У природі сезонна активність кліщів спостерігається з березня по листопад, має два виражених піки активності: у квітні-травні та у серпні-вересні, повідомляє ДУ «Одеський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України».
Кліщі є переносниками збудників вірусних, рикетсіозних, бактеріальних захворювань людей і тварин. Серед людей вони поширюють іксодовий кліщовий бореліоз (хворобу Лайма).
В Одеській області захворюваність населення на хворобу Лайма реєструється в межах 30-40 випадків щорічно. Всі випадки пов’язані з перебуванням населення у лісопаркових зонах, на схилах уздовж берега моря тощо.
За 2020 рік звернулось за медичною допомогою з приводу укусу кліщів 1 124 особи, з них позитивних — 63.
Збираючись на відпочинок в ліс або паркові зони, необхідно дотримуватись заходів індивідуального захисту, а саме:
Кліщі прикріпляються до тіла людини не лише на природі при торканні до дерев, кущів, або під час відпочинку на траві, але й через деякий час, залишившись на одязі, речах. Крім того, вони можуть заноситись до житла людини з букетами квітів та тваринами після прогулянок. Кліщ вибирає місця для присмоктування з ніжною, тоненькою шкірою (під пахвами, в паху, біля вуха, на волосяній частині голови).
Що потрібно робити, щоб запобігти укусу кліща:
Що робити у випадку присмоктування кліща:
Що забороняється робити при укусі кліща:
У будь-якому випадку після укусу кліща необхідно звернутись до лікаря для встановлення нагляду та призначення екстреної профілактики антибіотиками, а також самостійно слідкувати за своїм самопочуттям, перевіряти температуру, оглядати шкіру. У разі появи ознак захворювання (підвищення температури тіла, почервоніння, припухлості місця укусу) необхідно звернутись до лікаря-інфекціоніста для призначення лабораторного обстеження та, за його результатами, відповідного лікування.