Системне впровадження нової соціально-економічної політики України є основною ідеєю реалізації більше 60 реформ у нашій державі. Забезпечення ефективного впровадження кожної з реформ залежить від багатьох факторів, але основним принципом є ефективність управлінських процесів. І логічно, що забезпечувати ці процеси можуть компетентні, високопрофесійні, адаптовані до сучасних вимог, авторитетні керівники нової генерації.
Завдяки плідній роботі очільника і потужної команди високопрофесійних фахівців облдержадміністрації Одеська область є прикладом кращих здобутків та перетворень на шляху адаптації до європейських стандартів та реалізації найважливіших національних реформ.
Однією з найпотужніших реформ, що реалізуються на Одещині, є медична реформа. Про її результати в інтерв’ю розповідає заступник голови Одеської обласної державної адміністрації Віталій Сергійович Свічинський.
- Шановний Віталію Сергійовичу, в Україні з прийняттям Закону «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» з 30 січня 2018 року стартувала медична реформа. Передбачено, що її буде реалізовано за визначеними етапами. Як змінилася система охорони здоров’я за минулий, 2018 рік?
- Дійсно, чималі зміни відбуваються протягом року у сфері охорони здоров’я на загальнодержавному, регіональному та місцевому рівнях і головне, що ці зміни передбачають не лише функціональні перестановки, а й капітальні вкладення, зміни системи роботи і фінансування медичної галузі. Важливий етап реалізації реформи полягає у налагодженні роботи первинної ланки медичної допомоги. Йдеться про сімейну медицину, яка переживає найбільшу реформу за всю історію нашої держави. Функціональна зміна полягає у тому, що тепер сімейний лікар працює зі своїм пацієнтом на умовах договору, який укладається з Національною службою здоров’я України (НСЗУ). Тільки після того, як відбувається акредитація та ліцензування всіх центрів первинної медицини вони мають право укладати договір з НСЗУ на відповідні фінансові гарантії, а лікар, у свою чергу, має право укладати договори зі своїми пацієнтами. Це, дійсно, дуже важливо тому, що саме за таких умов буде мати місце здорова конкуренція між лікарями як основний принцип покращення якості надання медичних послуг населенню. У будь-якому разі, за будь-яких причин пацієнт має право зробити свідомий вибір та укласти новий договір з іншим фахівцем і отримувати якісні послуги в іншому місті без перешкод і зайвих умовностей. Що дуже важливо, вся інформація про перебування пацієнта у медичних закладах, починаючи з діагностики, фармацевтичних призначень, загального лікування і навіть звернення до вузькопрофільних спеціалістів, у будь-якому регіоні України фіксуватиметься в єдиній базі даних. Таким чином, запропонований формат діяльності медичних закладів дає можливість суттєво покращити комунікацію між лікарями, а з часом заплановано поступове відмовлення від оформлення паперових медичних карток пацієнтів і перехід на електронний формат роботи. Саме такий європейський рівень обслуговування дозволить медицині бути сучасною і мобільною з урахуванням вимог щодо суворого зберігання і захисту персональних даних. А ще, маючи таку базу даних з відгуками щодо професійних якостей лікарів, стане прозорим і зрозумілим зріз інформації про рівень роботи первинної ланки медицини в Одеській області та, зокрема, про рівень кваліфікації кожного окремого спеціаліста. А саме, які лікарі є в авангарді сучасної медицини, а які не витримують конкуренції і не відповідають вимогам суспільства. До первинної ланки віднесено сімейних лікарів, ФАПи, амбулаторії у сільській місцевості. До другого рівня віднесено районні медичні заклади, діяльність яких по завершенні 2019 року також буде реформована. Зараз відбувається остаточний етап роботи за старою методологією за кошти державних субвенцій. Наприкінці року кожна лікарня зобов’язана укласти договір з Національною службою здоров’я України, відповідно акредитуватися і отримати ліцензію.
- Які саме трансформації відбулися в Одеській області протягом першого року медичної реформи?
- Масштабний процес перетворень було розпочато попереднього року і на даний момент більшість лікарень Одеської області вже стали комунальними некомерційними підприємствами, що дозволяє цим закладам отримати більш потужний функціонал з надання платних послуг. Також у них з’явилася можливість отримувати допомогу міжнародних донорів та самостійно планувати і використовувати свої кошти на розвиток. 55 медичних закладів вже підписали договори з НСЗУ та почали отримувати нове фінансування. За 2018 рік в Одеській області підписано 1 млн. 109 тис. декларацій з сімейними лікарями. Приємно зазначити, що торік стартував напрямок з розбудови сільської телемедицини. На даний момент 24 ФАПи і 4 амбулаторії Одеської області обладнані мобільними телемедичними діагностичними комплексами, що надає можливість проводити обстеження мешканців сіл Одещини без виїзду до районних лікарень.
