закладі культури навчатимуть дітей образотворчого мистецтва. Так і сталося.
Першим, хто почав тут працювати у цьому напрямку, був Василь Іванович Карпенко, художник-оформлювач, який закінчив Московську державну академію імені С. Г. Строганова. У різних регіонах країни оздоблював стіни Будинків культури, житлових та адмінбудинків, об’єктів торгівлі. А невдовзі доля привела його до Одеси зі своєю архітектурою, масштабним будівництвом в приміських селах. Так Василь Іванович опинився в селі Фонтанка. Нові знайомства, нове місце роботи, оформлення плакатів, вивісок магазинів. У 1992–1993 роках почалось знайомство з Фонтанським будинком культури. Розписав у ньому спортивну залу, де займалась секція бойових мистецтв. Невдовзі відкрився гурток малювання для дітей, який згодом переріс у клас образотворчого мистецтва, як філіал Чорноморської школи естетичного виховання.
Учні займалися у фоє Будинку культури, без опалення та належного освітлення. Попри такі побутові труднощі, клас мав багато талановитих випускників, які отримували блискучі перемоги на районних, обласних, Всеукраїнських та Міжнародних конкурсах малюнку, продовжили подальше навчання в спеціалізованих навчальних закладах та пов’язали своє життя з художніми професіями.
У 2006 році Василь Іванович передав свій багатолітній досвід та плоди своєї праці доньці, колишній випускниці, а тепер викладачеві класу образотворчого мистецтва Христині Василівні Єремеєвій. Вона закохана в образотворче мистецтво, а особливо — у своїх учнів та з гідністю продовжує справу батька-вчителя, художника, людини. Донька Христини Василівни, Аріадна, навчається в класі образотворчого мистецтва та вже сповнена різних ідей. Сподіваємось, що в майбутньому і вона продовжить справу, розпочату дідом, та примножить династію художників.
Період становлення класу образотворчого мистецтва продовжився з приходом Олександра Івановича Кіртока. Він закінчив Львівський державний інститут прикладного та декоративного мистецтва на відділенні «художня кераміка». Розпочав творчий шлях в Художньому фонді. Він гарний аквареліст, почав виставляти свої картини, ще будучі студентом, з 80-х років. У 90-х писав живопис та монументальні роботи. З 2000-х працював викладачем в художніх закладах — педагогічному коледжі, а потім у художньому училищі міста Бендери. З 2009 року веде активну виставкову діяльність в Одесі, Києві, бере участь в акварельних форумах за кордоном. З 2012 року — викладач класу образотворчого мистецтва Чорноморської школи естетичного виховання у філіалі с. Фонтанка, а з 2020 року викладач «Мистецької школи» Фонтанської сільської ради.
Олександр Іванович — цікавий, творчий художник, активно виставляється в Україні, бере участь у різноманітних виставках, включно в Міжнародних. Особливо вражають його акварельні роботи: професійні, великі за форматом та оригінальні за технікою виконання, які мають простий сюжет. Акварельні натюрморти — колоритні, живописні, з глибоким професійним знанням матеріалу і техніки, новаторськими ідеями та пошуком нових форм для висловлення своїх думок.
Не перестають дивувати його експерименти з фарбою і папером. Завжди приваблюють особливим стилем виконання та сміливістю натюрморти. Вони насичені предметами побуту українців, польовими квітами та яскраво виділяються своїм почерком на виставках графіки та живопису. Цікавий символічний автопортрет художника запам’ятався на виставці графіки в Одеському художньому музеї.
Найулюбленіша тема художника — пори року, пейзажі українських міст і сіл, річка Дністер, старі сади з яблунями, тополі біля дороги. Дуже багато картин на тему моря, лиману та села Фонтанка. Це й пейзажі, рибалка, старі будинки, літо, вечір в селі та багато інших.
Крім того, як творча людина, він пише й вірші. З жовтня 2017 року є членом Національної Спілки художників України. Його твори мистецтва зберігаються в Художньому музеї Тараса Шевченка у Пекіні, в Кіровоградському обласному Художньому музеї.
За вагомий особистий внесок у розвиток образотворчого мистецтва, високий професіоналізм має багато відзнак Національної Спілки художників України та інших інституцій.
Нині викладає малюнок, живопис, композицію в класі образотворчого мистецтва комунального закладу «Мистецька школа» Фонтанської сільської ради, де навчаються 76 дітей.
Є багато планів на 2020–2021 навчальний рік. У жовтні до Дня художника у Виставковому залі Фонтанського БК була оформлена виставка робіт викладачів О. І. Кіртока та Х. В. Єремеєвої. А у листопаді відбудеться участь у Сьомій обласній виставці-конкурсі робіт з образотворчого мистецтва учнів «Мистецької школи» в онлайн режимі. У січні подадуть роботи на відбірковий тур обласного етапу Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості «Об’єднаймося ж, брати мої!», присвяченого Шевченківським дням. У лютому візьмуть участь у конкурсі дитячого малюнку учнів відділів образотворчого мистецтва Южненського територіального методичного об’єднання «Казковий світ». Березень відзначиться внутрішньошкільною виставкою до Міжнародного жіночого дня 8 березня, а травень — екзаменаційним переглядом дипломних робіт випускників.
Авторка: Олена Сікора, директор КЗ «Мистецька школа» Фонтанської сільради.