- Як Березівська громада відчула успіх від об’єднання?
Ми стали господарями. Нам передали повноваження на місця. Зараз самостійно проводимо інвентаризацію землі. Всі кошти від оренди землі на 100% залишається у нас в громаді. Наша громада молода, нам лише півтори року, але це один із перших наших напрямків, взятих до роботи. Крім цього, насьогодні ми приділяємо велику увагу нашим навчальним закладам, закладам культури. Вони в нас на балансі. Зараз вирішуємо громадою, які заходи проводити у першу чергу - благоустрій, енергозбереження чи капітальні ремонти.
- Яку допомогу від держави одержуєте?
З початку року отримали нову спецтехніку для своїх комунальних підприємств, яку придбали коштом державної інфраструктурної субвенції. Березівська ОТГ придбала 7 одиниць нової комунальної техніки. Це два снігоприбирачі для тротуарів, техніка для прибирання листя: пилосос-повітродув та садовий пилосос. Ще придбали бензиновий кущоріз, який значно полегшить обрізку декоративних кущів, а також закупили дві газонокосарки. Звичайно, це лише початок.
- Що для Вас особисто позначає децентралізація ?
Це перспективний напрямок. Хочеться робити для своїх населених пунктів, для своїх людей. Отримую задоволення від того, що змінюю реальність для себе і мешканців населених пунктів, для наших маленьких громадян, які тальки починають свій шлях в начальних закладах. Вже зараз в нас відбуваються важливі зміни у сфері освіти. На баланс перейшли три міські й одна сільська школи, а також три міські та два сільські дитячі садочки. У селі Вікторівка - гарна типова школа, де навчаються близько 130 дітей. Але її приміщення частково не опалюється, зокрема, спортивна зала. Ще одне завдання - заміна вікон у Роздолівському дитсадку. Питань багато, тому будемо їх поступово вирішувати.
- Які інфраструктурні проекти вже розпочато?
У селах Вікторівці, Роздолі й Лановому, які приєдналися до громади, встановлено сучасне вуличне освітлення з використанням економних LED-ламп. Зробили два кілометри освітлення у Вікторівці, трохи понад два кілометрів - у Роздолі та кілометр - у Лановому. І ці роботи тривають. Друге нагальне питання - водопостачання. Так, для Роздолу було придбано сучасний енергоощадний насос, замінено подавальну трубу. Крім цього зупинні комплекси з’явилися в селах Вікторівці, Лановому та Роздолі.
- Чи надходять ініціативи від молоді громади?
Своєю наполегливістю та самостійністю нас надихають старшокласники. Так вони зібрали кошти на обладнання ролердрому. Спочатку вирішили створити на пустирі спортивний майданчик для катання на роликах, скейтбордах та велосипедах. Обрали місце для його проектування, облаштували ділянку і власноруч розробили план та 3D-макет майбутнього майданчика. Всього на обладнання було потрібно зібрати приблизно 60 тисяч гривень. Їм це вдалося зробити за підтримки мешканців громади. Додатково ми обладнаємо територію спеціальним покриттям, встановимо освітлення, зробимо благоустрій прилеглої території - облаштуємо лавки та урни для сміття.
- Які перспективні плани у Березівської ОТГ?
На одинадцятій сесії Березівської міської ради, депутати затвердили Стратегічний план розвитку на період до 2027 року. Перша ціль - розвиток торгівлі та послуг. Є певні передумови того, що Березівка може стати центром місцевої торгівлі, крім того є економічний потенціал у громадян. Ще один із напрямків розвитку ОТГ - переробка сільськогосподарської продукції, оскільки просування підприємницької діяльності у цьому секторі розвиватиме економічні можливості громади. І найголовне – це розвиток людського капіталу. Отже, географічне розташування громади дає можливості й формує необхідність забезпечити умови життя мешканців на високому рівні.
- Які сферу отримають новий поштовх для розвитку?
Крім торгівлі будемо розвивати туризм. Ми також маємо кілька земельних ділянок, які потенційно можуть стати майданчиками для створення підприємств з переробки сільськогосподарської продукції. Будемо концентруватися на залученні інвестицій у пріоритетні сектори економіки громади. Зосередимось на розвитку кооперативного руху, зокрема, створенні молочного кооперативу у селі Роздол. Плануємо заохочувати місцевих бджолярів. Хочемо побудувати сміттєспалювальний завод та запровадити роздільний збір і переробку сміття. Введемо нові маршрути громадського транспорту між населеними пунктами громади.
- Майбутнє Березівської ОТГ, яке воно?
Наша Березівська ОТГ у 2027 році - це відкритий толерантний світ якісного й комфортного життя, де хочеться ростити дітей, працювати, вести бізнес і реалізовувати культурні та духовні потреби. Такий розвиток нашої громади передбачено в Стратегії розвитку до 2027 року.
Інтерв'ю з головою Березівської ОТГ Валерієм Григорашем.