- Яких змін зазнав такий важливий напрямок роботи у сфері охорони здоров’я, як екстрена медицина?
- У 2018 році введена в дію Єдина оперативна диспетчерська служба Одеського обласного центру екстреної медичної допомоги і медицини катастроф. Мешканці всіх районів регіону підключені до короткого номеру «103». Важливо, що час передачі інформації відповідній бригаді зменшено у чотири рази. В Одеській області працює 175 бригад екстреної медичної допомоги і всі вони оснащені кардіографами з функцією телеметрії, що допомагає лікарям у разі необхідності мати зв'язок з Центром екстреної медичної допомоги. Для обслуговування населення у нашому регіоні придбано 10 нових сучасних санітарних автомобілів.
- Що Ви можете виділити як найпотужніший проект, який вдалося реалізувати в нашому регіоні у минулого року?
- За ініціативи голови Одеської облдержадміністрації Максима Степанова у 2018 році відкрито найбільший в Україні Центр нефрології та гемодіалізу на 40 місць, тим самим ліквідовано чергу на отримання медичної допомоги хворим з термінальною стадією ниркової недостатності. Також відкрито відділення гемодіалізу на базі Білгород-Дністровської міської лікарні. Потрібно зауважити, що таке лікування проводиться на безоплатній основі.
- Які загальнодержавні та регіональні програми реалізуються в Одеській області?
- Успішно реалізується національна програма «Доступні ліки». У 2018 році 59 найменувань медичних препаратів надавались повністю безкоштовно для пацієнтів з відповідним рецептом від лікаря, 202 лікарських засоби пацієнти отримували в аптеках, доплативши невелику різницю за вартістю. На виконання ініціативи Президента України Петра Порошенка, щодо реформи медицини у сільській місцевості, в рамках програми «Доступна медицина» стартував новий регіональний проект «Мобільна поліклініка – рівний доступ селян Одещини до якісної медицини». Він передбачає надання можливості мешканцям районів Одещини отримати за місцем проживання консультації найкращих фахівців обласних медичних закладів за допомогою телемедицини та допомогу сімейним лікарям у залученні людей до ранньої діагностики захворювань. Проведено медичні огляди мешканців найвіддаленіших сіл Одещини у Савранському, Балтському, Ананьївському, Кодимському районах. Також бригади «Мобільної поліклініки» відвідали села Лиманського району тощо. Всього у рамках проекту «Мобільна поліклініка» безкоштовно медичні огляди мешканців відбулися у 25 населених пунктах. Лікарі «Мобільних поліклінік» оглянули вже понад 4 тисячі пацієнтів, які були направлені на обстеження сімейними лікарями. Це є прикладом плідної співпраці медичних спеціалістів різних рівнів з метою своєчасного встановлення діагнозів та упередження складних захворювань. За час роботи «Мобільних поліклінік» вперше було встановлено діагнози понад 500 пацієнтів. Цей проект системний та розрахований на декілька років. Основна мета - надання медичних послуг у всіх без винятку населених пунктах області, при цьому заплановано розширити коло фахівців, які працюватимуть на виїздах. Ініціатива голови облдержадміністрації щодо реалізації проекту «Мобільна поліклініка» є витребуваною та високо оцінена жителями сільської місцевості.
- Однією з основних проблем медичної реформи є брак кваліфікованих у сільській місцевості. Яким чином в цілому планується розвивати медицину у селах та залучати необхідних фахівців?
- Для того, аби фахівці були зацікавлені працювати у сільській місцевості необхідно їм створити відповідні умови для роботи і проживання. Тому в Одеській області проводиться чимала робота з ремонту, оснащення й будівництва сільських амбулаторій. Цей напрямок роботи розпочато у 2018 році, протягом якого проведено капітальний ремонт 23 амбулаторій. У 2019 році цю роботу буде продовжено і планується побудувати та обладнати сучасною медичною технікою 29 нових амбулаторій. Також високою мотивацією для залучення лікарів до роботи в селах є ініціатива щодо забезпечення лікарів та їх сімей житлом поряд з амбулаторіями. То ж в деяких випадках сільським лікарям буде надаватися житло у вигляді квартир, або навіть будинків.
