Більшість вакцин проти COVID-19 передбачають введення двох доз: AstraZeneca, Coronavac, Comirnaty, Moderna. Тільки при використанні Janssen (Johnson & Johnson), яку 2 липня МОЗ зареєстрував в Україні, потрібна одна доза. З цієї причини виникає питання взаємозамінності вакцин. Досліджень на даний рахунок поки недостатньо, щоб впевнено сказати, що це ефективно і безпечно.
Про питання взаємозамінності вакцин, їх дії на організм людини, розповіла Наталія Вільнер, керівниця напрямку сімейної медицини, сімейна лікарка Медичного дому Odrex, передає «УСІ online».
— Чи можна колоти різні вакцини одній людині? Наприклад, якщо перше щеплення було зроблене препаратом Coronavac, а другий раз зробити AstraZeneca.
Наталія Вільнер, керівниця напрямку сімейної медицини, сімейна лікарка Медичного дому Odrex
Всі рекомендації твердять про те, що вакцинація повинна бути доповнена тією ж вакциною, яка використовувалася першою. Якщо ж вакцини немає в наявності, краще відкласти введення другої дози, ніж використовувати іншу вакцину. Водночас в ситуації, якщо обидві дози вакцини були різні, ніяких додаткових доз робити не потрібно.
Звичайно, є ситуації, коли другу дозу тієї ж вакцини не можна вводити через наявність протипоказань, наприклад, алергічної реакції. Але такі випадки — виняток із правил. Якщо так сталося — рекомендують вводити другу дозу вакциною Johnson & Johnson, хоча порядок її розподілу в Україні поки не ясний. Використання Janssen в такому випадку обумовлено тим, що ті пацієнти, у яких є протипоказання до вакцини одного класу (наприклад, вакцина мРНК), не повинні отримувати інші вакцини цього класу, але можуть отримати вакцину іншого класу з дотриманням запобіжних заходів.
— А які побічні ефекти можуть бути від застосування різних вакцин?
Наталія Вільнер, керівниця напрямку сімейної медицини, сімейна лікарка Медичного дому Odrex
Частина досліджень вказує, що застосування двох різних вакцин передбачає високу імунну відповідь. Але все не зовсім просто, оскільки в такому випадку зростає кількість можливих побічних реакцій у пацієнтів: лихоманка, втома, головний біль, м’язові болі, в порівнянні з використанням однієї й тієї ж вакцини для обох доз. Люди вважаються повністю вакцинованими по закінченню двох тижнів після отримання повної серії вакцинації.
— Який рекомендується інтервал між введеннями вакцин?
Наталія Вільнер, керівниця напрямку сімейної медицини, сімейна лікарка Медичного дому Odrex
Щодо інтервалів між дозами також виникало багато питань. Головне правило — другу дозу слід вводити якомога ближче до рекомендованого інтервалу, але не раніше.
Якщо друга доза не буде введена протягом цього проміжку часу, її слід ввести якомога скоріше. Ефективність введення вакцин поза рекомендованих тимчасових рамок сумнівна, але зворотне також не доведене.
Нагадаємо, цифрові COVID-сертифікати почали діяти в усіх країнах ЄС і Шенгену. Як вони працюють, хто їх видає, чи можна їх отримати українцям.