Невибаглива до ґрунтів, а також до інших природних чинників, ехінацея й нині присутня на присадибних ділянках багатьох мешканців населених пунктів місцевих громад. В рослині міститься чимало важливих лікувальних компонентів.
Багаторічна трав’яниста рослина родом з південно-східної частини США. Вже з давніх часів місцеві мешканці застосовували її як добре перевірений протизапальний та антисептичний засіб. Препарати, створені в наші дні на основі ехінацеї, стимулюють центральну нервову систему, знімають наслідки фізичного та нервового виснаження, є хорошими біостимуляторами, який сприяє відновленню потенції, лікуює виразки, опіки, обмороження, прискорює приживлення тканин після трансплантації шкіри. Препарати не викликають у людей побічних явищ.
Ехінацея пурпурова — відмінний медонос і морозостійка рослина, яка може вирощуватися в усіх зонах України. Насіння дозріває в жовтні та не потребує попередньої підготовки до чергового посіву. На одному місці вона може рости 10 і більше років.
Рослину розмножують насінням і вегетативно за допомогою кореневищ. Насіння для отримання розсади висівають в теплиці разом з овочевими культурами. Розсаду висаджують в добре прогрітий ґрунт у травні. Кореневища висаджують восени чи весною на початку вегетації.
Лише на третій рік вирощування ехінацея стає корисною до використання. З весни (початок травня) до пізньої осені можна вживати в їжу молоді листя, стебла та квіти рослини, додаючи їх в салати, гарячі м’ясні страви, в чай тощо.
Її коріння і наземну частину використовують у свіжому вигляді. Зберігають коріння для використання зимою при невисокій температурі в льохах та інших придатних місцях.
Існує багато рецептів приготування лікувальних сумішей.
Настій трави
1 ст. ложку подрібненої сировини залити 1 стаканом кип’ятку, нагрівати на водяній бані 10-15 хв, настояти до охолодження, процідити й приймати по 1/3 стакана 3 рази на день.
Відвар коріння
1 ст. ложку подрібненої сировини залити 300 мл води, нагрівати на водяній бані 30 хв, настояти до охолодження, процідити й приймати по 1-2 ст. ложки 3-4 рази на день перед прийманням їжі.
Настій свіжих кореневищ
Подрібнену сировину залити 95%-им спиртом, настояти два тижні, віджати та процідити. Приймати по 25-30 крапель 3 рази на день за пів години до прийняття їжі. Зберігати в холодильнику.
Нагадаємо, що в літню пору ростуть не тільки корисні рослини, а ще й такі, на які буває сезонна алергія, наприклад, амброзія.
Автор: Іван Ільчук.
За матеріалами газети «Слава хлібороба» № 30 (9 885).