Війна не має відтінків, тут все лише чорне чи біле, якщо ти не з нами, то проти нас. Сьогодні, в Україні за бажання будь-хто може скуштувати їдкої щерби російської пропаганди. Ця пекельна кухня швидко роз'їдає свідомість людей, які не готові мислити, відчувати й реально оцінювати те, що відбувається навколо, розповідає мешканець Любопільського округу Анатолій Римар.
Анатолій Римар, житель села Ранжеве
Сьогодні вирішив подивитися Перший російський канал, дізнатися що там, і був шокований, там така дурість, просто якесь зомбування, висмоктують з пальця того, чого немає. Це все подається широкому колу і вони вірять цьому.
Анатолій Іванович Римар у вересні 2021 року тому був героєм матеріалу, як військовослужбовець, який свого часу потрапив до жорна радянської імперської політики. Він у 1968 році брав участь в операції з вторгнення радянських військ до Чехословаччини. Метою тієї військової окупації було придушення реформ із децентралізації влади у країні.
Анатолій Римар, учасник бойових дій на території інших держав
Нам сказали, що ми рухатимемося у бік чехословацького кордону. Що відбувається, ми не знали, але озброїлися до зубів, по чотири магазини з патронами навісили.
Якщо тамошні військові сприймали ситуацію більш менш адекватно, місцеве населення постійно йшло на спротив. Наприклад, жителі Стракониці пропустили радянську колону з бойовою технікою, а обоз із продовольством зупинили з метою підпалити, розповідає Анатолій Римар.
Анатолій Римар, учасник бойових дій на території інших держав
Вони нас грубо зупинили і знущалися з нас як хотіли. У мене рубці на руках від опіків із того часу ще залишилися.
Але найстрашнішою була деморалізація радянських військовослужбовців, які з воїнів-визволителів за обов’язком служби стали окупантами.
Анатолій Римар, учасник бойових дій на території інших держав
«Росіяни, забирайтеся геть до Москви», вони почали писати скрізь, на парканах, на дахах, на фасадах, вздовж доріг. Ми в полку не дорахувалися близько 40 людей, які вчиняли суїциди.
Вчитель історії та правознавства Визирської школи Володимир Дворковий вважає, що події, пов’язані з «Празькою весною», дуже наочно показали неспроможність радянського ладу та його пропаганди загалом.
Володимир Дворковий, вчитель історії та правознавства Визирської школи
Виступи народів проти тоталітарного режиму СРСР були і в інших країнах, але вони не мали такої масової, критичної підтримки населення, як у Чехословаччині, що налякало цілий військовий блок, так що Брежнєв ввів масово війська не лише Радянського Союзу, а й країн-сусідів, учасників Варшавського договору.
На думку Володимира Дворкового, історія показує, що тоталітарні держави можуть існувати тільки у стані постійних військових конфліктів, це дає можливість тримати все населення в режимі надзвичайної ситуації.
Володимир Дворковий, вчитель історії та правознавства Визирської школи
Тому їм необхідно постійно мати зовнішнього ворога. Наприклад, окупація того ж таки Криму. Причина згідно з їхньою пропагандою — кривдять російськомовне населення. Прийшли люди з автоматами й сказали, проводьте референдум, правда було місце тільки для однієї галочки.
Сьогодні знати свою історію та розуміти, що відбувається, важливе завдання усіх за для згуртованості українського народу, будь-яке розхитування цієї єдності грає на бік ворога — російського окупанта.
Анатолій Римар, мешканець села Ранжеве
Чи схожа ця війна на ту, що була у Чехословаччині? Почерк той самий, тільки без бойових дій. У Росії ці амбіції були завжди, всі президенти хотіли щось відгребти. Нам слід триматися нашого Президента. Такого Президента ніде немає, він підняв усю світову громадськість, об'єднав наш народ. Наш Президент просто супер!
Авторка: Катерина Гончар.