- Які перспективи реалізації програми «Безкоштовна діагностика», яка починає діяти у 2019 році в Одеському регіоні?
- Передбачається, що з липня 2019 року Національною службою здоров’я України відповідно до затвердженого переліку фінансуватиметься 54 діагностичні та лікувальні послуги за направленнями сімейних лікарів, терапевтів або педіатрів. Можна буде безкоштовно пройти обстеження на поширені хвороби внутрішніх органів, серця, легенів та найбільш розповсюджених видів онкології у чоловіків і жінок. Важливо, що послуги з «Безкоштовної діагностики» зможуть надавати як комунальні, так і приватні діагностичні центри, які укладуть договір з Національною службою здоров’я України, а пацієнт самостійно обирає медичний заклад, до якого звертатиметься. На цю програму у Держбюджеті - 2019 року закладено 2 млрд. грн.
- Які перспективи реалізації медичної реформи в Одеській області у 2019 році?
- Одеська область приєдналася до пілотного проекту щодо розвитку екстреної медичної допомоги. У його рамках передбачається у 2019 році закупити спеціалізований транспорт. У Державному бюджеті для реалізації цього проекту передбачено загальний обсяг видатків в сумі 992 568, 9 тис. грн., з них орієнтовна сума коштів для Одеської області складає 306 367,0 тис. грн. Це дасть змогу повністю забезпечити потребу у санітарному транспорті для надання екстреної медичної допомоги в Одеській області. Крім того, з обласного бюджету передбачено видатки на співфінансування у сумі 102 300,0 тис. грн. Також, триватиме започаткована у 2018 році робота з реалізації програми «Доступна медицина», у рамках якої буде створено відділення невідкладної медицини на базі приймальних відділень багатопрофільних лікарень.
- Зрозуміло, що Одеська область в авангарді реалізації медичної реформи, у порівнянні з іншими регіонами України. Показники реалізованих і розпочатих проектів, та й обсяги фінансування, вражають. Напевно, є зацікавлені вивчати передовий досвід роботи керівної команди та фахівців Одеської області щодо механізмів реалізації однієї з найголовніших державних реформ. Чи планується проведення комунікативних заходів в Одеській області з метою обміну досвідом та вивчення кращих практик з питань реформування сфери охорони здоров’я?
- Дійсно, потужна робота керівної команди однодумців Одеської облдержадміністрації, плідна співпраця органів публічної влади різних рівнів, потужна підтримка керівництва країни та центральних органів влади, стратегічне планування та виважені управлінські рішення є основними принципами і запорукою реалізації та втілення в життя ефективних перетворень, що виводять на новий європейський рівень Україну і Одеський регіон зокрема. Ми готові як ділитися досвідом кращих напрацювань Одещини, так і вивчати досвід роботи інших регіонів України і розвинених європейських країн з метою постійного удосконалення. В Одеській області постійно проводяться численні семінари з висвітлення кращих напрацювань та інновацій. От і найближчим часом, а саме 21-22 березня 2019 року, у м. Одесі проводитиметься Міжнародна конференція «Одеський кардіоваскулярний курс», основними національними спікерами якої будуть провідні науковці і фахівці з Інституту кардіології, Національоного інституту хірургії та трансплантології, Національного інституту серцево-судинної хірургії та керівники реперфузійних центрів України. Одеса в цьому питанні також є лідером по кількості проведених операцій. Міжнародними учасниками заходу виступають найкращі представники провідних наукових центрів та передових медичних установ Німеччини, Австрії, Чехії, Польщі, Словакії та Македонії. Це важлива подія як для Одещини, так і для України в цілому.
На завершення хочу зазначити наступне, будь-яка реформа, ініційована керівництвом держави, буде ефективною та результативною за умови злагодженої та відданої роботи керівників та фахівців всіх рівнів, які з глибоким розумінням та на базі високої свідомості, професійно і патріотично ставляться до питань виконання обов’язків і несуть абсолютну відповідальність за результати діяльності кожен на своєму місті.
Україна робить потужні кроки на шляху реформ. Ми стаємо європейською державою і це безповоротно. Тому хочу всім побажати невичерпної енергії та сумління в роботі для реалізації усіх завдань, що стоять перед нами для подальшої розбудови і кращого майбутнього України.
Наталія Привалова,
член Національної спілки журналістів України,
кандидат наук з державного управління.